TVN24 | Świat

Rosja chce postawić obrońców Mariupola przed "trybunałem". Władze Ukrainy apelują, by do tego nie dopuścić

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP

Władze Ukrainy apelują do społeczności międzynarodowej, by nie dopuściła do przeprowadzenia przez stronę rosyjską "trybunału" nad ukraińskimi obrońcami w okupowanym Mariupolu. W piątek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał, że rosyjscy okupanci przebudowują filharmonię w tym mieście na więzienie, by zorganizować tam "trybunał" nad ukraińskimi żołnierzami.

"Apelujemy do całego cywilizowanego świata, by nie dopuścił do zapowiedzianego przez katów trybunału nad ukraińskimi obrońcami i obrończyniami w Mariupolu" - przekazało w piątek po południu Ministerstwo Obrony Ukrainy na swoim profilu na Facebooku. Do apelu przyłączyła się także Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

W odezwie zaapelowano o pilne skierowanie przedstawicieli ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża do miejsc, w których więzieni są ukraińscy jeńcy wojenni, przede wszystkim do Ołeniwki, gdzie według strony ukraińskiej w wyniku rosyjskiego ataku zginęło co najmniej 40 ukraińskich jeńców.

Przebudowa filharmonii

Wcześniej w piątek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko napisał na kanale Telegram, że rosyjscy okupanci przebudowują filharmonię w tym mieście na więzienie, by zorganizować tam "trybunał" nad ukraińskimi żołnierzami.

"Oprócz klatek przygotowują specjalny bunkier-garaż dla więźniarek, które będą przewozić naszych bohaterów znajdujących się w niewoli. Tego nie było przed wojną. Jest to budowane wyłącznie w jednym celu: trybunał" – oznajmił Andriuszczenko. Dodał, że bunkier jest łączony specjalnymi korytarzami z klatkami i celami.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości