Władze obwodu ługańskiego: Ukraińcy odparli rosyjską próbę przejęcia trasy Lisiczańsk-Bachmut

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 143 dni. Ukraińscy obrońcy odparli próbę przecięcia przez Rosjan ważnej trasy Lisiczańsk-Bachmut w Donbasie na wschodzie Ukrainy - poinformował w sobotę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Wewnętrzne walki polityczne w zachodnich krajach nie mogą być na tyle destrukcyjne, by Kreml wykorzystał do swoich celów - zaapelował natomiast na Twitterze Mychajło Podolak, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:15
 • 22:52

  - Czasem broń informacyjna może dokonać więcej niż broń zwyczajna. Jest ewidentne, że Rosji nie uda się żadnymi rakietami i artylerią złamać naszej jedności i usunąć nas ze swojej drogi. Tak samo ewidentne musi być to, że ukraińskiej jedności nie da się złamać kłamstwami czy zastraszaniem, fejkami czy teoriami spiskowymi – oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu do rodaków, zamieszczonym w serwisach społecznościowych

  Zaznaczył, że jest istotne, by Ukraińcy nie wierzyli anonimowym źródłom i nie poddawali się rosyjskiej propagandzie, bowiem Rosja próbuje dopełnić terror ataków rakietowych terrorem informacyjnym.

  - Jest nam potrzebna także emocjonalna suwerenność, żeby nie zależeć od tego, co wróg nieustannie przeciw nam podrzuca. Żeby nie grać w informacyjne gierki przeciw Ukrainie – podkreślił.

  Dodał, że siłom ukraińskim już udało się wyzwolić część terenów okupowanych po 24 lutego i stopniowo wyzwalane są kolejne obszary. - Wytrwamy i zwyciężymy. Odbierzemy to, co nasze, i odbudujemy normalne życie. Zrobimy to razem – tylko tak jest to możliwe – powiedział.

 • 22:44

  Budynek mieszkalny uszkodzony w wyniku ostrzału rakietowego w miejscowości Czuhujiw (16.07.2022)

 • 22:31

  Policja obwodu donieckiego poinformowała na stronie internetowej, że hromada pokrowska dwukrotnie została zaatakowana w sobotę rakietami Iskander-M, w wyniku czego uszkodzonych zostało co najmniej 27 budynków.

  Siły rosyjskie ostrzelały w sobotę również miasto Konstantynówka i wioskę Małotaraniwka w hromadzie kramatorskiej w obwodzie donieckim.

 • 22:19

  Siły rosyjskie zaatakowały rakietami hromadę (gminę) pokrowską w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Są zabici i ranni wśród ludności cywilnej – poinformował w sobotę mer Pokrowska Rusłan Trebuszkin na Telegramie.

  Mer zamieścił nagranie, na którym komentuje, co widzi po ataku. "Tu widać uszkodzone budynki, a tu zniszczony samochód. Są ofiary, są ranni wśród ludności cywilnej. Ludzie zostali bez domów, wiele budynków jest zniszczonych: wybite okna, drzwi, porozrzucało wszystko w budynkach i na zewnątrz" – napisał.

 • 21:59

  Droga z Lisiczańska w obwodzie ługańskim do Bachmutu w obwodzie donieckim to ważny szlak transportowy, umożliwiający komunikację pomiędzy wschodnimi regionami oraz miastami Dniepr i Zaporoże, a także centralną i zachodnią częścią Ukrainy.

 • 21:57

  Siły ukraińskie odparły próbę przecięcia przez wojsko rosyjskie ważnej drogi Lisiczańsk-Bachmut w Donbasie na wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

  "Nasi obrońcy odparli próby 'rozcięcia' przez raszystów trasy Lisiczańsk-Bachmut. Orki chciały zająć 'drogę życia', aby po przegrupowaniu się zacząć szturm Bachmutu" – oznajmił Hajdaj.

  Dodał, że w celu znalezienia słabych miejsc w ukraińskiej obronie siły rosyjskie wysyłają grupy zwiadowczo-dywersyjne, te są jednak "stale niszczone przez nasze wojska".

  🇺🇦Артем ЛИСОГОР Луганська ОВА/OFFICIAL🇺🇦

  ❗️Росіяни стягують війська поблизу Білогорівки, обстрілюють навколишні населені пункти – завдали чотири ракетні удари та сім артилерійських атак Вони до сьогодні живуть подумками про те, як на початку березня відхопили більшу частину області. Але то була аж ніяк не блискавична наступальна операція, а розбудова нашими військовими міцної лінії оборони. І як тільки Збройні сили України зробили надійні захисні укріплення, цей швидкий наступ добіг кінця. За чотири місяці росіяни просунулися на декілька кілометрів, обравши тактику суцільного знищення великих міст. Але вони все ще впевнені в своїх «героїчних» перемогах наприкінці лютого, живуть цим і не хочуть усвідомлювати реальність. А вона їх не дуже тішить. Як от учора, коли поблизу Золотарівки окупанти потрапили під нашу артилерію і вимушені були бігти з позицій. Напад на Верхньокамʼянське в них не вдався. Тобто всі їх намагання просунутися з боку Лисичанська на Сіверськ поки що захлинаються, дякуючи українським захисникам.⬇️


 • 21:33

  Rosyjski prezydent Władimir Putin jest najprawdopodobniej świadomy tortur, gwałtów, przymusowej relokacji i innych zbrodni wojennych popełnianych przez jego żołnierzy na Ukrainie - powiedział, cytowany przez portal U.S. News, amerykański ambasador przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Michael Carpenter.

  - Chcemy podkreślić, że nikt nie będzie wyjęty spod prawa i wszyscy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział w piątek Carpenter. Dyplomata dodał, że "możemy założyć, że duża część rosyjskich władz powinna być świadoma tego, co dzieje się na Ukrainie".

  Komentując zbrodnie, których w podkijowskiej Buczy dopuszczali się rosyjscy żołnierze, Carpenter zaznaczył, że "trudno jest sobie wyobrazić, żeby Kreml nie wiedział w kwietniu, co działo się w tym mieście".

 • 21:16

  Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w miejscowości Czuhujiw w obwodzie charkowskim (16.07.2022)

 • 20:48

  Rosja szykuje się na razie do kolejnego etapu działań ofensywnych na Ukrainie, ale zauważalna jest aktywizacja działań rosyjskich w Donbasie – ocenił w sobotę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki w telewizji.

 • 20:14

  Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła w sobotę cztery rosyjskie rakiety wystrzelone znad Morza Kaspijskiego, ale dwie trafiły w gospodarstwo rolne w obwodzie czerkaskim w centralnej Ukrainie – podało w sobotę dowództwo ukraińskich sił powietrznych na Telegramie.

  Do ataku doszło o godz. 15.20 (14.20 czasu polskiego). Dwa bombowce strategiczne Tu-95MS wystrzeliły z okolic Morza Kaspijskiego w sumie 6 rakiet Ch-101(Ch-555).

  Około 10 minut później 4 z rakiet zostały zniszczone przez jednostki obrony przeciwlotniczej Dowództwa Powietrznego Wschód w obwodzie zaporoskim i dniepropietrowskim.

  Władze obwodu czerkaskiego podały, że 2 rakiety trafiły w gospodarstwo rolne w hromadzie (gminie) czehryńskiej. Według wstępnych informacji nie ma ofiar.

 • 19:48

  "Tradycyjne wewnętrzne walki polityczne w krajach zachodnich nie powinny naruszać jedności w fundamentalnych kwestiach walki dobra ze złem. W szczególności dostaw broni dla Ukrainy. Nie możemy pozwolić Kremlowi na użycie rywalizacji politycznej jako broni do podważania demokracji" - zaapelował w sobotę na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

 • 19:46

  Siły rosyjskie próbowały przejąć kontrolę nad Wuhłehriską Elektrownią Cieplną, ale zostały zmuszone do odwrotu przez wojsko ukraińskie – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  Siły rosyjskie podejmują próby zajęcia Siewierska i Bachmutu w obwodzie donieckim, wykorzystując na linii frontu wszelkie możliwe środki ostrzału. Ostrzeliwano wojskową i cywilną infrastrukturę w okolicach m.in. Ołeksandriwki, Sołedaru i Nju-Jorka.

  Na kierunku słowiańskim siły rosyjskie ostrzeliwały Charków i szereg innych miejscowości, w tym Dementijiwkę, Iwaniwkę i Bohorodyczne.

  Na kierunkach awdijiwskim, nowopawliwskim i zaporoskim atakowano pozycje ukraińskie w okolicach m.in. Wuhłedaru i Wołodymyriwki. Ostrzeliwano też pozycje ukraińskie w obwodzie sumskim.

  Na kierunku południowobużańskim siły rosyjskie ostrzeliwały z artylerii lufowej i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych linię frontu. Przeprowadziły też ataki lotnicze w okolicach wioski Potiomkyne w obwodzie chersońskim. Utrzymuje się ryzyko ataków rakietowych na kluczową infrastrukturę regionu.

 • 19:44

  Siły ukraińskie posuwają się w kierunku chersońskim – oświadczyła w sobotę rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe Natalia Humeniuk w telewizji Espreso.

  "Są to kroki bardzo zdecydowane. Wykonywane są po cichu, dyskretnie, by umocnić się na tych terenach i potem poinformować o sukcesach" – oznajmiła Humeniuk. Jak podkreśliła, ostrożność jest wskazana, gdyż siły rosyjskie mogą zostawiać na opuszczanych terenach "niebezpieczne niespodzianki".

  Rzeczniczka dodała, że wojska rosyjskie w dalszym ciągu atakują przy użyciu lotnictwa Wyspę Węży na Morzu Czarnym.

  P.o. szefa władz obwodowych Dmytro Butrij oświadczył w czwartek, że siły ukraińskie wyzwoliły dotychczas 44 miejscowości w obwodzie chersońskim, ale zdecydowana większość obwodu nadal jest okupowana przez wojska rosyjskie.

  Chersoń, rosyjscy żołnierze

 • 19:43

  Policja w obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy wykryła szajkę, która sprzedawała pomoc humanitarną przeznaczoną dla ukraińskiego wojska i przesiedleńców – poinformowała w sobotę policja ukraińska na swojej stronie internetowej.

  Czterej członkowie szajki mieli pozwolenia na wyjazd do Unii Europejskiej, a po przywiezieniu stamtąd pomocy humanitarnej dzielili ją między siebie i sprzedawali w swoich domach. Były to przeważnie artykuły wojskowego przeznaczenia – kamizelki taktyczne i odzież wojskowa.

  W czwartek policja przeprowadziła szereg rewizji i znalazła artykuły pochodzące z pomocy humanitarnej, m.in. mundury, noże, okulary taktyczne, produkty żywnościowe, środki higieny osobistej czy leki. Ich wartość wynosiła około dwóch mln hrywien (320 tys. zł).

 • 16:40

  Siły zbrojne Ukrainy powinny zdobyć przewagę na niebie i otrzymać od zachodnich sojuszników odpowiednią broń, by osiągnąć sukces w naziemnych operacjach wojskowych – oświadczył w sobotę rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

  - Po aktach terrorystycznych i zbrodniach wojennych, których dopuściła się Rosja, świat powinien reagować. I jak najszybciej uchwalać decyzje, które obecnie podejmowane są bardzo powoli. Prezydent (Ukrainy Wołodymyr Zełenski) stale pyta, ile potrzeba jeszcze krwi Ukraińców, by dać nam to, czego tak potrzebujemy. A jest to ciężka broń. Dla sił powietrznych natomiast – działa przeciwlotnicze, obrona przeciwlotnicza oraz samoloty – oznajmił.

  Podkreślił, że dostarczone Ukrainie systemy artyleryjskie stanowią ogromny przełom i okupanci się ich boją. Według niego systemy obrony przeciwlotniczej, które – jak wyraził nadzieję – Ukraina kiedyś otrzyma i które będą mogły powstrzymać rakiety manewrujące, "będą dla rosyjskiego lotnictwa jeszcze mocniejszym argumentem, by trzymać się na dystans".

  Zaznaczył, że dla Ukrainy kluczowe znaczenie ma otrzymanie nowoczesnego, zachodniego lotnictwa. - Jeśli oprócz samolotów, które już mamy i które z powodzeniem atakują codziennie na froncie i na tyłach obrony przeciwnika, dostaniemy sprzęt lotniczy, nowoczesne wielozadaniowe samoloty myśliwskie, które mogą uderzać w cele powietrzne i naziemne(…), to będzie zupełnie inna rozmowa - powiedział.

 • 15:28

  Siedemnaście osób odniosło obrażenia na skutek rosyjskich ostrzałów obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby – poinformowała w sobotę szefowa rady obwodowej Hanna Zamaziejewa na Telegramie.

  Jak podkreśliła, ostrzeliwany był Mikołajów oraz miejscowości w kilku hromadach (gminach), m.in. wołodymyriwskiej, szyrokiwskiej i bereznehuwackiej. Ranni znajdują się w placówkach medycznych i nie ma wśród nich dzieci – oznajmiła.

  Według Zamaziejewej w szpitalach obwodu znajduje się obecnie 321 osób rannych poszkodowanych w rosyjskich atakach.

  PIN UP CASINO Ukraine - Пін Ап Україна | PINUP UA

  PIN UP Україна 🇺🇦 - Понад 4 тисячі автоматів та інших азартних розваг, чесні алгоритми, легкість поповнення рахунку та виведення грошей! Бонуси і джекпоти кожен день!

 • 14:29

  "Nalegając na tę turbinę, Niemcy robią dokładnie odwrotność tego, co chce osiągnąć Ukraina - czyli większą presję sankcji, mniejszą zależność od Rosji." - mówi w wywiadzie dla "Welt" doradca prezydenta Ukrainy Aleksander Rodniański w kontekście odesłania do Niemiec serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1.


  "Niemcy musiałyby działać znacznie bardziej zdecydowanie i szybko. W przeciwnym razie będzie to drogo kosztować UE. Widać to już po tym, że Putin dzięki wzrostowi cen surowców może finansować swoją wojnę, a nawet budować rezerwy. Rosja jest więc w sytuacji, która pozwala jej na dalsze szantażowanie Niemiec, jak w przypadku kanadyjskiej turbiny"


  Na przypomnienie, że minister gospodarki Habeck argumentuje, że brak dostawy turbin, a tym samym brak ponownego uruchomienia rurociągu Nord Stream 1, zagroziłby bezpieczeństwu dostaw w Niemczech i wywołuje obawy o eksplodujące ceny energii w zimie, Rodniański odpowiada: "Na Ukrainie toczy się wojna, giną ludzie, zajmowane są tereny. To jest już inny poziom problemów, z którymi się tam styka. A kiedy bogata Europa, czyli w tym przypadku Niemcy, martwi się o rosnące koszty energii, mogę tylko powiedzieć: w bogatym kraju można sobie z tym poradzić. Jeśli na szali jest pokój w Europie, to jest to cena, którą należy zapłacić".

  Na pytanie, do kogo Wołodymyr Zełenski zadzwoniłby obecnie, mając nadzieję na życzliwe ucho i wsparcie, doradca prezydenta Ukrainy mówi, że nie chce "tworzyć rankingu wiarygodnych partnerów".


  "Rozmawiamy ze wszystkimi. Ale tajemnicą poliszynela jest również to, które kraje najbardziej nas wspierają i we wszystkich sprawach pozostały tak lojalne, jak to tylko możliwe. Są to przede wszystkim kraje bałtyckie, Polska i Wielka Brytania. Oczywiście Europa nadal nas wspiera, ale niestety zawsze są trudności z niektórymi krajami, na przykład z dostawą broni lub pomocą finansową, z którymi musimy prowadzić wiele rozmów"

 • 13:26

  Rosyjscy attaché wojskowi w krajach Unii Europejskiej mają zintensyfikować werbunek osób, które są związane z transportem broni z Zachodu na Ukrainę – powiadomił w sobotę ukraiński wywiad wojskowy.

  Rosyjskie służby specjalne nasilają działalność w Europie Wschodniej – informuje w sobotę Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

  "Agenci okupanta otrzymali zadanie wykrycia i śledzenia tras, którymi przekazywana jest na Ukrainę broń" – podaje HUR w komunikacie na Facebooku. Celem tych działań jest ustalenie tras i ilości uzbrojenia przekazywanej przez partnerów Ukrainy z Zachodu.

  Według informacji ukraińskiego wywiadu wojskowego "rosyjscy attaché wojskowi w krajach UE otrzymali poprzez niejawne kanały łączności polecenie, by zintensyfikować werbunek wśród pracowników policji i obywateli, mających związek z transportem uzbrojenia". "W regionach graniczących z Ukrainą rosyjskie służby specjalne próbują wykorzystywać przedstawicieli władz lokalnych i aktywistów prorosyjskich" – utrzymuje HUR.

 • 13:24

  W Mariupolu zaobserwowano w piątek dużą kolumnę rosyjskiego wojska, złożoną z nawet 100 pojazdów i kierującą się w stronę obwodu zaporoskiego – poinformował w sobotę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Jego komunikat przytacza agencja Ukrinform.

  "Na ciągnikach w kolumnie widziano pojazdy typu BMD-4, które część ludzi wzięła za czołgi, a także wiele opancerzonych transporterów piechoty" – napisał Andriuszczenko na Telegramie.

  Według niego duża liczba rosyjskich żołnierzy została przywieziona ciężarówkami i zakwaterowana w rejonach miast Nikolske i Manhusz w obwodzie donieckim, w pobliżu granicy z obwodem zaporoskim, głównie na terenie szkół.

  "Lokalna ludność mówi, że okupanci są w większości bardzo młodzi. W rozmowach część z nich powiedziało, że odbywają służbę wojskową z poboru" – napisał Andriuszczenko.

  Mariupol jest okupowany przez wojska rosyjskie, które według analityków z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) zakończyły przerwę operacyjną i próbują wznowić ofensywę w Donbasie. Andriuszczenko jest doradcą mera Mariupola Wadyma Bojczenki, który jest lojalny wobec władz w Kijowie.

  Rosyjscy żołnierze w Mariupolu

 • 12:39

  W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 21 razy ostrzeliwały miejscowości obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy, niszcząc 54 obiekty cywilne, głównie domy mieszkalne - podała w sobotę agencja Ukrinform.

  "Policja udokumentowała 21 ataków Rosji przeciwko cywilom" - poinformowano.

  Kramatorsk, krater po wybuchu

 • 11:08

  Dwie osoby zginęły w Nikopolu w obwodzie dniepropietrowskim w wyniku ostrzału z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad - poinformował szef władz obwodu. Rosjanie wystrzelili na dzielnice mieszkalne 53 pociski.

 • 9:46

  Los czterech osób uznanych za zaginione po rosyjskim ataku rakietowym na centrum Winnicy w czwartek wciąż nie jest znany - powiadomił mer tego miasta Serhij Morhunow. Lokalne władze podały, że liczba ofiar ataku wzrosła do 24 - kolejna osoba zmarła w szpitalu.

 • 8:51

  Wbrew wcześniejszym twierdzeniom Rosji, że jej wojska wkroczyły na obrzeża Siewierska, walki tam nadal trwają, a ukraińskie siły po skróceniu i wyprostowaniu swojej linii obrony, skutecznie odpierają rosyjskie ataki - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 8:10

  Rosjanie wznowili po przegrupowaniu sił atak na Wuhłehirską Elektrownię Cieplną w Switłodarsku w obwodzie donieckim; podjęli próbę szturmu ze Spirnego na wschód od Słowiańska - powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej.

  Atak Rosjan na kierunku Spirne – Iwano-Darjiwka został odparty przez siły ukraińskie – podał sztab.

  Wuhłehirska Elektrownia Cieplna na Ukrainie wikipedia

 • 7:26

  Od początku inwazji na Ukrainę rosyjskie podmioty prowadziły ataki na ukraińskie sieci komputerowe, a Rosja przygotowuje możliwości cyberatakow na Unię Europejską i NATO - oceniło w najnowszym raporcie Kanadyjskie Centrum Bezpieczeństwa.

 • 6:35

  ISW: rosyjskie ataki prowadzone na małą skalę, w dużej mierze nieskuteczne

 • 4:26

  The Kyiv Independent: Rosyjskie wojsko ostrzeliwuje region Sumy. Gubernator obwodu sumskiego Dmytro Żywycki powiedział, że jeden cywil zginął, a trzy osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału dzielnic mieszkalnych.

 • 4:22

  "Siły rosyjskie prawdopodobnie wychodzą z pauzy operacyjnej. Rozpoczęły ataki naziemne na północ od Słowiańska, na południowy wschód od Siewierska, wokół miasta Bachmut i na południowy zachód od Doniecka" – poinformował Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  Jak wynika z analizy, Rosjanie przeprowadzili operacje naziemne i zaatakowali pozycje ukraińskie w okolicach Słowiańska, Siewierska, Bachmutu i Doniecka.

 • 4:18

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych podziękował narodowi amerykańskiemu za pomoc w walce z rosyjskim okupantem i nazwał Amerykę globalnym liderem obrony wolności.

 • 4:18

  W piątkowym wieczornym ataku rakietowym na Dniepr zginęły trzy osoby, a przynajmniej 15 odniosło rany.

 • 4:17

  Niszczenie ukraińskich dóbr kultury to celowe i okrutne działanie Kremla - oświadczył ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas piątkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych poświęconemu wojennym zniszczenia dziedzictwa kulturowego na Ukrainie.

  Przemawiająca za pośrednictwem wideołącza wiceminister kultury Ukrainy Kateryna Czujewa powiedziała, że "według Putina to ukraińska kultura i tożsamość narodowa są celem tej wojny". Podała ona również, że dotychczas siły rosyjskie przeprowadziły ataki i uszkodziły 423 obiekty kultury na terenie Ukrainy, m.in. 128 zabytków, 127 obiektów kultu, 46 pomniki pamięci, 33 muzea i 59 centrów kultury, takich jak teatry, kina i biblioteki.

 • 4:17

  W wyniku ataków rakietowych przeprowadzonych w piątek wieczorem przez siły rosyjskie na miasto Dniepr przynajmniej trzy osoby zostały zabite, a piętnaście odniosło rany - poinformowała agencja Reutera, powołując się na szefa władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyna Rezniczenko. "Rakiety uderzyły w zakład przemysłowy i ruchliwą ulicę obok niego" - poinformował na swojej stronie na Facebooku.

 • 4:17

  Siły ukraińskie odparły dwa szturmy rosyjskie w ciągu ostatniej doby: na kierunku słobożańskim i donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Autorka/Autor:asty/ads

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Rokas Tenys/Shutterstock

Tagi:
Raporty: