Ukraińskie miasto zrównane z ziemią. Zdjęcia satelitarne Bachmutu pokazują ogromną skalę zniszczeń

Źródło:
Reuters

Na ostatnich zdjęciach satelitarnych z oblężonego miasta Bachmut w Ukrainie widać rozmiary zniszczeń ziemi, domów i infrastruktury tego obszaru od czasu nasilenia się walk.

Większość cywilów została ewakuowana z Bachmutu, miasta położonego na wschodzie Ukrainie. Ci, którzy zostali, przeżywają niemal ciągłe bombardowania i są zmuszeni do życia bez dostępu do ogrzewania i elektryczności.

Bachmut w sierpniu 2022 rokuReuters

Na zdjęciach satelitarnych opublikowanych przez firmę Maxar Technologies widać, jak miasto zmieniło się od sierpnia. Części miasta, w których znajdowały się bloki mieszkalne, zostały zniszczone do poziomu fundamentów.

Agencja Reutera podkreśla, że jedne z najgorszych bitew, do jakich doszło podczas rosyjskiej inwazji, miały miejsce w pobliżu Bachmutu.

317. dzień inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Relacja tvn24.pl >>>

Putin proponuje 36-godzinne zawieszenie broni

Strona ukraińska twierdzi, że Rosja - po miesiącach daremnych fal ataków - odniosła minimalne zyski terytorialne przypłaciła życiem tysięcy żołnierzy. Zdaniem Kremla Bachmut jest kluczem do celu, jakim jest zajęcie reszty obwodu donieckiego, jednego z czterech częściowo okupowanych regionów.

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał w czwartek do 36-godzinnego zawieszenia broni na Ukrainie z okazji prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia, ale posunięcie to zostało odrzucone przez Kijów, który powiedział, że nie może być rozejmu, dopóki Rosja nie wycofa swoich wojsk z okupowanych ziem.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: Reuters