Zełenski: w Rosji może dojść do kolejnego buntu, rewolucji

Źródło:
PAP
Zełenski: w Rosji może dojść do kolejnego buntu, rewolucji
Zełenski: w Rosji może dojść do kolejnego buntu, rewolucjiTVN24
wideo 2/22
Zełenski: w Rosji może dojść do kolejnego buntu, rewolucjiTVN24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji ABC, że "są sygnały, że w Rosji może dojść do kolejnego buntu" i że "jest wielu ludzi, którzy mogliby go poprzeć". Skomentował też zapewnienia byłego prezydenta USA Donalda Trumpa o tym, że wynegocjowałby on pokój na Ukrainie w ciągu jednego dnia.

- Są sygnały, że może dojść do kolejnego buntu wewnątrz Rosji, rewolucji. Co więcej, jest wielu ludzi, którzy mogliby go poprzeć - powiedział Wołodymyr Zełenski, pytany przez dziennikarzy ABC o bunt Jewgienija Prigożyna, szefa najemniczej formacji wojskowej Grupa Wagnera. Prezydent Ukrainy stwierdził, że według niego Prigożyn miał ambicje polityczne, lecz przyznał, że do końca nie wie, dlaczego zatrzymał się on w drodze do Moskwy.

ISW: Bunt wagnerowców już przyniósł korzyści Ukrainie >>>

- Putin nie ma sił wojskowych wewnątrz Rosji, a jego cywilna ludność nie jest chroniona - powiedział Zełenski.

Mówiąc o nadchodzącym szczycie w Wilnie, ukraiński przywódca ocenił, że oczekuje zaproszenia dla Ukrainy do NATO.

- Jeśli nie będzie konsensusu w sprawie technicznego zaproszenia Ukrainy do Sojuszu, to tylko kwestia politycznej woli, by znaleźć odpowiednie sformułowania i takie zaproszenie wystosować. To byłby ważny sygnał. NATO oznajmiłoby, że nie boi się Rosji - powiedział Zełenski. Dodał, że chce, by jego kraj otrzymał gwarancje bezpieczeństwa do czasu wstąpienia do NATO.

Relacja z wojny w Ukrainie w tvn24.pl >>>

Już po ukazaniu się wywiadu Biały Dom przekazał, że takie gwarancje mają być przedmiotem rozmowy prezydentów USA i Ukrainy w Wilnie.

Zełenski o Trumpie: miał swoje 24 godziny na zakończenie wojny

Wołodymyr Zełenski odniósł się również do wielokrotnie powtarzanych przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa zapewnień, że zakończyłby wojnę na Ukrainie w jeden dzień.

- Samo pragnienie zakończenia wojny jest piękne. Ale to pragnienie powinno być poparte doświadczeniami z życia. Wygląda na to, że Donald Trump miał te 24 godziny podczas swojej prezydentury. Byliśmy cały czas na wojnie, chociaż nie na pełną skalę i zakładam, że miał ten czas do swojej dyspozycji, ale musiał mieć jakieś inne priorytety - stwierdził prezydent Ukrainy. - Jeśli mówimy o zakończeniu wojny kosztem Ukrainy, innymi słowy, by zmusić nas do oddania terytorium, myślę że w ten sposób Biden też mógłby ją zakończyć nawet w pięć minut. Ale nie zgodzilibyśmy się na to - dodał.

Zełenski powiedział, że nie chce ingerować w wewnętrzną politykę USA, lecz dla Ukrainy ważne jest, by utrzymać ponadpartyjne wsparcie Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ TAKŻE: Media: niedoleczeni rosyjscy żołnierze muszą wracać na front >>>

- Rozumiemy, że są pewne niebezpieczne sygnały dochodzące ze strony niektórych polityków USA na temat zmniejszenia pomocy dla Ukrainy - zaznaczył.

Pytany o progres ukraińskiej kontrofensywy ukraiński przywódca przyznał, że nie postępuje ona tak szybko, jak tego oczekuje. Dodał jednak, że jego wojska stale przesuwają się naprzód. Zaznaczył, że nie czuje żadnej presji ze strony Zachodu w tej sprawie i że zachodni przywódcy świadomi są skali trudności zadania.

Autorka/Autor:ks//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mikhail Svetlov/Getty Images