Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 595 dni. W międzyresortowej ukraińskiej bazie są dane o 236 tys. rosyjskich zbrodniarzy wojennych – poinformował komendant policji ukraińskiej Iwan Wyhowski w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. Tymczasem na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim szybko narastają nastroje antyrosyjskie - informuje ukraiński rządowy portal wojskowy Centrum Narodowego Sprzeciwu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Jedna osoba poniosła śmierć, a kilkanaście odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ataków w trzech obwodach Ukrainy, które miały miejsce w ciągu ostatniej doby – poinformowały we wtorek władze obwodowe.

> Najnowsze wyniki badań opinii publicznej, zleconych przez administrację Władimira Putina, potwierdziły, że na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim szybko narastają nastroje antyrosyjskie - poinformował ukraiński rządowy portal wojskowy Centrum Narodowego Sprzeciwu.

> W międzyresortowej bazie ukraińskiej są dane o 236 tys. rosyjskich zbrodniarzy wojennych – poinformował komendant policji ukraińskiej Iwan Wyhowski w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. Zaznaczył, że dzięki tej bazie zidentyfikowano już i uznano za podejrzanych 2100 przestępców wojennych, w tym członków dowództwa i zdrajców.

> Rosyjska "prywatna firma wojskowa" Reduta, której bojownicy brali udział w wojnie przeciwko Ukrainie, to formacja zbrojna kontrolowana i finansowana przez rosyjski wywiad wojskowy GRU - pisze Radio Swoboda, powołując się na ustalenia dziennikarzy projektów Schemy i Sistiema.

> Władze centroprawicowej Japońskiej Partii Innowacji (JIP) podjęły decyzję o wydaleniu z szeregów partyjnych Muneo Suzuki, który na początku października odbył pięciodniową podróż do Rosji. Suzuki, znany ze swoich prorosyjskich poglądów, spotkał się w Moskwie z kilkoma rosyjskimi politykami i wyraził "100-procentowe przekonanie", że Rosja wygra wojnę z Ukrainą – podała agencja Kyodo.

> Wzmocnienie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Izraela w związku z atakiem Hamasu nie wpłynie na wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy w jej wojnie z Rosją - oświadczyła amerykańska ambasador przy NATO Julianne Smith.

> Rumunia i Ukraina zawarły porozumienie o strategicznym partnerstwie – powiadomili podczas wspólnej konferencji prasowej w Bukareszcie prezydenci Klaus Iohannis i Wołodymyr Zełenski.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP