Władze obwodu donieckiego wzywają mieszkańców do ewakuacji

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Lachowski: Słowiańsk jest gotowy do obrony od ponad dwóch miesięcy
Lachowski: Słowiańsk jest gotowy do obrony od ponad dwóch miesięcy TVN24
wideo 2/21
Lachowski: Słowiańsk jest gotowy do obrony od ponad dwóch miesięcy TVN24

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 133 dni. Władze obwodu donieckiego apelują do mieszkańców o ewakuację z powodu nasilania się rosyjskich ostrzałów. "Tu chodzi o życie, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Powinni wyjechać" - przekazał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w rejonie wsi Mazaniwka, około 30 kilometrów na północny zachód od Słowiańska. Dodano, że pobliżu nieodległej miejscowości Dołyna siły ukraińskie odparły atak. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:29

  The Kyiv Independent: Rosja ostrzeliwuje obwód sumski z moździerzy i wyrzutni rakiet.

 • 3:58

  Szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ David Beasley ostrzegł, że gwałtowny wzrost cen żywności, paliw i nawozów wywołany wojną na Ukrainie grozi klęską głodu na całym świecie, co przyniesie "globalną destabilizację, głód i masową migrację na niespotykaną skalę" - poinformowała agencja Reutera, cytując wypowiedź szefa agencji ONZ na spotkaniu, na którym omawiano najnowszy raport organizacji dotyczący głodu na świecie.

 • 2:19

  Instytut Badań nad Wojną: Kreml nadal przygotowuje się do przedłużającej się wojny, ustanawiając warunki do ukrytej mobilizacji gospodarki i w dużej mierze wprowadzając przerwę operacyjną w Ukrainie.


 • 1:28

  - Perspektywy od czasu naszej ostatniej aktualizacji w kwietniu znacznie się pogorszyły - powiedziała szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa w rozmowie z agencją Reutera, powołując się na galopującą inflację, znaczące podwyżki stóp procentowych, spowolnienie wzrostu gospodarczego Chin oraz eskalację sankcji związanych z wojną Rosji na Ukrainie.

 • 0:29

 • 0:10

  W trakcie drugiego czytania rządowego projektu noweli tzw. ustawy sankcyjnej w Sejmie zgłoszono dodatkowe poprawki. Projekt wrócił do komisji.

  Nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej ma uzupełnić zapisy sankcyjne. Wprowadza instytucję zarządcy przymusowego, którego zadaniem będzie kierowanie firmami objętymi sankcjami. Ma też dodać instrument, który zapewni wsparcie dla pracowników objętych sankcjami firm.

 • 22:25

  Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken odbył w środę rozmowę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą - podał w środę Departament Stanu USA. Blinken miał m.in. zapowiedzieć dodatkowe wsparcie dla budżetu Ukrainy.

 • 22:16

  Zełenski podkreślił też, że na okupowanych terenach na południu Ukrainy siły rosyjskie zablokowały jakąkolwiek możliwość poznania przez ludzi prawdy o tym, co się dzieje. Jest blokowany dostęp do sieci społecznościowych, komunikatorów i YouTube.

  W związku z tym zaapelował, by wykorzystywać wszelką możliwość informowania mieszkańców takich miast jak Chersoń, Heniczesk w obwodzie chersońskim, czy Berdiańsk i Melitopol w obwodzie zaporoskim, że "o nich pamiętamy i o nich walczymy", a siły ukraińskie posuwają się naprzód.

 • 22:14

  Zachodnia artyleria zaczęła wreszcie działać z całą mocą. Broń, którą otrzymaliśmy od naszych partnerów, jej dokładność jest taka, jaka powinna być - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w środę w mediach społecznościowych.

  Prezydent Ukrainy dodał: "Nasi obrońcy zadają precyzyjne uderzenia w składy i inne punkty ważne dla logistyki najeźdźcy, co znacznie zmniejsza jego potencjał ofensywny. Straty okupantów będą się tylko powiększać z każdym kolejnym tygodniem".

 • 20:50

  Władze obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy proszą mieszkańców o ewakuowanie się z powodu nasilania ostrzałów przez wojsko rosyjskie – poinformował w środę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

  "Z miliona 670 tys. osób mieszka tu teraz faktycznie tylko około 350 tys. To dość dużo. Co by nie mówić, tu chodzi o życie, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Powinni wyjechać" – powiedział Kyryłenko portalowi Suspilne.

  Wyraził przekonanie, że Słowiańsk i Kramatrosk w obwodzie donieckim będą następnymi celami sił rosyjskich.

 • 19:37

  Siły ukraińskie odparły natarcie wojsk rosyjskich na trzech kierunkach: charkowskim, słowiańskim i bachmuckim – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  Na kierunku charkowskim siły rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim okolice kilku miejscowości, w tym Sosnówki i Cyrkunów, a także przeprowadziły atak lotniczy w pobliżu Rubiżnego. Siły ukraińskie odparły zaś próbę natarcia na kierunku Kozacza Łopań-Sosnówka.

  Na kierunku słowiańskim armia rosyjska usiłuje poprawić swoją sytuację taktyczną, by przeprowadzić ofensywę w kierunku Izium-Słowiańsk. Siły rosyjskie ostrzelały z artylerii lufowej i wyrzutni rakietowych okolice kilku miejscowości, w tym Krasnopola, Barwinkowego i Husariwki. Siły rosyjskie nacierały w kierunku miejscowości Dowheńke-Mazaniwka, ale zostały odparte i wycofały się.

  Na kierunku bachmuckim siły rosyjskie usiłowały przejąć pełną kontrolę nad drogą Bachmut-Lisiczańsk. Ostrzeliwały okolice miejscowości Spirne, Wyjimka i Wesełe. Siły ukraińskie zatrzymały natarcie wroga na kierunkach Myroniwka-Łuhanske i Holmiwskyj-Nowołuhanske, zmuszając wojska rosyjskie do wycofania się.

  Na kierunku kramatorskim siły rosyjskie podejmują próby zajęcia miejscowości Werchniokamjanske i Kryhoriwka.

  Na kierunkach awdijiwskim, kucharowskim, nowopawliwskim i zaporoskim wojska rosyjskie ostrzeliwały pozycje ukraińskie z czołgów, moździerzy oraz z artylerii. Przeprowadziły też atak lotniczy w pobliżu Marjinki. Pozycje wojsk ukraińskich były również ostrzeliwane na kierunku południowobużańskim.

  Ukraiński Sztab podkreśla, że w rosyjskich szeregach na terytorium Ukrainy panuje pijaństwo, a żołnierzy demoralizuje przymusowa mobilizacja na okupowanych terenach obwodów donieckiego i ługańskiego.

 • 18:22

  Potwierdzam, że od zachodnich sojuszników nadchodzą dostawy potężnych systemów obrony powietrznej - ogłosił w środę prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski. Nie podał dalszych szczegółów, ale podkreślił, że wzmocnienie tej obrony umożliwi uciekinierom wojennym powrót do domów.

  - Niezależnie od tego, jak toczy się wojna na polu bitwy priorytetem pozostaje bezpieczeństwo nieba. (...) Nikt już nie czeka na ten czy inny samolot, ale wszyscy liczymy i mamy potwierdzenie, na razie teoretyczne, na dostawę na Ukrainę potężnej obrony powietrznej - powiedział Zełenski w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii Michealem Martinem.

  Od dostaw takiego sprzętu, który da ochronę przed rosyjskimi atakami rakietowymi, będzie zależeć to, jak szybko do domów będą powracać uciekinierzy wojenni. To ważne, by dzieci mogły powrócić do szkół, a dorośli - na uniwersytety i do pracy - zaznaczył prezydent Ukrainy.

 • 17:01

  Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski magazyn amunicji i paliwa w okupowanym Doniecku – poinformowało w środę na Telegramie dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, czyli wojsk ukraińskich broniących wschodnich regionów kraju.

  Jak podano, zniszczona została prowizoryczna baza przeładunkowa amunicji i paliw, którą siły rosyjskie stworzyły w pośpiechu, by uratować materiały, jakich jeszcze nie zaatakowały siły ukraińskie.

  "Huk detonowanej amunicji słychać nawet w dużej odległości od miejsca pożaru" – napisano w komunikacie. Na zamieszczonym również nagraniu widać unoszące się kłęby czarnego dymu.

  СтратКом ЗСУ / AFU StratCom

  В Донецьку, в мікрорайоні Азотний точним даром знищено тимчасову перевалочну базу БК і ГСМ, яку поспіх обладнали бананові макаки під безтолковим керівництвом москалів, оскільки потрібно було рятувати і розпихувати по місту боєприпаси, по яким ще не прилетіло. Все було зроблено в поспіху і настільки безтолково, що не залишилось осторонь від "пильного ока", яке повідомило дядичку "Ленд Лізу". Ну а результат вам вже наочно відомий. Шум від розриваючихся боєприпасів чути далеко від місця пожежі

 • 16:13

  Założony w roku 1846 sklep z pamiątkami przy Białym Domu wyemitował monetę, poświęconą obrońcom Wyspy Węży na Morzu Czarnym, która od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę stała się słynna na cały świat. O emisji monety poinformował w środę portal Hromadske.

 • 16:11

  W najmocniejszych słowach potępiamy trwającą rosyjską agresję na Ukrainę i wzywamy Rosję do natychmiastowego zawieszenia broni oraz wycofania swoich oddziałów z całego terytorium Ukrainy - zapisano w deklaracji końcowej przyjętej w środę przez Zgromadzenie Parlamentarne OBWE, obradujące w Birmingham.


  "Wzywamy wszystkie strony do zaangażowania się w negocjacje mające na celu pokojowe rozwiązania kryzysu, z pełnym poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy"


  W dokumencie podkreślono, że rosyjska inwazja, stanowiącą "rażące naruszenie podstaw prawa międzynarodowego" jest wspomagana przez "występującą w roli współagresora Białoruś". Potępiono nielegalną okupację i aneksję Krymu przez Rosję oraz nielegalne "uznanie" i okupację obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy.

 • 16:05

  Na okupowanym przez Rosję Krymie od czterech miesięcy trwa ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą. Odnotowano tam też 108 pochówków żołnierzy wroga, spośród których 56 prawdopodobnie miało ukraińskie obywatelstwo - oświadczyła w środę Tamiła Taszewa, przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie.

 • 16:05

  "Bild" poprosił Mychaiło Podolaka o skomentowanie listu otwartego niemieckich intelektualistów, którzy napisali, że "Ukraina nie może wygrać tej wojny". Zdaniem Podolaka, "niemieccy intelektualiści niestety nie do końca zrozumieli istotę tej wojny".

  - To nie jest wojna o kawałek ziemi (…). Tu chodzi o to, czy Federacja Rosyjska wyegzekwuje prawo do narzucania własnych warunków i zasad. (…) Jeśli zaczniemy negocjować i akceptować jej żądania, wtedy wojna ulegnie tylko zawieszeniu, po czym wybuchnie ponownie – stwierdził doradca Zełenskiego. - Bezkarne zbrodnie wojenne wywołają chęć dalszego przesuwania czerwonej linii. (…) Federacja Rosyjska musi nie tylko opuścić terytorium Ukrainy, ale także zmienić sposób, w jaki patrzy na stosunki w Europie - dodał.

 • 16:03

  Podolak powiedział, że powrót ukraińskiej flagi na Wyspę Węży to dobry znak.

  - Z militarnego punktu widzenia, ktokolwiek kontroluje Wyspę Węży, będzie również kontrolował dostęp do Odessy. Dlatego Rosja podejmuje takie duże wysiłki i próbuje odciąć Ukrainę od wód Morza Czarnego – wyjaśnił doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Według Podolaka to miejsce strategicznie ważne także z punktu widzenia eksportu ukraińskiego zboża.

 • 15:31

  Rosjanie nie mają wystarczającej liczby jednostek bojowych i nowoczesnej broni, by pokonać Ukrainę - powiedział w wywiadzie dla "Bilda" Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. - Dlatego potrzebujemy, by przemysł europejski i amerykański dostarczał nam więcej broni dalekiego zasięgu i systemów obrony przeciwrakietowej. Rosja prowadzi teraz wojnę terrorystyczną z ludnością cywilną – dodał.

  - Chcemy, aby wojna zakończyła się jak najszybciej i na warunkach ukraińskich. Ale potrzeba jeszcze czasu, aby doprowadzić ją do pomyślnego zakończenia - oświadczył Podolak.

 • 14:11

  W obwodzie mikołajowskim, na południu Ukrainy, trzy osoby zginęły w ciągu minionej doby w ostrzałach rosyjskich. Obrona przeciwlotnicza strąciła większość rakiet, ale wszystkie te, które osiągnęły cel spadły na obiekty cywilne - powiedział w środę szef władz obwodowych Witalij Kim.

  Szef obwodu poinformował na briefingu dla prasy, że rannych zostało osiem osób. Wciąż ostrzeliwane są hromady (gminy): Szyroke, Bereznehuwatske i Perwomajske.

  Jak powiedział Kim, wzdłuż całej linii frontu zaostrzyła się sytuacja. Ocenił, że po zmianach wśród dowodzących rosyjską inwazją wydane zostały rozkazy prowadzenia masowych ostrzałów i wojskowi rosyjscy je wykonują.

  Ogółem w obwodzie mikołajowskim zniszczono bądź uszkodzono prawie 6,7 tys. obiektów, w tym ponad 4,3 tys. obiektów mieszkalnych - powiedział Kim, którego słowa przekazał portal Suspilne.

 • 14:10

  Mieszkańcy Mariupola są zmuszani przez okupantów do podawania swoich danych osobowych, co ma umożliwić przeprowadzenie w mieście referendum w sprawie przyłączenia do Rosji. Ludziom obiecuje się, że ich domy zostaną odbudowane, ale dopiero po głosowaniu - poinformował lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  "Szantaż poprzez referendum. Jasny plan (okupantów), by zapewnić (odpowiednią) frekwencję podczas pseudogłosowania w Mariupolu. Wznowiono zbieranie danych osobowych mieszkańców w związku ze składaniem przez nich wniosków w sprawie odbudowy domów. Podczas przyjmowania (tych dokumentów) mówi się (ludziom), że kwestia odszkodowania lub odbudowy zostanie rozstrzygnięta... po referendum" - napisał Andriuszczenko.

  Jak dodał samorządowiec, zarządcy wielorodzinnych budynków mieszkalnych otrzymali polecenia, by przeprowadzić tam spis ludności - nie tylko osób, które faktycznie znajdują w mieście, ale również przebywających poza Mariupolem, lecz wciąż zarejestrowanych pod mariupolskimi adresami. "W przeciwnym razie (zarządcom) grozi się, że remont nie dojdzie do skutku lub mieszkańcy nie otrzymają nowych lokali w miejsce zniszczonych" - przekazał Andriuszczenko.

 • 13:56

  Ukraina jak dotąd powstrzymuje próbę rosyjskiego natarcia na północną część obwodu donieckiego, ale miasto Słowiańsk i inne obszary cywilne są mocno ostrzeliwane - poinformowały w środę ukraińskie władze, cytowane przez agencję Reutera.

  - Powstrzymujemy wroga na granicy obwodu ługańskiego i donieckiego - powiedział gubernator Ługańska w ukraińskiej telewizji. Poinformował, że Rosjanie wysłali regularną armię i siły rezerwowe w celu przeprawienia się przez rzekę Doniec.

  - Obwód ługański nawet teraz walczy. Prawie całe terytorium zostało zdobyte, ale w dwóch miejscowościach trwają walki - przekazał.

 • 12:59

  Przyjechałem w takim stanie, że mój półtoraroczny synek nie poznał mnie i rozpłakał się. Dopiero później, gdy widzieliśmy się już dwa czy trzy razy, zrozumiał, że tata wrócił z wojny - opowiada uwolniony z rosyjskiej niewoli ukraiński żołnierz w reportażu agencji Ukrinform.

  "Były chwile, gdy nie miałem już sił i nieśli mnie na noszach. Zamykasz wtedy oczy i widzisz w myślach swojego synka" - przyznał Serhij, żołnierz piechoty morskiej uczestniczący w walkach z rosyjskimi wojskami w Mariupolskim Kombinacie Metalurgicznym.

 • 12:58

  Ukraina spodziewa się, że tegoroczne zbiory zbóż wyniosą co najmniej 50 milionów ton, mimo trudności, z jakimi muszą się mierzyć rolnicy w związku z rosyjską inwazją - zapowiedział w ukraińskiej telewizji wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.

  Jak dodał, w sezonie 2022/2023 kraj będzie musiał wyeksportować co najmniej 30 mln ton zboża zebranego w tym roku. Eksport jest utrudniony z powodu blokowania przez Rosję portów na Morzu Czarnym od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego.

 • 12:39

  Rosyjscy okupanci ogłosili, że mają zamiar przywozić nauczycieli i rozpocząć nowy rok szkolny zgodnie z programem nauczania obowiązującym w Rosji - poinformował na Telegramie Dmytro Orłow, mer miasta Enerhodar, położonego w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy.

  "Jest oczywiste, że z powodu braków kadrowych będzie im bardzo ciężko. Tak zwana okupacyjna administracja wojskowo-cywilna już kilka razy ogłaszała nabór nauczycieli wśród miejscowych pedagogów. Niemal nikt się nie zgłosił" - napisał.

 • 12:25

  W Soborze Mądrości Bożej w Kijowie odbyło się spotkanie duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) i Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) - poinformował minister kultury Oleksandr Tkaczenko.

  "Lody przełamane!" - napisał na Facebooku. Nazwał spotkanie "historycznym" i zapewnił, że "wspólnym celem jest przezwyciężanie podziałów".

  Jak poinformował minister, spotkanie odbyło się we wtorek, w dniu upamiętnienia metropolity Wołodymyra (Sabodana), zmarłego w 2014 roku zwierzchnika UCP PM.

 • 12:08

  Jak możemy ulec Rosji Putina i zaakceptować krzywdzący nas, Ukraińców, kompromis po przemocy i niesprawiedliwości, jaką nam zadano? - zapytała w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera" prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

  Rozmówczyni gazety, prowadząca śledztwa w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie, poinformowała, że liczba przypadków, jakimi się zajmuje, wynosi 21 175.

  "Ale codziennie dochodzi od 200 do 300 spraw i są one publiczne, sygnalizujemy je na naszej stronie internetowej. Ponad 10 tysięcy przypadków to przestępstwa popełnione przeciwko naszemu bezpieczeństwu narodowemu" - oświadczyła.

 • 11:40

  Planując odbudowę Mariupola, współpracujemy z ekspertami z miast, które ucierpiały podczas II wojny światowej. Weźmiemy pod uwagę doświadczenia Warszawy, Gdańska, Drezna czy Rotterdamu - oświadczył lojalny wobec władz w Kijowie mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany na kanale ukraińskiej rady miasta na Telegramie.

  W ocenie Bojczenki rosyjskie wojska zniszczyły lub uszkodziły w Mariupolu 1356 wielopiętrowych budynków i około 40 procent prywatnych domów. Większość tych obiektów nie nadaje się do remontu i wymaga wyburzenia. Według wstępnych szacunków kompleksowa odbudowa miasta może potrwać około 7-10 lat i kosztować ponad 14 miliardów dolarów. Nowe mieszkania byłyby potrzebne dla około 220 tys. osób.

 • 11:29

  Siły ukraińskie powstrzymują wroga na granicy obwodów ługańskiego i donieckiego. Rosyjskie wojska ponoszą znaczne straty, pod Lisiczańskiem tysiące najeźdźców zginęło i zostało rannych - poinformował szef władz regionu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  "Rosjanie każdego dnia otrzymują rozkazy, by posuwać się naprzód, ale nie zawsze je wykonują. Straty (ich) personelu są bardzo duże, co przyznają zarówno jeńcy, jak też osoby kontaktujące się z mieszkańcami Siewierodoniecka i Lisiczańska. (...) Owszem, przeciwnik ma nad nami znaczną przewagę pod względem liczby żołnierzy i uzbrojenia, ale Ukraińcy są lepiej przygotowani i zmotywowani. Jeśli otrzymamy więcej broni dalekiego zasięgu, wówczas zniwelujemy przewagę liczebną wroga" - napisał na Telegramie.

 • 11:27

  Premier Irlandii Micheal Martin podczas wizyty na Ukrainie odwiedził Borodziankę pod Kijowem. Celem wizyty jest zademonstrowanie solidarności z Ukrainą w rozpoczętej przez Rosję wojnie, którą Martin określił jako "niemoralną i niesprowokowaną".

  Martin w Borodziance spotkał się z merem miejscowości. Obejrzał też zniszczone bombardowaniami budynki mieszkalne.

  Szef rządu Irlandii ma w planach również spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

 • 11:19

  Wbrew oświadczeniom Kremla rosyjskie wojska nie zajęły całego obwodu ługańskiego na Ukrainie, ponieważ w dwóch miejscowościach wciąż trwają walki. Najeźdźcy ponieśli na tym odcinku frontu tak duże straty, że nawet już nie liczą, ilu żołnierzy poległo - poinformował szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

  "Przeciwnik dąży jednak do zajęcia całego obwodu, dotarcia do jego administracyjnych granic. Ostrzały trwają bez przerwy" - oznajmił gubernator, cytowany przez agencję UNIAN.

 • 10:21

  Odbudowa Ukrainy, bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej, wzmocnienie zdolności obronnych państw unijnych i budowa silniejszej gospodarki europejskiej - to priorytety czeskiej prezydencji w Radzie UE, o których podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu mówił premier Czech Petr Fiala.

 • 10:21

  Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził, że pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy przechodzi szkolenie w Wielkiej Brytanii w ramach programu ogłoszonego przez premiera Borisa Johnsona podczas wizyty w Kijowie.

 • 9:46

  Razem pomożemy odbudować Ukrainę - zadeklarowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w przemówieniu wygłoszonym w Parlamencie Europejskim podczas debaty na temat priorytetów czeskiej prezydencji w Radzie UE w drugim półroczu 2022 roku.

  - Liczę na przewodnictwo Czech w Radzie UE. Odbudujemy Europę i ruszymy do przodu z Europejskim Zielonym Ładem. I ponownie zastanowimy się, jak tworzyć wzrost na tle zmienionego otoczenia politycznego i gospodarczego - oznajmiła von der Leyen.

 • 9:24

  Wojska rosyjskie umacniają swoją kontrolę nad Lisiczańskiem i obwodem ługańskim na Ukrainie, a także zbliżają się do Słowiańska, który zapewne będzie celem kolejnego kluczowego starcia w walce o Donbas - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosja prawdopodobnie nadal umacnia swoją kontrolę nad Lisiczańskiem i obwodem ługańskim. Na północy zaangażowała na kierunku iziumskim większość pozostałych dostępnych jednostek ze Wschodniego i Zachodniego Okręgu Wojskowego. W ciągu ostatniego tygodnia siły rosyjskie prawdopodobnie posunęły się o kolejne 5 km wzdłuż głównej drogi E40 z Iziumu, napotykając na niezwykle zdeterminowany opór ukraiński. Siły rosyjskie ze Wschodniego i Zachodniego Okręgu Wojskowego znajdują się obecnie prawdopodobnie w odległości około 16 km na północ od miasta Słowiańsk. Wobec zagrożenia miasta również ze strony (sił) Centralnego i Południowego Okręgu Wojskowego istnieje realna możliwość, że bitwa o Słowiańsk będzie kolejnym kluczowym starciem w walce o Donbas" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 9:13

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 36,5 tys. żołnierzy i 1,6 tys. czołgów, w tym około 150 ludzi i sześć czołgów w ciągu ostatniej doby – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Zeszłej doby Rosja straciła też 17 pojazdów opancerzonych, sześć systemów artylerii, dwa systemy przeciwlotnicze i cztery drony – napisano w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

  Łączne straty Rosji od 24 lutego do 6 lipca wynoszą według ukraińskiego sztabu: 36 500 żołnierzy, 1600 czołgów, 3789 pojazdów opancerzonych, 217 samolotów, 187 helikopterów, 812 systemów artylerii, 247 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 107 systemów przeciwlotniczych, 2648 pojazdów i cystern, 15 jednostek pływających i 664 drony.

 • 9:03

  Pod Lisiczańskiem na wschodzie Ukrainy zginął Iwan "Brest" Marczuk, jeden z dowódców białoruskiego ochotniczego pułku im. Kastusia Kalinouskiego, walczącego po stronie Kijowa. Pięciu innych żołnierzy tej formacji uznaje się za zaginionych - poinformowali niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan i opozycyjny portal Nasza Niwa.

 • 8:46

  Chiny są skłonne wzmocnić strategiczną koordynację z Rosją oraz dalszą współpracę w formułach wielostronnych, w tym w grupie G20 – powiedział rosyjskiemu ambasadorowi w Pekinie Andriejowi Denisowowi wiceszef MSZ ChRL Ma Zhaoxu, cytowany na stronie resortu.

 • 7:58

  Wśród wyznaczonych przez rosyjskie władze celów inwazji na Ukrainę pozostaje obalenie rządu w Kijowie, ograniczenie suwerenności ukraińskiego państwa i zajęcie terytoriów nie tylko w Donbasie – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  W reakcji na wcześniejsze niepowodzenia w realizacji zadań na froncie Kreml zmienił swoją retorykę, sugerując ograniczenie zamiarów. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew oświadczył jednak we wtorek, że rosyjska operacja wojskowa na Ukrainie będzie trwała, dopóki nie zostaną osiągnięte cele podobne do tych, jakie Putin wskazał na początku inwazji – napisano w raporcie ISW.

 • 7:57

  Pięciu cywilów zginęło, a 21 osób zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy. Ustalenie dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowasze wciąż nie jest możliwe - poinformował na Telegramie szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

 • 7:39

  Dwa statki pływające pod banderami Liberii i Panamy zostały zajęte w Mariupolu przez władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) - przekazała agencja Reutera. Jak dodała, w ocenie ukraińskiego MSZ prorosyjska administracja DRL planuje stworzyć "flotę narodową" na bazie skonfiskowanych zagranicznych statków.

 • 7:12

  Wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w rejonie wsi Mazaniwka, około 30 kilometrów na północny zachód od Słowiańska. W pobliżu nieodległej miejscowości Dołyna siły ukraińskie odparły atak - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Na tym odcinku frontu, na kierunku Słowiańska, wojska rosyjskie prowadzą ostrzały z moździerzy oraz artylerii lufowej i rakietowej w rejonie miejscowości: Krasnopilla i Bohorodyczne.

  Na kierunku Kramatorska siły ukraińskie odparły próbę ataku w rejonie miejscowości: Werchniokamjanske, Biłohoriwka i Hryhoriwka. Na kierunku Bachmutu Rosjanie prowadzą ostrzały z artylerii różnego kalibru w rejonie miejscowości: Berestowe, Biłohoriwka, Trawne, Szumiw, Nju-Jork. Siły ukraińskie odparły atak w rejonie Werszyny. Rosjanie atakują w rejonie miejscowości Łuhanske. Trwają działania bojowe.

 • 6:50

 • 6:49

  Obecne wydarzenia każą USA przewartościować politykę europejską, poniekąd powrócić w pewnym stopniu do polityki z czasów zimnej wojny, czyli takiej, w której zostaje zidentyfikowany jeden przeciwnik, w stosunku do którego należy podejmować wyraźne, mocne działania kontrofensywne. W tej chwili losy świata ważą się w Europie – powiedział w rozmowie z PAP prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 • 4:58

  - Obecny system obronny Łotwy wyczerpał swoje możliwości. Równocześnie nie mamy żadnych powodów aby sądzić, że Rosja zmieni swoje postępowanie - powiedział minister obrony Łotwy Artis Pabrik.

  Według niego obowiązek służby wojskowej, który dotyczyć będzie wyłącznie mężczyzn, zostanie przywrócony w 2023 roku. Pabriks ogłosił też projekt budowy bazy wojskowej w pobliżu miasta Jekabpils (południowo wschodnia Łotwa) niedaleko granicy z Rosją. Będzie ona - jak podkreślił - bliżej tej granicy niż obecna baza Adazi.

 • 4:46

  Minister obrony Łotwy Artis Pabriks zapowiedział przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej w tym kraju w związku z narastającymi napięciami w stosunkach z Rosją i jej agresją na Ukrainę.

 • 4:46

  Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko wezwał wszystkich mieszkańców Słowiańska do niezwłocznej ewakuacji. W poniedziałek wojska ukraińskie wycofały się z Lisiczańska, miasta w obwodzie ługańskim, nieustannie ostrzeliwanego przez rosyjską artylerię. Był to ostatni ukraiński punkt oporu w tym obwodzie.

 • 4:45

  Zmasowany ostrzał rosyjskiej artylerii Słowiańska, miasta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, spowodował, że centralny plac targowy w tym mieście stanął w płomieniach. Dwie osoby zginęły a siedem zostało rannych - poinformował mer Słowiańska Wadym Lach.

 • 4:45

 • 4:44

  20-letnia białoruska studentka Danuta Piarednia została skazana na 6,5 roku więzienia za udostępnienie na czacie tekstu, krytykującego liderów Rosji i Białorusi za wojnę na Ukrainie – podały media niezależne, powołując się na aktywistów praw człowieka.

 • 4:44

  O potrzebie zapewnienia obywatelom Ukrainy ochrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi mówił prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu we wtorek.

  Zapewnienie jeszcze w tym roku bazowej ochrony przed atakami rakietowymi szef państwa nazwał "planem maksimum" dla ukraińskich władz. - Wykonanie tego planu zależy jednak nie tylko od nas, ale od zrozumienia naszych fundamentalnych potrzeb przez naszych partnerów – powiedział Zełenski.

 • 4:44

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken nie spotka się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem podczas szczytu ministrów spraw zagranicznych krajów G20 na Bali - poinformował we wtorek amerykański Departament Stanu.

  Po raz ostatni Blinken i Ławrow spotkali się w styczniu w Genewie, gdy USA starały się odwieść Rosję od planów inwazji na Ukrainę – przypomniała agencja Associated Press.

 • 4:44

  Ukraina może do końca roku zwyciężyć w wojnie z Rosją, jeśli otrzyma wystarczającą ilość wysokiej jakości broni - ocenił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany we wtorek przez portal NV.ua.

Autorka/Autor:asty, pp//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Tagi:
Raporty: