Brytyjski resort obrony: Rosjanie tracą cenne radary Zoopark-1M

Źródło:
PAP
Zniszczenia w Bachmucie
Zniszczenia w Bachmucie
Reuters/MotoLifeUA via YouTube
Zniszczenia w BachmucieReuters/MotoLifeUA via YouTube

W czasie walk w Ukrainie Rosjanie stracili co najmniej sześć radarów rozpoznania artyleryjskiego Zoopark-1M i prawdopodobnie pozostało jej bardzo niewiele tych urządzeń - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony. Według resortu odgrywają one znaczącą rolę na polu bitwy, a ich odbudowa będzie trudna ze względu na zachodnie sankcje. 

23 marca ukraińskie siły operacji specjalnych udostępniły nagranie wideo przedstawiające zniszczenie w rejonie Doniecka rosyjskiego radaru rozpoznania artyleryjskiego Zoopark-1M - przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo >>>

Wskazano, że wysiłki obu stron zmierzające do unieszkodliwienia radarów artyleryjskich przeciwnika są stałym elementem konfliktu, bo choć systemy te są stosunkowo nieliczne, znacznie zwiększają możliwości bojowe. Pozwalają dowódcom na szybkie zlokalizowanie i uderzenie w artylerię przeciwnika, ponieważ jednak posiadają aktywną sygnaturę elektromagnetyczną, są narażone na wykrycie i zniszczenie.

Zoopark-1mil.ru

"Rosja straciła co najmniej sześć sztuk Zoopark-1M i prawdopodobnie na Ukrainie pozostała ich bardzo ograniczona liczba. Odtworzenie flot radarów rozpoznania artyleryjskiego jest prawdopodobnie kluczowym priorytetem dla obu stron, ale Rosja będzie miała z tym trudności, ponieważ systemy te opierają się na dostawach zaawansowanej technologicznie elektroniki, które zostały przerwane przez sankcje" - napisano w komunikacie brytyjskiego resortu obrony.

Autorka/Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: