SBU: zestrzeliliśmy dwa rosyjskie Su-25

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ads
Źródło:
tvn24.pl

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 142 dni. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że ukraińskie wojsko zestrzeliło dwa rosyjskie samoloty szturmowe Su-25. Wcześniej ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że zakończenie wojny do końca roku jest "realne, jeśli nasi partnerzy nadal będą nam pomagać, nie mając wątpliwości, że pomagają zwycięzcy". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:26

  The Kyiv Independent: Rosyjskie wojsko ostrzeliwuje region Sumy. Gubernator obwodu sumskiego Dmytro Żywycki powiedział, że jeden cywil zginął, a trzy osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału dzielnic mieszkalnych.

 • 3:16

  "Siły rosyjskie prawdopodobnie wychodzą z pauzy operacyjnej. Rozpoczęły ataki naziemne na północ od Słowiańska, na południowy wschód od Siewierska, wokół miasta Bachmut i na południowy zachód od Doniecka" – poinformował Instytut Badań nad Wojną (ISW).

 • 2:43

  W piątkowym wieczornym ataku rakietowym na Dniepr zginęły trzy osoby, a przynajmniej 15 odniosło rany.

 • 1:17

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych podziękował narodowi amerykańskiemu za pomoc w walce z rosyjskim okupantem i nazwał Amerykę globalnym liderem obrony wolności.

 • 0:11

  Niszczenie ukraińskich dóbr kultury to celowe i okrutne działanie Kremla - oświadczył ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas piątkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych poświęconemu wojennym zniszczenia dziedzictwa kulturowego na Ukrainie.

  Przemawiająca za pośrednictwem wideołącza wiceminister kultury Ukrainy Kateryna Czujewa powiedziała, że "według Putina to ukraińska kultura i tożsamość narodowa są celem tej wojny". Podała ona również, że dotychczas siły rosyjskie przeprowadziły ataki i uszkodziły 423 obiekty kultury na terenie Ukrainy, m.in. 128 zabytków, 127 obiektów kultu, 46 pomniki pamięci, 33 muzea i 59 centrów kultury, takich jak teatry, kina i biblioteki.

 • 23:07

  W wyniku ataków rakietowych przeprowadzonych w piątek wieczorem przez siły rosyjskie na miasto Dniepr przynajmniej trzy osoby zostały zabite, a piętnaście odniosło rany - poinformowała agencja Reutera, powołując się na szefa władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyna Rezniczenko. "Rakiety uderzyły w zakład przemysłowy i ruchliwą ulicę obok niego" - poinformował na swojej stronie na Facebooku.

 • 20:53

 • 19:14

  Siły ukraińskie odbiły dwa szturmy rosyjskie w ciągu ostatniej doby: na kierunku słobożańskim i donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 18:40

  Ukraina otrzymała pierwsze wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe MLRS M270 – poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Rezinkow na Twitterze, zamieszczając zdjęcie jednej z wyrzutni.

 • 17:53

  Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w piątek ambasadora Rosji Andrieja Kielina, by wyrazić "głębokie zaniepokojenie" doniesieniami o śmierci na terenie tak zwanej donieckiej republiki ludowej brytyjskiego pracownika organizacji pomocowej.

 • 17:46

  Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek, że "Ukraina robi wszystko, aby ukarać wszystkich winnych Rosjan za ostrzał centrum Winnicy i dwóch uniwersytetów w Mikołajowie".

  - Wyjaśniamy szczegóły każdego ataku rakietowego na terytorium naszego państwa. Terroryści będą ponosić pełną odpowiedzialność za wszystko, co zrobią - przekazał ukraiński przywódca we wpisie na Telegramie.

 • 17:37

  Siły ukraińskie zestrzeliły dwa rosyjskie samoloty szturmowe Su-25 w obwodzie zaporoskim na południu kraju - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na Telegramie.

  Maszyny zostały zestrzelone w okolicach miasta Orichiw i wsi Stepowe. Z rosyjskich samolotów usiłowano atakować pozycje ukraińskie w tym rejonie. Jeden z nich został zniszczony, a drugi trafiony - podała SBU.

 • 16:54

  Siły ukraińskie zniszczyły przy użyciu amerykańskich systemów artyleryjskich HIMARS już ponad 30 wojskowych obiektów logistycznych sił rosyjskich - poinformował rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk.

  Podkreślił, że dzięki temu "potencjał ofensywny rosyjskich wojsk okupacyjnych znacznie spadł". Rzecznik zaznaczył, że Ukraina potrzebuje obecnie artylerii dalekiego zasięgu, która pozwala niszczyć logistykę wojsk rosyjskich.

 • 16:19

  Siły rosyjskie od początku wtargnięcia na Ukrainę nieco ponad 300 razy zaatakowały obiekty wojskowe, a obiekty cywilne aż 17 300 razy - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhenij Jenin.

  Zaznaczył, że w ten sposób walczy tylko ten, kto zamierza zniszczyć Ukraińców. Jak podkreślił, rosyjscy żołnierze mają na rękach krew cywilnych mieszkańców Ukrainy.

 • 15:29

  Komisja Europejska przyjęła projekt nowych sankcji wobec Rosji.

 • 15:27

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla BBC powiedział, że zakończenie wojny do końca roku jest "realne, jeśli nasi partnerzy nadal będą nam pomagać, nie mając wątpliwości, że pomagają zwycięzcy".

  - Bo wcześniej uważali, że przegramy, że w ciągu trzech dni poddamy Kijów, i dlatego nie za bardzo nam pomagali, tylko wspierali - mówił.

 • 14:42

  Jedyny cel Rosji, to zabić jak najwięcej niewinnych ludzi; trudno określić to inaczej niż państwowy terroryzm - stwierdził wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się do rosyjskich ataków na cele cywilne na Ukrainie.

  "Krzemieńczuk, Serhijiwka, Winnica, Mikołajów – i setki innych miejsc. Ataki na obiekty cywilne, domy, szkoły, centra handlowe, pola uprawne... Tam nie ma wojska, broni" - napisał Jabłoński na Twitterze.

 • 14:25

  Doniesienia o śmierci zatrzymanego przez prorosyjskich separatystów na Ukrainie brytyjskiego pracownika organizacji pomocowej są "alarmujące" i ministerstwo spraw zagranicznych pilnie je sprawdza - oświadczył rzecznik brytyjskiego rządu.

 • 14:04

  W Winnicy zginęło co najmniej troje dzieci. Wcześniej informowało, że zginęła czteroletnia Liza, nie żyją też chłopcy w wieku siedmiu i ośmiu lat. Pierwszy wraz z mamą zginął w ostrzelanym centrum medycznym, drugi spłonął w samochodzie - powiadomił szef ukraińskiej policji Ihor Kłymenko

 • 13:36

  Rosyjskie ministerstwo obrony oficjalnie przyznało, że rosyjskie wojsko zaatakowało centrum Winnicy.

  Atak, w którym zginęło co najmniej 23 cywilów, w tym dzieci, miał być - zdaniem Rosjan - wymierzony w miejsce, gdzie odbywała się rzekoma "narada sił zbrojnych Ukrainy".

 • 13:05

 • 12:25

  Ciał 11 dorosłych i dwójki dzieci, zabitych przez rosyjski atak rakietowy w Winnicy w środkowej Ukrainie, nie udało się dotąd zidentyfikować – powiadomiły władze obwodu w piątek rano. 18 osób jest uznanych za zaginione.

  Władze potwierdziły dotąd śmierć 23 osób, w tym trojga dzieci; 18 osób uznaje się za zaginione.

  Do zakładów medycznych w mieście zgłosiło się ponad 180 osób. Obecnie w szpitalach pozostaje 82 rannych, w tym czworo dzieci.

  W centrum miasta, w miejscu, gdzie w czwartek uderzyły rosyjskie rakiety, rano kontynuowana była akcja ratunkowa z udziałem ponad 400 osób.  W czwartek rosyjskie rakiety Kalibr, wystrzelone z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym, uderzyły w centrum Winnicy. Według dowództwa Południe ukraińskiej armii pociski odpalono z małego okrętu rakietowego pod Sewastopolem na okupowanym Krymie.

  W piątek w mieście i obwodzie winnickim ogłoszono żałobę.

 • 10:58

  Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock wykluczyła złagodzenie sankcji nałożonych na Rosję za atak na Ukrainę.

  Nawet taki krok nie pomógłby zabezpieczyć dostaw gazu z Rosji, a byłaby to "zachęta dla wszystkich tych, którzy depczą prawa człowieka, wolność i demokrację" - uzasadniła.

 • 10:29

  Co najmniej dwie osoby zostały ranne w piątek w rosyjskim ataku rakietowym na Mikołajów na południu Ukrainy – poinformowały władze miasta. Siły rosyjskie, którzy regularnie ostrzeliwują miasto, tym razem wystrzeliły 10 rakiet. Według władz obwodu mikołajowskiego trafione zostały dwa uniwersytety.

  Szef władz obwodowych Witalij Kim na Twitterze opublikował nagrania, na których widać wybuchy i kłęby dymu. Trafione miały być dwa największe uniwersytety w Mikołajowie

 • 9:18

  Siły rosyjskie i prorosyjskie powoli posuwają się w kierunku Siewierska w Donbasie, a same twierdzą, że już weszły na obrzeża tego miasta. Po zabezpieczeniu go następnym ich celem będzie prawdopodobnie Bachmut - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

  "W Donbasie siły rosyjskie i separatystów prorosyjskiej z Ługańskiej Republiki Ludowej twierdzą, że wkroczyły na obrzeża Siewierska. Nie zostało to potwierdzone, jednak siły rosyjskie po ostrzale i atakach próbnych powoli posuwają się na zachód w kierunku Siewierska od strony Lisiczańska, aby otworzyć drogę do Słowiańska i Kramatorska. Następnym celem, po zabezpieczeniu Siewierska, będzie prawdopodobnie Bachmut" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Od czasu wycofania się ze strategicznie położonej Wyspy Węży (na Morzu Czarnym - red.) 30 czerwca 2022 r. Rosja stara się uniemożliwić Ukrainie jej wykorzystanie. Jednak 13 lipca 2022 r. naloty dwóch rosyjskich odrzutowców Su-27 nie zdołały trafić w wyspę. To wpisuje się w schemat, zgodnie z którym rosyjskie siły powietrzne nie są w stanie skutecznie zaangażować się w walkę taktyczną" - dodano.  "Już ponad 2,5 mln osób ewakuowano z Ukrainy do Rosji od początku inwazji. Rosja nadal mierzy się z oskarżeniami, że przymusowo deportuje Ukraińców. W wielu przypadkach są doniesienia, że znęcano się nad Ukraińcami w obozach filtracyjnych utworzonych przez Rosję" - wskazano również.

 • 8:37

  Atak rakietowy na centrum Winnicy to element prowadzonej systematycznie rosyjskiej kampanii uderzeń w dzielnice mieszkalne miast – ocenia w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW). W Donbasie trwa pauza operacyjna przed atakiem na linii Słowiańsk-Siwersk-Bachmut.

  - Rosja kontynuowała (w czwartek - red.) kampanię systematycznych ataków na dzielnice mieszkalne ukraińskich miast, uderzając w Winnicę, Charków, Mikołajów – pisze ISW.

  Dotychczas władze ukraińskie potwierdziły śmierć 23 osób w ataku rakietowym na budynki w centrum Winnicy, w środkowej Ukrainie, 39 osób uznaje się za zaginione. Ponadto 117 zwróciło się o pomoc medyczną, a 66 wymagało hospitalizacji. W ataku wykorzystano rakiety manewrujące Kalibr.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Rakiety spadły na centrum Winnicy. Rosjanie zabijają daleko za linią frontu

  Ponadto "Rosjanie wystrzelili pociski w hotel, szkoły, centrum handlowe i infrastrukturę transportową w Mikołajowie" – dodaje ISW.


  Na froncie według amerykańskich analityków trwa rosyjska pauza operacyjna z ograniczoną intensywnością ataków lądowych na linii Słowiańsk-Siwersk-Bachmut. Siły rosyjskie kontynuują intensywny ostrzał artyleryjski, rakietowy i lotniczy wzdłuż linii frontu.

  "Prawdopodobnie Rosjanie rozpoczną wkrótce szerszą i bardziej zdecydowaną ofensywę wzdłuż linii Słowiańsk-Siwersk-Bachmut, ale nie ma sygnałów co do tego, kiedy rozpocznie się atak i gdzie konkretnie się skoncentruje" – ocenia ISW.

 • 7:48

  Rosjanie przegrupowują się przed wznowieniem ataku w kierunku Siwerska - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie.

  Rosjanie próbują poprawić swoje położenie taktyczne i prowadzić ataki w stronę Słowiańska, a także zbliżyć się do Sołedaru i Bachmutu.

  Wzdłuż linii styczności na wschód od Bachmutu siły ukraińskie powstrzymały próby rosyjskich ataków w okolicach Kodemy i Biłohoriwki, a także próby zajęcia Spirnego i Werszyny. Wojska ukraińskie miały również powstrzymać próbę ataku w okolicach miejscowości Wodiane na północny zachód od Doniecka.

  Rosjanie kontynuują ostrzał pozycji ukraińskich i miejscowości wzdłuż linii styczności w Donbasie. Do ataków używają również lotnictwa bojowego, a do rozpoznania - bezzałogowców.

  Przeciwnik próbuje wzmocnić systemy obrony lotniczej swoich baz i oddziałów na zapleczu frontu – podał sztab.

  W komunikacie wskazano, że strona rosyjska, szukając usprawiedliwienia dla swoich ataków na obiekty cywilne na Ukrainie, "otwarcie kłamie" o rzekomym umieszczaniu przez siły ukraińskie pododdziałów wojskowych w przedszkolach, szpitalach i kościołach.

 • 4:32

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie siły bezskutecznie próbowały poprawić pozycje taktyczne na północny zachód od Słowiańska. Siły rosyjskie kontynuowały również ofensywne operacje na zachód od Lisiczańska w celu przedarcia się do Siewierska.

  Na południu siły rosyjskie kontynuowały atak na osady położone na południowy wschód od miasta Bachmut. Wznowiły również operacje ofensywne na północny wschód od Awdijiwki, prawdopodobnie w celu ominięcia ukraiński fortyfikacji na tym obszarze.

 • 4:32

  Strona ukraińska pracuje nad zorganizowaniem korytarza humanitarnego dla ewakuacji cywilów z terytorium Ławry Świętogórskiej w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - podał wywiad wojskowy. Około 100 zakonników odmawia ewakuacji.

 • 4:32

 • 4:31

  Bezkarność terrorystów stanowi zachętę dla innych dlatego nowe sankcje powinny być nałożone na Rosję tak szybko jak to możliwe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo. Dodał, że potrzebny jest także trybunał do osądzenia rosyjskiej agresji.

  - Chcę podkreślić, że to jest potrzebne nie tylko Ukrainie, nie tylko naszym obywatelom, których życie jest zagrożone przez rosyjski terroryzm. To jest potrzebne wam wszystkim, każdej osobie na świecie, która choć trochę ceni ludzkie życie - powiedział Zełenski.

 • 4:31

  Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio powiedział, że "serce mu się kraje", gdy widzi, że w Rosji świętują z powodu kryzysu rządowego w Rzymie. Tak odniósł się do rosyjskich komentarzy do dymisji złożonej przez premiera Mario Draghiego w wyniku rozłamu w koalicji, wywołanego przez Ruch Pięciu Gwiazd.

 • 4:31

  Strona ukraińska pracuje nad zorganizowaniem korytarza humanitarnego dla ewakuacji cywilów z terytorium Ławry Świętogórskiej w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - podał w czwartek wywiad wojskowy. Około 100 zakonników odmawia ewakuacji.

  Na terenie stale ostrzeliwanej przez siły rosyjskie Ławry przebywa około 600 cywilów - poinformował wywiad wojskowy. 70 procent z nich to pielgrzymi i miejscowi mieszkańcy, którzy chcieli znaleźć schronienie przed ostrzałami - czytamy. Większość pielgrzymów przybyła tam jeszcze przed rozpoczęciem działań zbrojnych. W związku z walkami cywile nie zdołali przemieścić się w bezpieczne miejsce.

 • 4:31

  Czteroletnia Liza zginęła w czwartek w rosyjskim ataku rakietowym na Winnicę w środkowej Ukrainie, kiedy wracała z mamą z zajęć logopedycznych. Zaledwie dwie godziny wcześniej mama wrzuciła do sieci nagranie, na którym widać uśmiechniętą dziewczynkę pchającą wózek. Ten sam, w którym później zginęła.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ads

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Reka / TASS / Forum

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości