Zełenski zapowiedział budowę "arsenału wolnego świata". Wystosował zaproszenie

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliwuje rosyjskie pociski
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliwuje rosyjskie pociski Mykoła Ołeszczuk
wideo 2/22
Mykoła Ołeszczuk Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliwuje rosyjskie pociski

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 584 dni. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj może zaproponować specjalne warunki firmom z branży zbrojeniowej, które będą gotowe rozwijać produkcję ze stroną ukraińską. "Priorytetem dla nas jest rozwój produkcji obronnej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, produkcji amunicji, rakiet, dronów na Ukrainie we współpracy ze światowymi liderami branży" - oznajmił. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:06

  Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegają o zagrożeniu rakietowym w obwodach kirowogradzkim, czerkaskim, chersońskim, mikołajowskim. Wojsko zaapelowało do mieszkańców tych obwodów oraz obwodu kropywnyckiego o pozostanie w schronach.

 • 3:56

  W rosyjskim Jekaterynburgu ułaskawiono za udział w inwazji na Ukrainę dwóch członków bandy, która przed laty dokonała 14 zabójstw - podał w sobotę niezależny portal Meduza. Dwaj mężczyźni odbywali wieloletnie wyroki i zaciągnęli się do najemniczej Grupy Wagnera, po czym pojechali na front.

  Jeden z nich, Anton Potasznikow, już wrócił z wojny do Jekaterynburga. Drugi, Jegor Drownikow, również ułaskawiony po podpisaniu kontraktu z Grupą Wagnera, po wyjeździe na front został zabity w obwodzie donieckim.

  Jak informuje Meduza, obaj należeli do tzw. bandy Fedorowicza, która w latach 2006-2012 dokonała 14 zabójstw i pięciu prób zabójstwa. Członkowie bandy byli też sądzeni za grabieże, porwania, oszustwa i akty przemocy seksualnej. Wszyscy w połowie zeszłej dekady otrzymali długoletnie wyroki. Potasznikow został skazany na 24 lata pozbawienia wolności, Drownikow - na 22 lata.

  Po napaści na Ukrainę w rosyjskich więzieniach Grupa Wagnera werbowała na front kryminalistów, obiecując im żołd i ułaskawienie. Media niezależne informujące o sytuacji w Rosji wskazują, że wśród powracających z półrocznej służby ułaskawionych więźniów są kryminaliści skazani za najcięższe zbrodnie, w tym morderstwa.

 • 3:36

  Rząd brytyjski chce wysłać na Ukrainę instruktorów wojskowych, oprócz szkolenia ukraińskich sił zbrojnych w Wielkiej Brytanii i innych krajach zachodnich, tak jak dzieje się to obecnie - powiedział brytyjski minister obrony Grant Shapps w wywiadzie dla "Sunday Telegraph". Dotąd Wielka Brytania unikała formalnej obecności wojskowej na Ukrainie.

  Kak przypomina agencja Reutera, w ubiegłym roku Wielka Brytania zapewniła pięciotygodniowe szkolenia wojskowe dla około 20 000 Ukraińców i zamierza przeszkolić podobną liczbę w przyszłości.

 • 2:35

  W sobotę późnym wieczorem Rosjanie przeprowadzili ataki powietrzne w obwodzie chersońskim a także odeskim. Na Odessę miał zostać przeprowadzony atak przy użyciu wyprodukowanych w Iranie dronów Shahed.

  Potężne eksplozje miały być słyszane także w Zaporożu.

 • 2:23

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:56

  Wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow poinformował w sobotę, że robot bojowy o nazwie Furia przeszedł testy i po udoskonaleniu zostanie przygotowany do masowej produkcji.

  "To kompaktowy robot, którym można kierować zdalnie i wykonywać działania bojowe, np. szturmować pozycje bądź ich bronić" - poinformował.

 • 1:03

  W Snihuriwce w obwodzie mikołajowskim doszło do dwóch eksplozji - podaje Ukrinform.

  "Prosimy o pozostanie w schronach" - apeluje szef administracji wojskowej miasta Snigurów Iwan Kuchta.

 • 0:49

  Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Charków. "Miasto jest atakowane rakietowo – w Charkowie słychać było co najmniej cztery eksplozje" - informuje burmistrz tego miasta Ihor Terechow. Chwilę przed pierwszymi eksplozjami rozległy się syreny alarmowe

 • 0:00

  Na zachodniej Ukrainie pękł rurociąg naftowy, raniąc dziewięć osób, w tym czworo dzieci, i wywołując duży pożar - powiedziała gubernator Iwano-Frankiwska Switłana Onyszczuk.

  Stan czterech rannych jest poważny. Pożar udało się opanować, a dopływ ropy wstrzymano.

 • 23:42

  Turecka firma Baykar, produkująca drony bojowe Bayraktar TB2, zainwestuje ok. 100 mln USD w trzy projekty na Ukrainie.

  - Planowana budowa zakładów produkujących drony zakończy się w ciągu półtora roku - powiedział w sobotę dyrektor generalny tej firmy, Haluk Bayraktar.

 • 23:12

  W wieczornym wystąpieniu wideo Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał obywateli, by 1 października o godz. 9 rano (godz. 8 w Polsce), gdy obchodzony jest Dzień Obrońców i Obrończyń Ukrainy, "gdziekolwiek by nie byli, zatrzymali się na minutę".

  - Uczcimy ciszą pamięć naszych poległych obrońców i obrończyń i pomyślimy o tych, którzy teraz walczą, pełnią zadania bojowe i trwają na stanowisku - powiedział Zełenski.

  Dzień Obrońców i Obrończyń Ukrainy obchodzony jest od 2014 r. jako święto państwowe, ale w tym roku odbędzie się w nowym terminie: został przeniesiony z 14 października na 1 października.

 • 19:16

  Przewodnicząca komisji obrony w niemieckim Bundestagu, Marie-Agnes Strack-Zimmermann, wezwała do natychmiastowej dostawy niemieckich pocisków manewrujących Taurus na Ukrainę. Zdaniem polityk "prawo międzynarodowe pozwala również Ukrainie na atakowanie celów wojskowych na terytorium rosyjskiego agresora".

  "Powinniśmy teraz natychmiast dostarczyć Taurusy", ponieważ dzięki użyciu pocisków manewrujących ukraińska armia może "poważnie zakłócić rosyjskie dostawy" - powiedziała Strack-Zimmermann gazetom grupy medialnej Funke.

  Ostrzegła kanclerza Olafa Scholza, aby nie czekał dłużej z dostawą, o której mówi się od pół roku. Zdaniem niemieckiej polityk "zbyt długie zwlekanie może również przedłużyć cierpienie".

  Należy również zaakceptować fakt, że Kijów może atakować cele w Rosji za pomocą niemieckich pocisków manewrujących - mówiła Strack-Zimmermann. - Prawo międzynarodowe pozwala również Ukrainie na atakowanie celów wojskowych na terytorium rosyjskiego agresora. Zupełnie niezależnie od tego, gdzie broń została wyprodukowana i kto ją dostarczył - argumentowała. Dodała, że dotyczy to także Krymu, przez który organizowana jest większość dostaw dla armii rosyjskiej.

 • 16:57

  Ukraina chce zwiększyć do 1,5 mld USD wydatki na uzbrojenie i wyposażenie wojskowe w 2024 roku, by wzmocnić powstający w kraju przemysł zbrojeniowy - poinformował premier Denys Szmyhal. Oświadczył, że Ukraina co miesiąc zwiększa produkcję uzbrojenia.

  Dzieje się to, mimo że 37 przedsiębiorstw zbrojeniowych ucierpiało w wyniku rosyjskich ataków. - Zdajemy sobie sprawę, że nasz przemysł obronny jest jednym z głównych celów rosyjskich ataków rakietowych - powiedział Szmyhal. Szef rządu wypowiadał się podczas forum przemysłu obronnego w Kijowie.

  Telewizja CNN podkreśla, że Szmyhal mówił o "nowych narodzinach" tej branży na Ukrainie. - Uruchamiamy nowe zakłady produkcyjne. Rozwijamy te, które przynosiły wyniki przed inwazją rosyjską na pełną skalę. Inwestujemy w nowe technologie i rozwiązania - powiedział szef rządu.

  Gościem forum był sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W wystąpieniu przez łącze wideo Stoltenberg zapewnił, że NATO chce pomóc Ukrainie w modernizacji jej przemysłu obronnego i mechanizmów zakupów uzbrojenia. Podkreślił, że udział w forum biorą przedstawiciele koncernów zbrojeniowych krajów NATO.

  Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 250 firm z 30 krajów Europy, Ameryki Północnej i Azji.

  MSZ w Kijowie oświadczyło, że podczas forum powołano Sojusz Przemysłu Obronnego i że do tej inicjatywy przyłączyło się 38 firm z 19 krajów.

 • 16:30

  Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba - oświadczył Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej podczas niezapowiedzianej wizyty w Odessie na południu Ukrainy. Borrell zamieścił w mediach społecznościowych nagranie ze zniszczonego w rosyjskim ataku soboru w tym mieście.

  "Odessa to piękne historyczne miasto. Powinno być o nim głośno w związku z jego żywą kulturą i duchem. Zamiast tego pojawia się w wiadomościach jako częsty cel w trakcie wojny Putina" - napisał Borrell w serwisie X.

  Szef unijnej dyplomacji zaznaczył, że mija rok od nielegalnej rosyjskiej aneksji ukraińskich terytoriów w obwodzie donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim. Podkreślił, że Ukraina ma prawo do obrony przed rosyjską agresją i do odzyskania pełnej kontroli nad swoim terytorium.

  "UE będzie z Ukrainą tak długo, jak będzie to potrzebne" - oświadczył.

  Borrell zamieścił w mediach społecznościowych nagranie z wnętrza zniszczonego w rosyjskim ostrzale Soboru Przemienienia Pańskiego.

  Ukraińskie media podkreślają, że wizyta przedstawiciela UE nie była wcześniej zapowiadana.

  W sobotę Borrell wygłosił też zdalnie przemówienie do uczestników odbywającego się w Kijowie forum przemysłu obronnego. UE widzi konieczność bliższej współpracy z ukraińskim przemysłem zbrojeniowym; europejska zbrojeniówka ma tutaj coś do zaoferowania, ale może też się czegoś nauczyć z ukraińskich doświadczeń i innowacji - zaznaczył.

 • 14:54

  Władze w Mińsku zaplanowały spotkanie akredytowanych na Białorusi zagranicznych dyplomatów z dziećmi wywiezionymi z Ukrainy - poinformowało MSZ w Kijowie. Ukraina przestrzegła przed udziałem w tym wydarzeniu.

  Według ukraińskiego MSZ 4 października ma zostać zorganizowana wizyta przedstawicieli korpusu dyplomatycznego w "miejscach życia, nauki i rekonwalescencji" ukraińskich dzieci na Białorusi, które zostały wywiezione z okupowanych przez Rosję miast Lisiczańsk i Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy.

  W ocenie MSZ takie wydarzenie ma na celu "zalegalizowanie bezprawnego przemieszczenia ukraińskich dzieci". Podkreślono, że przymusowa deportacja dzieci może zostać zakwalifikowana jako zbrodnia wojenna.

  Ministerstwo zaapelowało do zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych, które otrzymały zaproszenie na taką wizytę, o to, by zignorowały ten propagandowy wyjazd.

 • 13:43

  Od przyszłego roku Ukraińcy na okupowanym przez Rosję terytorium Ukrainy nie będą mogli korzystać z opieki zdrowotnej - pisze portal Sprotyw, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

  Od 2024 roku okupanci planują obsługiwać Ukraińców w szpitalach na okupowanym terytorium tak jak cudzoziemców. Obywatele ukraińscy, nie posiadający ubezpieczenia, będą pozbawieni opieki medycznej poza pomocą w nagłych wypadkach.

  By otrzymać polisę ubezpieczeniową, konieczny jest rosyjski paszport - podaje serwis.

  W ten sposób "Moskwa kontynuuje politykę szantażu, by zmusić Ukraińców do otrzymania paszportu Rosji" - ocenia portal Sprotyw.

 • 12:49

  Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy z sukcesem przeprowadziła operację specjalną "Barinya", w wyniku której udało się zrekrutować rosyjski personel wojskowy - poinformował przedstawiciel resortu Andrij Jusow na konferencji prasowej z udziałem rosyjskiego oficera wojskowego Danyło Alfyorowa.

  Rosjanin sam skontaktował się ze stroną ukraińską. Transport Alfyorowa na terytorium kontrolowane przez Ukrainę przeprowadziły Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Podczas współpracy z GUR Alfyorowa przekonał do poddania się Ukraińcom 11 żołnierzy Federacji Rosyjskiej.

 • 11:27

  Rosja zamierza nadal wykorzystywać jednostki ochotnicze i prywatne firmy wojskowe, w tym Grupę Wagnera, ale przy większym nadzorze ze strony Kremla - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w piątek rosyjskie władze opublikowały nagranie wideo, na którym prezydent Władimir Putin spotkał się z byłym szefem sztabu Grupy Wagnera, Andriejem Troszewem, powierzając mu zadanie nadzorowania i tworzenia nowych "ochotniczych jednostek bojowych". W spotkaniu uczestniczył również wiceminister obrony Junus-Bek Jewkurow.

  Wskazano, że mniej więcej w czasie buntu Grupy Wagnera w czerwcu 2023 roku Troszew objął stanowisko w oficjalnych siłach bezpieczeństwa - był prawdopodobnie zaangażowany w zachęcanie innych wagnerowców do podpisywania kontraktów, co przyczyniło się do buntu i stąd wielu weteranów prawdopodobnie uważa go za zdrajcę. Z kolei Jewkurow został ostatnio sfotografowany podczas podróży po krajach afrykańskich.

  "Prezydenckie poparcie dla Troszewa i Jewkurowa wskazuje na ciągłe wykorzystywanie przez Rosję jednostek ochotniczych i prywatnych firm wojskowych oraz planowanie przyszłości Grupy Wagnera. Rosja jest gotowa wykorzystać doświadczenie weteranów, którzy mogą zademonstrować swoją lojalność wobec państwa i dalsze zaangażowanie na Globalnym Południu, ale prawdopodobnie przy większym nadzorze ze strony Kremla" - oceniono.

 • 10:26

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj może zaproponować specjalne warunki firmom z branży zbrojeniowej, które będą gotowe rozwijać produkcję ze stroną ukraińską.

  Zełenski, przemawiając podczas międzynarodowego forum przemysłu obronnego, poinformował o utworzeniu sojuszu, do którego mogą dołączać producenci broni i sprzętu wojskowego, by "wraz z Ukrainą budować arsenał wolnego świata".

  "Priorytetem dla nas jest rozwój produkcji obronnej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, produkcji amunicji, rakiet, dronów na Ukrainie we współpracy ze światowymi liderami branży"


  Prezydent zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu obronnego, do którego trafią dywidendy z państwowych aktywów obronnych oraz środki ze sprzedaży skonfiskowanych rosyjskich aktywów.

  Jak poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal, w wyniku rosyjskich ataków na Ukrainę uszkodzonych zostało 37 ukraińskich zakładów z branży zbrojeniowej. Sektor ten jest jednym z głównych celów rosyjskich uderzeń.

 • 9:06

  Radary rumuńskiej armii wykryły możliwe naruszenie przestrzeni powietrznej Rumunii podczas nocnego ataku rosyjskich dronów na infrastrukturę cywilną sąsiedniej Ukrainy – podało w sobotę ministerstwo obrony w Bukareszcie.

  "Do tej pory na terytorium kraju nie znaleziono żadnych rozbitych obiektów. Poszukiwania będą kontynuowane dzisiaj” - zapowiedział resort.

  Agencja Reutera podaje, że po wykryciu rosyjskich dronów zmierzających z Ukrainy w stronę granicy z Rumunią władze kraju wysłały ostrzeżenia telefoniczne do mieszkańców przygranicznych miast Tulcza i Galati.

 • 8:33

  W sobotę rano Siły Obrony Południa ukraińskiej armii podsmumowały bilans nocnych ataków.

  Jak przekazano w komunikacie, obrona powietrzna Ukrainy kraju zniszczyła 30 rosyjskich dronów uderzeniowych typu Shahed. Jedna z takich maszyn uderzyła w obiekt infrastruktury w obwodzie winnickim.

  Rosjanie przeprowadzili swój atak, odpalając bezzałogowce z przylądka Czauda we wschodniej części okupowanego przez nich Krymu. Skierowali je przede wszystkim na południowe obwody Ukrainy.

  W wyniku działań obrony powietrznej w obwodzie winnickim zniszczono 20 Shahedów, w obwodzie odeskim – sześć, zaś w mikołajowskim cztery.

  Jedna z takich maszyn trafiła w obiekt infrastruktury w Kalinówce w obwodzie winnickim na południowym zachodzie Ukrainy. Doszło do pożaru, w związku z którym rozpatrywano ewakuację mieszkańców okolicznych domów, jednak po zlokalizowaniu jego źródła władze zrezygnowały z tych planów – podały Siły Obrony Południa.

  Сили оборони півдня України

  📡 Вночі ворог здійснив чергову дронову атаку по території України. ⚠️ З кримського мису Чауда БпЛА типу "Shahed-131/136" були спрямовані переважно по південних регіонах. 3️⃣🔤 ударних дронів було знищено в нашій зоні відповідальності силами протиповітряної оборони: 20 – на Вінниччині, 6 – на Одещині, 4 – на Миколаївщині. 🔥 Через влучання в об'єкт інфраструктури Калинівської громади спалахнула потужна пожежа. Для убезпечення цивільного населення від поширення вогню, місцева влада оперативно провела підготовчі заходи для евакуації. Але з локалізацією пожежі, потреби в евакуації населення нема. ✔️Інформації про постраждалих не надходило.

 • 8:17

  Ukraiński sztab generalny opublikował zestawienie rosyjskich strat z minionej doby, a także łączny ich bilans od pocątku agresji na Ukrainę.

  Z przedstawionych danych wynika, że Federacja Rosyjska ostatniej doby straciła między innymi 470 żołnierzy, 4 czołgi, 12 pojazdów opancerzonych, 38 systemów artyleryjskich i 15 dronów.

  Według strony ukraińskiej straty osobowe armii agresora od początku pełnoskalowej wojny wynoszą 278 130 ofiar.

 • 7:22

  Jak wynika z informacji pojawiających się w mediach społecznościowych, celem nocnego rosyjskiego ataku padła podstacja w Pogar w obwodzie briańskim. Miejscowi donoszą o eksplozji i pożarze w okolicy, a także o braku prądu w okolicy.

 • 6:04

  W wyniku ataku rakietowego Rosjan, który miał miejsce w nocy w piątku na sobotę, uszkodzony został obiekt infrastrukturalny w Kalinówce w obwodzie winnickim na południowym zachodzie Ukrainy - poinformowały lokalne władze.

  "Na chwilę obecną nie ma potrzeby przeprowadzania ogólnej ewakuacji, z wyjątkiem bezpośredniego obszaru wokół miejsca uderzenia” – powiedział szef administracji miasta Kalinówka Wasyl Policzuk.

  Szef władz obwodowych Serhij Borzow zgłosił trafienie w bliżej nieokreślonym miejscu infrastruktury. Jak pisze Reuters, tego terminu używają czasem ukraińscy urzędnicy w odniesieniu do obiektów zajmujących się wytwarzaniem energii lub innymi gałęziami przemysłu.

  Odgłosy eksplozji słychać było także w Kramatorsku w obwodzie donieckim.

  Wcześniej siły powietrzne Ukrainy informowały o zagrożeniu użyciem broni balistycznej w obwodach sumskim, donieckim i charkowskim. Z kolei w obwodach chersońskim i mikołajowskim ostrzegano przed nalotem dronów.

 • 5:20

  30 września Wołodymyr Zełenski ogłosi "ważną wiadomość" dla ukraińskich żołnierzy i całego kraju – podał portal Ukrainska Prawda, powołując się na wypowiedź ukraińskiego przywódcy. – Pracujemy nad tym, aby w nadchodzących tygodniach wzmocnić Ukrainę wewnętrznie i wzmocnić niezbędną współpracę międzynarodową – dodał.

 • 5:14

  Władze obwodu winnickiego na zachodzie Ukrainy zarządziły w sobotę nad ranem ewakuację, twierdząc, że w wyniku rosyjskiego ataku uszkodzony został obiekt infrastruktury – podała agencja Reutera.

 • 5:12

  Rosyjskie media publikują zdjęcie pożaru podstacji energetycznej w obwodzie briańskim w Rosji. Miejscowi zgłosili, że słyszeli eksplozję – napisał na platformie X przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

 • 5:09

  Minister obrony Bułgarii Todor Tagariew powiedział, że Rosja wykorzystuje pozorowane ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym, aby zablokować eksport ukraińskiego zboża, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Bułgarii - poinformowała bułgarska prasa.

  Według Tagariewa istnieją "warunki wstępne do incydentów na Morzu Czarnym". - Rosyjskie statki pływają po naszej wyłącznej strefie ekonomicznej, dokonując prowokacyjnych i brutalnych działań przeciwko statkom handlowym innych krajów. Wszystko to stwarza zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa – powiedział szef bułgarskiego MON.

 • 4:44

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjscy blogerzy prowojenni twierdzili, że siły ukraińskie bezskutecznie próbowały przedostać się na wschód od linii kolejowej na południe od Bachmutu w pobliżu Kliszczijewki i Kurdyumowki oraz doniosły o ciężkich walkach na linii Kliszczijewka-Andrijewka-Kurdyumowka.

 • 4:34

  Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały działania kontrofensywne w zachodnim obwodzie zaporoskim i w rejonie Bachmutu. Źródła rosyjskie podały, że siły ukraińskie zaatakowały na północ od Robotyne oraz w pobliżu Werbowe i Nowoprokopiwki.

 • 3:53

  Przekazanie Rosji przez Iran rakiet balistycznych nie zmieni poziomu zagrożenia dla Ukrainy - powiedział w ukraińskim radiu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Odniósł się w ten sposób do analizy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), który ostrzegł, że po 18 października Rosja może nabyć irańskie pociski o zasięgu powyżej 300 km.

 • 3:41

  Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz powiedział, że spór między obydwoma krajami, dotyczący ograniczeń na ukraińskie produkty rolne, nie będzie miał wpływu na stosunki dwustronne, a strony są gotowe go rozwiązać - podał portal Ukrainska Prawda.

 • 3:23

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 3:03

  Zawiesiliśmy status węgierskiego banku OTP, a także pięciu greckich firm przewozowych jako międzynarodowych sponsorów inwazji Rosji na nasz kraj. Mamy nadzieję, że ta decyzja doprowadzi do odblokowania przez Węgry pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro - oznajmiła ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK).

 • 1:55

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że jest przekonany, iż Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie "mimo nieporozumień" między Warszawą a Kijowem, a obydwa kraje znajdą sposób na "rozwiązanie tych problemów".

  - Oczekuję i jestem przekonany, że Ukraina i Polska znajdą sposób na to, by rozwiązać te problemy, tak by nie wpłynęło to negatywnie na wojskową pomoc dla Ukrainy - powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla mediów udzielonym w Kopenhadze.

 • 1:45

  Wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich w USA, zaplanowanych na listopad 2024 roku, otrzymali od nas zaproszenia do złożenia wizyty na Ukrainie. Chcemy, żeby ci politycy wypracowali sobie opinię na temat naszego kraju na podstawie własnych obserwacji - oznajmił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Przez cały czas utrzymujemy kontakt z obiema partiami w amerykańskim Kongresie, Demokratami i Republikanami. Zaprosiliśmy kandydatów z tych ugrupowań na Ukrainę, ponieważ tylko w ten sposób mogą zobaczyć wszystko na własne oczy - oznajmił Jermak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  W ocenie doradcy głowy państwa wsparcie Kijowa pozostaje "absolutnym priorytetem" dla Waszyngtonu, a proukraińskie stanowisko władz USA wynika z podobnego podejścia amerykańskiego społeczeństwa.

  Jak pisze Interfax-Ukraina, z wizytą na Ukrainie gościli już dwaj kandydaci związani z Partią Republikańską - były gubernator stanu New Jersey Chris Christie oraz były wiceprezydent USA Mike Pence.

 • 0:37

  Rada Związkowa Szwajcarii zdecydowała o wprowadzeniu kolejnych sankcji na Iran w związku z eksportem dronów do Rosji. Decyzję podjęto w ramach dostosowywania się do restrykcji UE w tej kwestii - poinformował organ pełniący funkcję rządu i kolegialnej głowy państwa szwajcarskiego.

  Sankcje są odpowiedzią na "wykorzystywanie irańskich dronów w militarnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie" - wyjaśnia w komunikacie rząd Szwajcarii. Podkreśla, że Iran nadal wspiera militarnie Rosję, co "jest sprzeczne z prawem międzynarodowym". Zważywszy, że siły rosyjskie "wykorzystują irańskie drony w swej wojnie przeciw Ukrainie Rada Związkowa postanowiła (...) wprowadzić dodatkowe restrykcje wobec Islamskiej Republiki Iranu".

  Sprzedaż, dostarczanie, eksport i transport tranzytowy części i komponentów wykorzystywanych do produkcji dronów zostaje zakazany, a dodatkowe ukierunkowane sankcje zostają nałożone na osoby i podmioty mające związek ze "wspieraniem irańskiego programu statków bezzałogowych" - głosi komunikat.

  "Szwajcaria wprowadzała sankcje UE dotyczące dostaw irańskich statków bezzałogowych do Rosji od jesieni 2022 roku, a ostatnio przyjęła je 16 sierpnia" - napisano w rządowym oświadczeniu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andrew Matthews/WPA Pool/Getty Images

Tagi:
Raporty: