Rosjanie koncentrują ofensywę w Donbasie. "Od tego będzie zależał wynik obecnego etapu, a może całej wojny"

Źródło:
PAP
Zełenski: sytuacja na południu i w Donbasie pozostaje skrajnie trudna
Zełenski: sytuacja na południu i w Donbasie pozostaje skrajnie trudnaReuters
wideo 2/21
Zełenski: sytuacja na południu i w Donbasie pozostaje skrajnie trudna (wideo z 1 kwietnia)Reuters

Rosyjskie wojska są przenoszone na wschód Ukrainy, do Donbasu, gdzie koncentruje się teraz ofensywa - podało brytyjskie ministerstwo obrony. Doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko ocenił, że od przebiegu walk w tym rejonie "będzie zależał wynik obecnego etapu, a może całej wojny".

"Siły rosyjskie nadal się konsolidują i reorganizują, koncentrując swoją ofensywę w regionie Donbasu na wschodzie Ukrainy. W rejon ten przerzucane są oddziały rosyjskie, w tym najemnicy z powiązanej z państwem rosyjskim prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

W jednej z poprzednich aktualizacji poinformowano, że gotowych do wysłania do Donbasu jest około tysiąca najemników z Grupy Wagnera.

"Od tych walk będzie zależał wynik obecnego etapu, a może nawet całej wojny"

Ocena Brytyjczyków dotycząca koncentracji działań na wschodnie Ukrainy jest spójna ze słowami doradcy szefa MSW Ukrainy Wadyma Denysenki. - Główne zadanie, które stawia sobie teraz Rosja, to otoczenie sił ukraińskich na wschodzie. Od tych walk będzie zależał wynik obecnego etapu, a może nawet całej wojny ukraińsko-rosyjskiej 2022 roku - powiedział.

Ukraiński sztab generalny uważa, że po częściowym wycofaniu się z północy Ukrainy Rosjanie przegrupowują siły, by nasilić ofensywę na wschodzie - w obwodach donieckim i ługańskim, w tym z kierunku charkowskiego. Celem Rosjan, według ekspertów, jest co najmniej zajęcie całości tych obwodów.

Czytaj więcej o sytuacji na Ukrainie w relacji tvn24.pl >>>

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO:

Autorka/Autor:ads//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: