"Może to zabrzmi paradoksalnie". Szef NATO o najszybszej drodze do pokoju

Autor:
ks/adso
Źródło:
PAP

Szef NATO Jens Stoltenberg stwierdził w piątek w wywiadzie dla agencji dpa, że najszybszą drogą do pokoju w Ukrainie jest wsparcie militarne dla Kijowa. Według sekretarza generalnego Sojuszu trzeba także przekonać Putina, że "nie osiągnie on swojego celu, jakim jest przejęcie kontroli nad Ukrainą".

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Niemcy i inne kraje Sojuszu do kontynuowania dostaw broni dla Ukrainy. - Może to zabrzmi paradoksalnie, ale wsparcie militarne dla Ukrainy to najszybsza droga do pokoju - powiedział w piątek w wywiadzie dla agencji dpa.

Według szefa NATO trzeba przekonać Władimira Putina, że "nie osiągnie on swojego celu, jakim jest przejęcie kontroli nad Ukrainą". Wtedy mogłoby dojść do pokojowego, wynegocjowanego rozwiązania, które zapewniłoby Ukrainie przetrwanie jako niezależnego, demokratycznego państwa.

Stoltenberg dał też do zrozumienia, że uważa ostatnie ukraińskie ataki na cele wojskowe w Rosji za całkowicie uzasadnione. - Każdy kraj ma prawo do obrony. Także Ukraina - podkreślił.

Stoltenberg: Putin próbuje zmienić zimę w broń przeciwko cywilom

Ukraińskie ataki należy również rozpatrywać w kontekście, a są nim masowe rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną, mające na celu pozbawienie ukraińskich cywilów wody, ogrzewania i prądu w zimie.

- Prezydent Putin próbuje zamienić zimę w broń przeciwko cywilom. To nie jest atak na cele wojskowe z ofiarami cywilnymi. Jest to zmasowany atak na cywilów, ponieważ miliony Ukraińców są pozbawione tych podstawowych usług - powiedział Stoltenberg.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości