Szef holenderskiego MSZ: należy rozważyć powołanie trybunału do spraw zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Rosyjski atak rakietowy w Winnicy
Rosyjski atak rakietowy w WinnicyFacebook/zelenskiy.official
wideo 2/23
Rosyjski atak rakietowy w WinnicyFacebook/zelenskiy.official

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 141 dni. Holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra powiedział, że kraje Zachodu powinny rozważyć powołanie specjalnego trybunału do osądzenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie, by zapobiec bezkarności. - Ma to sens, by się temu przyjrzeć. Tak jak to rozumiem, musimy wypełnić próżnię, ponieważ Międzynarodowy Trybunał Karny nie ma tu jurysdykcji – powiedział. O powołaniu specjalnego trybunału mówił także prezydent Wołodymyr Zełenski. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:46

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie siły bezskutecznie próbowały poprawić pozycje taktyczne na północny zachód od Słowiańska. Siły rosyjskie kontynuowały również ofensywne operacje na zachód od Lisiczańska w celu przedarcia się do Siewierska.

  Na południu siły rosyjskie kontynuowały atak na osady położone na południowy wschód od miasta Bachmut. Wznowiły również operacje ofensywne na północny wschód od Awdijiwki, prawdopodobnie w celu ominięcia ukraiński fortyfikacji na tym obszarze.

 • 2:28

  Strona ukraińska pracuje nad zorganizowaniem korytarza humanitarnego dla ewakuacji cywilów z terytorium Ławry Świętogórskiej w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - podał wywiad wojskowy. Około 100 zakonników odmawia ewakuacji.

 • 1:34

  Co najmniej 23 osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na centrum Winnicy

 • 0:36

  Bezkarność terrorystów stanowi zachętę dla innych dlatego nowe sankcje powinny być nałożone na Rosję tak szybko jak to możliwe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo. Dodał, że potrzebny jest także trybunał do osądzenia rosyjskiej agresji.

  - Chcę podkreślić, że to jest potrzebne nie tylko Ukrainie, nie tylko naszym obywatelom, których życie jest zagrożone przez rosyjski terroryzm. To jest potrzebne wam wszystkim, każdej osobie na świecie, która choć trochę ceni ludzkie życie - powiedział Zełenski.

 • 23:32

  Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio powiedział, że "serce mu się kraje", gdy widzi, że w Rosji świętują z powodu kryzysu rządowego w Rzymie. Tak odniósł się do rosyjskich komentarzy do dymisji złożonej przez premiera Mario Draghiego w wyniku rozłamu w koalicji, wywołanego przez Ruch Pięciu Gwiazd.

 • 22:33

  Strona ukraińska pracuje nad zorganizowaniem korytarza humanitarnego dla ewakuacji cywilów z terytorium Ławry Świętogórskiej w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - podał w czwartek wywiad wojskowy. Około 100 zakonników odmawia ewakuacji.

  Na terenie stale ostrzeliwanej przez siły rosyjskie Ławry przebywa około 600 cywilów - poinformował wywiad wojskowy. 70 procent z nich to pielgrzymi i miejscowi mieszkańcy, którzy chcieli znaleźć schronienie przed ostrzałami - czytamy. Większość pielgrzymów przybyła tam jeszcze przed rozpoczęciem działań zbrojnych. W związku z walkami cywile nie zdołali przemieścić się w bezpieczne miejsce.

 • 22:32

  Czteroletnia Liza zginęła w czwartek w rosyjskim ataku rakietowym na Winnicę w środkowej Ukrainie, kiedy wracała z mamą z zajęć logopedycznych. Zaledwie dwie godziny wcześniej mama wrzuciła do sieci nagranie, na którym widać uśmiechniętą dziewczynkę pchającą wózek. Ten sam, w którym później zginęła.

 • 22:32

  Ukraina otrzymała już prawie 13 miliardów dolarów pomocy od partnerów międzynarodowych od początku rosyjskiej agresji 24 lutego – poinformował w czwartek wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy Serhij Nikołajczuk w wywiadzie dla BBC.

 • 22:31

  Bundeswehra wysłała na Ukrainę ponad 400 tysięcy racji żywnościowych dla żołnierzy - poinformowała w czwartek minister obrony Christine Lambrecht Od 3 marca do 7 czerwca Bundeswehra dostarczyła do atakowanego przez Rosję kraju głównie tzw. pakiety jednoosobowe - informuje telewizja ARD.

 • 22:31

  Ambasada USA zaapelowała w czwartek do amerykańskich obywateli o pilne opuszczenie Ukrainy w związku ze skrajnie niestabilną sytuacją bezpieczeństwa. Wezwano do unikania zgromadzeń, które mogą stać się celem rosyjskiego ataku w całym kraju, w tym na zachodzie Ukrainy.

 • 19:26

  Siły ukraińskie odparły rosyjskie szturmy na dwóch kierunkach: słowiańskim i donieckim – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

 • 18:46

  Wzmacniamy obronę Kijowa, sformowano specjalne jednostki do obrony miasta, dlatego nagłe przeniesienie się walk z armią rosyjską pod Kijów jest niemożliwe - poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy.

 • 18:45

  Rosja pozbawiła certyfikatów dwa bułgarskie zakłady wojskowe: Awionams oraz Terem-Lotnik, a powodem jest to, że w przedsiębiorstwach tych ma być remontowany ukraiński sprzęt wojskowy - poinformowało radio publiczne w Sofii, powołując się na MSZ Rosji.

 • 18:45

  Siły ukraińskie wyzwoliły dotychczas 44 miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, ale zdecydowana większość obwodu nadal jest okupowana przez wojska rosyjskie – podał p.o. szefa władz obwodowych Dmytro Butrij na briefingu.

 • 17:53

  Kraje Zachodu powinny rozważyć powołanie specjalnego trybunału do osądzenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie, by zapobiec bezkarności - oświadczył holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra.

 • 17:48

  Ponad 20 milionów hektarów terenów na Ukrainie nadal pozostaje zaminowane – poinformował przedstawiciel Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Wiktor Witowecky.

 • 16:43

  Co najmniej 21 osób zginęło, 52 zostały ranne, a 46 przepadło bez wieści w rosyjskim ataku rakietowym na centrum Winnicy – powiadomiły ukraińskie władze.

 • 16:43

  Ministerstwo obrony Ukrainy utajniło informacje o ukraińskich stratach w wojnie z Rosją, by przeciwnik nie mógł ich wykorzystać do swoich celów - powiedziała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar, cytowana przez portal NV.ua.

 • 16:22

  Rosyjscy żołnierze żądają od rolników na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego Ukrainy "podatków", grożąc im bronią – poinformowały władze obwodowe, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy.

 • 15:48

  Prorosyjscy separatyści wzięli jako jeńca amerykańskiego cywila mieszkającego w Ukrainie – poinformowała BBC, powołując się na jego rodzinę.

 • 15:22

  - Obecnie jednym z największych niebezpieczeństw jest zapomnienie o dramacie Ukrainy" i o jej "męczeństwie" - powiedział papież Franciszek podczas audiencji dla duchowieństwa z kilku zgromadzeń, w tym dla ukraińskich bazylianów. Przestrzegał przed przyzwyczajaniem się do tej wojny, o czym jego zdaniem świadczy to, że schodzi z czołówek gazet.

 • 14:59

  Kobiety wykonujące wybrane zawody, m.in. medyczne, będą powoływane do ukraińskiego wojska, ale jedynie za swoją zgodą – powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

 • 14:46

  Od początku rosyjskiej inwazji ukraińskie organy ścigania zarejestrowały w kraju 34 039 zbrodni popełnionych przez wojska rosyjskie, można więc sobie wyobrazić, jak wielu zbrodni Rosja dokonała na Ukrainie od zajęcia części Donbasu i Krymu w 2014 roku - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Chodzi przede wszystkim o zbrodnię wszczęcia wojny, a każdy, kto jest za to odpowiedzialny, musi zostać ukarany - podkreślił.

 • 14:15

  Na policję wpłynęło 15 zgłoszeń o osobach zaginionych, które przebywały w okolicy miejsca rosyjskiego ataku na centrum Winnicy - poinformował główny komendant policji Ihor Kłymenko.

 • 13:36

  Co najmniej 20 osób zginęło, a 90 zostało rannych w czwartek w rosyjskim ataku rakietowym na centrum Winnicy – powiadomiły ukraińskie władze. Według ratowników najprawdopodobniej nie ma szans, by ktoś pod gruzami trafionych budynków ocalał, trwa akcja poszukiwawcza. Wśród 20 ofiar śmiertelnych jest troje dzieci.

 • 13:25

  Polska, wraz z Unią Europejską oraz szeregiem innych państw, opublikowała wspólną deklarację w sprawie poparcia dla skargi Ukrainy, która wszczęła postępowanie przeciwko Rosji przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości - poinformowało MSZ.

 • 12:54

  Ukraińska prokuratura poinformowała o najnowszym bilansie ofiar rosyjskiego ataku na obszar cywilny w Winnicy.

  "Jak dotąd wiadomo o 17 zabitych, w tym dwojgu dzieci. Kilkadziesiąt osób jest rannych. Znaczne zniszczenia i uszkodzenia budynków mieszkalnych, administracyjnych i biurowych" – powiadomiło biuro prokuratora w komunikacie na Telegramie.

 • 12:09

  Zbrodnie na Ukrainie to nie są działania pojedynczych, bandyckich oddziałów, pasują one do wyraźnego wzorca w każdej części Ukrainy okupowanej przez rosyjskie wojska. Pasują też do wzorca, wedle jakiego działała Rosja w czasie konfliktów w Czeczenii, Syrii, czy na Ukrainie w 2014 roku - przekazał w oświadczeniu odczytanym w czwartek w Hadze sekretarz stanu USA Antony Blinken.

 • 12:05

  W centrum Winnicy uderzyły – według wstępnych ustaleń – trzy rakiety. Celem stał się budynek biurowy, ucierpiały również budynki mieszkalne i Dom Oficerów. W wyniku ataku zapaliło się kilkadziesiąt samochodów.

 • 11:40

  Według ukraińskich służb w ataku rakietowym w Winnicy zginęło 12 osób, a 25 osób zostało rannych.


 • 11:13

  Co najmniej dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych w czwartek rano w rosyjskim ataku rakietowym na Winnicę w środkowej części Ukrainy - przekazał komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko, na którego powołuje się portal Suspilne. Jedną z ofiar śmiertelnych jest małe dziecko.

  Według ukraińskich mediów rakiety uderzyły w rejonie centrum miasta. W wyniku eksplozji wybuchł pożar.

 • 9:57

  Musimy zapewnić, że dowody zbrodni, które zbieramy na Ukrainie, będą miały znaczenie nie tylko historyczne, ale będą też służyć obronie przed ludobójstwem, zbrodniami wojennymi, zbrodniami przeciwko ludzkości - powiedział w czwartek główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan.

  W Holandii rozpoczęła się konferencja na temat rozliczenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji. - W czasie, gdy rozmawiamy, dzieci, kobiety i mężczyźni żyją w przerażeniu. (...) Na Ukrainie jest cierpienie (...), rozpacz po tym, co stracono wczoraj, wstrzymywanie oddechu w związku z tym, co zostanie stracone dzisiaj, i zastanawianie się, co może przynieść jutro - rozpoczął swoje wystąpienie Khan.

 • 9:24

  Wojska rosyjskie próbują przedrzeć się z obwodu ługańskiego w kierunku Siewierska i utorować sobie drogę do Bachmutu w obwodzie donieckim. Trwają walki w okolicach miejscowości Werchniokamjanske na wschód od Siewierska – powiadomił w czwartek rano szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  Według jego informacji Rosjanie przeprowadzili 12 ataków rakietowych i lotniczych na granicy obwodów ługańskiego i donieckiego. "Trwa zmasowany ostrzał artyleryjski i moździerzowy, przeciwnik używa wyrzutni" – przekazał Hajdaj na Telegramie.

 • 9:23

  Rosja musi natychmiast wypuścić na wolność Ukraińców, których przymusowo wywieziono z kraju, zapewnić im bezpieczny powrót do domu i zatrzymać proces tzw. filtracji - przekazał w wydanym w środę oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

  Bezprawny przewóz i deportacja osób to poważne naruszenie Czwartej Konwencji Genewskiej o ochronie ludności cywilnej i stanowi zbrodnię wojenną - stwierdził Blinken.

  Sekretarz stanu poinformował, że Moskwa "celowo oddziela ukraińskie dzieci od rodziców i porywa inne (dzieci) z domów dziecka przed oddaniem ich do adopcji w Rosji".

  Antony Blinken

 • 8:44

  "W Donbasie siły rosyjskie kontynuują uderzenia artyleryjskie wzdłuż szerokiego frontu, a po nich w niektórych rejonach następują próbne szturmy małych pododdziałów wielkości kompanii i plutonów. W ciągu ostatnich 72 godzin nie osiągnęły jednak żadnych znaczących postępów terytorialnych i grozi im utrata impetu zbudowanego po zdobyciu Lisiczańska. Starzejące się pojazdy, broń i taktyka z czasów sowieckich stosowane przez siły rosyjskie nie pozwalają na szybkie odzyskanie lub zbudowanie impetu, chyba że zostaną użyte w przytłaczającej ilości, czego Rosja obecnie nie jest w stanie zrobić" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

  "Pomimo przeprowadzonych 13 lipca 2022 roku rozmów pomiędzy delegacjami Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ w sprawie eksportu zboża oraz niedawno pomyślnie wynegocjowanej wymiany więźniów, perspektywy szerszych rozmów w celu zakończenia konfliktu pozostają niewielkie" - dodano.

 • 8:15

  Kreml najwyraźniej zlecił władzom podmiotów Federacji Rosyjskiej tworzenie batalionów ochotniczych, nie decydując się na ogłoszenie częściowej lub pełnej mobilizacji w związku z inwazją na Ukrainę – pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  ISW wskazuje na relacje prokremlowskich dziennikarzy i blogerów, którzy informują, że w Rosji rozpoczęła się "mobilizacja ochotników". Według tych doniesień "każdy region (podmiot federalny, w tym dwa na okupowanym Krymie) ma stworzyć przynajmniej jeden batalion ochotniczy".

  Amerykański think tank podaje, powołując się na relacje w mediach, że bataliony lub mniejsze jednostki ochotnicze powstają już w szeregu rosyjskich regionów, m.in. w Kraju Nadmorskim, Baszkirii, Czuwaszji, Czeczenii, Tatarstanie, w Moskwie, w Permie, Niżnim Nowogrodzie.

 • 8:03

  Wojska ukraińskie odparły rosyjskie ataki w Donbasie w stronę Kurulki na północny zachód od Słowiańska i pod Kodemą i Werszyną na południowy wschód od Bachmutu – powiadomił rano w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W okolicach miejscowości Werchniokamjanske na wschód od Siewierska w obwodzie donieckim trwają działania bojowe – powiadomił sztab.

  Rosjanie atakowali także na północ od okupowanego Doniecka w kierunku Kramatorska, w okolicy Kamjanki. Tam mieli, jak podano, "częściowe powodzenie".

  Wojska rosyjskie kontynuują ostrzał pozycji ukraińskich i miejscowości wzdłuż linii styczności w Donbasie, używają również do ataków lotnictwa bojowego.

  Również na kierunku charkowskim przeciwnik prowadzi ostrzał – jego celem stał się szereg miejscowości na północ i północny wschód od Charkowa.

  Na południu Ukrainy Rosjanie koncentrują się na działaniach obronnych, by nie dopuścić do postępu sił ukraińskich. Przeciwnik prowadzi ostrzał wzdłuż linii styczności z artylerii rakietowej i czołgów - powiadomił sztab. W gotowości są utrzymywane cztery rosyjskie jednostki morskie przenoszące pociski rakietowe Kalibr.

 • 5:50

  Zniszczony Mariupol [13.07.2022]

  Zniszczony Mariupol [13.07.2022]

  Mariupol, zniszczony w wyniku bombardowań

  Zniszczony Mariupol [13.07.2022]

 • 5:40

  Ukraińskie wojsko uderzyło w środę w dwa punkty kontrolne wojsk wroga i lądowisko w Nowej Kachowce, poinformowało dowództwo operacyjne "Południe", donosi Ukrinform.

  "Rano i po południu para Ka-52 dokonała trzech uderzeń na nasze pozycje w rejonie Chersonia. Żadnych ofiar…. Podczas rozpoznania przez wroga naszych pozycji nasza jednostka rakiet przeciwlotniczych z powodzeniem uziemiła drona typu Eleron-3 w gminie Biłozersk, a dron kamikaze został 'złapany na gorącym uczynku' i zniszczony w gminie Wełyka Ołeksandriwka, zanim spowodował jakiekolwiek szkody" – cytuje raport dowództwa operacyjne "Południe" Ukrinform.

 • 4:35

  Wyrzutnie HIMARS, które dostarczyli nam nasi zachodni partnerzy, już przysporzyły rosyjskim okupantom wielu problemów. Ich składy amunicji płoną jeden po drugim, wywołując panikę - powiedział doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz w programie telewizyjnym "Feygin Live", informuje Ukrinform.

 • 4:35

  Organizacja Narodów Zjednoczonych utworzy zespół ekspertów, który pomoże Ukrainie badać przemoc seksualną jako broń wojenną - napisała na Facebooku prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, donosi Ukrinform.

 • 4:35

  Prezydent Władimir Putin cynicznie wykorzystuje głód jako narzędzie wojny, blokując eksport zboża z Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg po spotkaniu szefów spraw zagranicznych pięciu krajów Europy Środkowej (C5) w Budapeszcie, informuje Ukrinform.

 • 4:34

  Rosyjscy żołnierze pod Mariupolem

  Rosyjscy żołnierze pod Mariupolem

  Rosyjscy żołnierze pod Mariupolem

 • 4:34

  Unia Europejska przygotowuje siódmy pakietu sankcji wobec Rosji z powodu inwazji na Ukrainę, ale ograniczenia dotyczące rosyjskiego gazu nie zostaną w nim uwzględnione, powiedział w rozmowie z Reutersem premier Czech Petr Fiala, który obecnie przewodniczy Radzie UE.

 • 4:33

  "Obwód Chersoń. Nowa Kachowka, powiat Sokil… magazyny amunicji i pocisków raszystów znów wybuchają" – napisał na Facebooku zastępca szefa chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań. "Czy rosyjscy propagandyści znów powiedzą, że to magazyny saletry?" – zażartował, przypominając, jak Rosjanie próbowali kamuflowalać poprzednie wybuchy.

 • 4:33

  W Nowej Kachowce znów wybuchają rosyjskie magazyny amunicji i pocisków, napisał w środę na Facebooku zastępca szefa chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań, informuje Ukrinform.

 • 4:33

  Nowy ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger zapowiedział, że będzie dbał o dalszy rozwój relacji polsko-niemieckich. - Barbarzyńska wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazuje, jak ważna jest solidarność i wspólnota. Chcemy być dobrymi sąsiadami w zjednoczonej i silnej Europie, w Europie wolnej i zdolnej do obrony - stwierdził.

 • 4:33

  Ukraina potrzebuje teraz dziewięciu miliardów dolarów miesięcznie od swoich zachodnich sojuszników, by wypełnić lukę budżetową - powiedział Ołeh Ustenko, doradca ekonomiczny prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez "Financial Times".

  Jak zauważył brytyjski dziennik, to prawie dwukrotnie więcej niż dotychczas szacowały władze w Kijowie. Wprawdzie ukraińskie ministerstwo finansów mówi, że jego ocena luki nadal wynosi pięć miliardów dolarów miesięcznie, ale nawet to jest kwotą znacznie wyższą niż kwoty do tej pory przekazywane przez kraje zachodnie.

Autorka/Autor:asty

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: