Władze obwodu ługańskiego: Rosjanie weszli w głąb Siewierodoniecka, trwają uliczne walki

Aktualizacja:
Autor:
ft,js,
akr
Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 96. dzień. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że w Siewierodoniecku, ostatnim dużym bastionie wojsk ukraińskich w obwodzie, wojska rosyjskie przebiły się od przedmieść w głąb miasta. Wciąż trwają walki uliczne. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował zaś, że wojska rosyjskie wycofały się ze wsi Mykołajiwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Relacja na żywo w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:43

  Nowe władze Osetii Południowej, jednego z dwóch separatystycznych regionów Gruzji, poinformowały w poniedziałek, że rezygnują z organizacji referendum w sprawie integracji z Rosją - poinformowała agencja AFP.

  W dekrecie nowy przywódca Osetii Płd. Alan Gagłojew powołał się na "niepewność związaną z konsekwencjami prawnymi" referendum, o którym zdecydował jego poprzednik Anatolij Bibiłow i które miało odbyć się 17 lipca.

 • 4:11

  Wołodymyr Zełenski powiedział, że sytuacja w Donbasie pozostaje niezwykle trudna. - Armia rosyjska próbuje zebrać przeważające siły, aby wywierać coraz większą presję na naszych obrońcach. Tam, w Donbasie, jest teraz zgromadzona maksymalna siła bojowa armii rosyjskiej - mówił.

  - Siewierodonieck, Lisiczańsk, Bachmut, Awdijewka, Kurachowe, Słowiańsk i kilka innych miast pozostają kluczowymi celami dla okupantów w tym rejonie. Dziś wojska rosyjskie ponownie ostrzelały Charków - dodał prezydent Ukrainy.

  - Terytorium regionu Sumy było również ostrzeliwane przez granicę ukraińsko-rosyjską. Trwa walka o region Chersoniu. Krok po kroku wyzwalamy naszą ziemię i stopniowo zbliżamy się do momentu, w którym Rosja będzie musiała złożyć broń, policzyć wszystkich swoich poległych i przejść do dyplomacji - zapewnił Zełenski.

 • 3:38

 • 1:48

  Wysłanie na Ukrainę systemu artylerii rakietowej M270 MLRS wciąż jest rozważane, ale nie rozważamy przekazania rakiet długiego zasięgu - powiedział PAP przedstawiciel administracji Joe Bidena, wyjaśniając wcześniejszą wypowiedź prezydenta USA.

  "System MLRS nadal jest rozważany, ale nie rozważamy przekazania niczego o dłuższym zasięgu, wykraczającym poza użytek na polu bitwy" - powiedział urzędnik, nie podając więcej szczegółów.

 • 1:13

  Unijni przywódcy, którzy zgromadzili się w poniedziałek na szczycie w Brukseli, zaaprobowali przyznanie rządowi ukraińskiemu 9 mld euro na pokrycie bezpośrednich potrzeb gotówkowych, by kraj ten mógł funkcjonować w czasie, gdy odpiera rosyjską agresję - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

 • 0:37

  Unijni przywódcy, którzy zgromadzili się w poniedziałek na szczycie w Brukseli, osiągnęli porozumienie w sprawie embarga na rosyjską ropę - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

 • 0:11

  Europa będzie musiała zrezygnować z rosyjskiej ropy i produktów naftowych. Bo chodzi o niezależność samych Europejczyków od rosyjskiej broni energetycznej - powiedział w przemówieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  - Jestem wdzięczny Charlesowi Michelowi, przewodniczącemu Rady Europejskiej, za wspieranie interesów Ukrainy, interesów całej Europy oraz za próbę jak najszybszego znalezienia niezbędnych kompromisów w celu przyjęcia szóstego pakietu sankcji Unii Europejskiej. Rosja musi odczuć znacznie większą cenę za swoją agresję - mówił Zełenski.

  Zwrócił uwagę, że przerwa w uzgadnianiu nowych sankcji w Europie trwa zbyt długo. - Piąty pakiet sankcji został wprowadzony 8 kwietnia. Tak więc minęło dużo czasu bez wzmocnienia europejskich sankcji wobec Rosji - powiedział ukraiński prezydent.

 • 23:17

  Rosyjskie wojska w poniedziałek wkroczyły do Siewierodoniecka, nadal trwają walki uliczne - poinformował na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Miasto to jest ostatnim dużym bastionem wojsk ukraińskich w tym obwodzie.

  "Sytuacja w Siewierodoniecku jest tak skomplikowana, jak to tylko możliwe. Okupantom udało się wyjść z obrzeży, gdzie znajduje się Hotel Mir, i przesunąć się nieco głębiej w miasto. Teraz nadal trwają walki uliczne" - oświadczył Hajdaj. Wezwał mieszkańców Siewierodoniecka, aby nie wychodzili z budynków na zewnątrz i w miarę możliwości chowali się w schronach.

 • 22:47

  "Podziękowałem prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu za szczere przemówienie do członków Rady Europejskiej. Zwiększymy waszą płynność finansową i pomożemy odbudować Ukrainę. Będziemy nadal wzmacniać waszą zdolność do obrony waszych ludzi i państwa" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w poniedziałek w czasie trwającego w Brukseli szczytu UE.

  Zełenski, który za pośrednictwem połączenia wideo przemawiał do zgromadzonych w Brukseli przywódców unijnych, przekonywał, że Europa musi zademonstrować siłę, bo Rosja rozumie tylko argument siły.

 • 22:39

  Tymczasem turecka agencja Anatolia przekazała, że Erdogan w rozmowie zapewnił, że Turcja gotowa jest wesprzeć kontynuację negocjacji ukraińsko-rosyjskich. Ankara gotowa jest też "do okazania większego wsparcia, w tym pośrednictwa" - głosi komunikat. Według tego oświadczenia strona turecka podkreśliła szczególną wagę morskiego korytarza dla eksportu ukraińskiej produkcji rolnej.

  Wcześniej w poniedziałek Erdogan rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zaproponował mu, by w Stambule odbyły się rozmowy z udziałem Rosji, Ukrainy i ONZ. Erdogan zadeklarował gotowość Turcji do udziału w takim "mechanizmie obserwacyjnym" między Moskwą, Kijowem i ONZ. W rozmowie z Putinem podkreślił, że pokój powinien nastąpić jak najszybciej.

 • 22:35

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. "Rozmawialiśmy o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego wywołanych przez agresora, o sposobach odblokowania portów ukraińskich i o współpracy w sferze bezpieczeństwa" - poinformował Zełenski na Twitterze.

  Dodał, że wraz z Erdoganem byli zgodni, że odbudowanie pokoju jest konieczne. "Doceniamy wsparcie Turcji w tym procesie" - napisał.

 • 22:23

  Szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował, że w Siewierodoniecku, ostatnim dużym bastionie wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim, wojska rosyjskie wkroczyły dalej na teren miasta. Wciąż trwają walki uliczne.

  Hajdaj powiedział w telewizji ukraińskiej, że Rosjanom udało się przebić od przedmieść do miejsca, gdzie znajduje się budynek hotelu Mir, a także "troszeczkę dalej w głąb miasta".

  W komentarzu w serwisie Telegram szef obwodu powtórzył, że Rosjanie weszli dalej w głąb miasta. Wezwał także mieszkańców, by nie opuszczali schronów.

 • 22:07

  Co do tej pory ustalono na unijnym szczycie? Trwające rozmowy przywódców podsumował korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski.

 • 22:03

  Podczas gdy państwa UE dyskutują w Brukseli o ewentualnym embargu na ropę naftową wobec Rosji, kanclerz Olaf Scholz w wywiadzie dla telewizji ARD oświadczył w poniedziałek: - Dla mnie jest oczywiste, że takie embargo jest potrzebne .

  Dodał, że jest "bardzo pewny, że osiągniemy wspólny rezultat".

 • 21:41

  Ludmiła Denisowa pełni funkcję ukraińskiej rzeczniczki praw obywatelskich od 2018 roku. Według portalu przyczyną odwołania ze stanowiska Denisowej ma być jej retoryka dotycząca przestępstw seksualnych, których dopuszczali się Rosjanie w Ukrainie. Przeciwko drastycznemu sposobowi komunikowania takich informacji protestowali w otwartym liście dziennikarze oraz lekarze.

 • 21:41

  Ukraiński parlament chce wyrazić na wtorkowym posiedzeniu wotum nieufności wobec rzeczniczki praw człowieka Ludmiły Denisowej – poinformowała w poniedziałek Ukraińska Prawda.

  Portal powołał się na kilka źródeł – jednym z nich jest wypowiedź Denisowej z poniedziałkowej konferencji prasowej. - Właśnie się dowiedziałam, że z polecenia prezydenta planowane jest na jutro wyrażenie wobec mnie, jako rzeczniczki praw człowieka w Radzie Najwyższej, wotum nieufności - powiedziała Denisowa. Według niej decyzja taka miała być podjęta rzekomo podczas narady u prezydenta.

  Innym źródłem, na którym portal oparł swoje doniesienie, jest wpis na Facebooku Tetiany Peczonczyk, szefowej organizacji "ZMINA. Centrum Praw Człowieka". Peczonczyk oceniła, że nie ma konstytucyjnych podstaw do usunięcia Denisowej. Napisała też, że jest wiele zastrzeżeń co do jej pracy, lecz nie jest to najlepsza pora na zmianę na tym stanowisku. Informację potwierdziły również dwa źródła portalu Ukraińska Prawda w partii Sługa Narodu.

 • 20:59

 • 20:41

  Do Kijowa przybyła nowa ambasador USA Bridget Brink - podały w poniedziałek ukraińskie agencje informacyjne. Brink napisała na swoim Twitterze, że dołączyła do zespołu ambasady.

  "Jest dla mnie zaszczytem dołączenie do naszego fantastycznego zespołu ambasady USA w Kijowie, na rzecz wsparcia Ukrainy" - napisała Brink. Opublikowała także swoje zdjęcie w centrum Kijowa.

 • 20:28

  Prawie pod każdym rumowiskiem i zniszczonym budynkiem w okupowanym przez Rosjan Mariupolu jest znajdowanych od 50 do 100 ciał - oświadczył mer MariupolaWadym Bojczenko, cytowany w poniedziałek przez mariupolską radę miejską.

  Bojczenko przekazał, że łącznie w Mariupolu siły rosyjskie w ciągu dwóch miesięcy całkowicie zniszczyły ponad tysiąc bloków mieszkalnych. Po raz kolejny ostrzegł, że miasto jest na progu wybuchu chorób zakaźnych, takich jak cholera czy czerwonka.

 • 20:16

  Europa musi zademonstrować siłę, bo Rosja rozumie tylko argument siły - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który za pośrednictwem połączenia wideo przemawiał do zgromadzonych w Brukseli przywódców unijnych.

  - Nadszedł czas, aby nie być osobnymi, nie fragmentami, ale jedną całością. Ukraina na własnym przykładzie pokazała, dlaczego jest to ważne. W naszym kraju od 24 lutego jest maksymalne zjednoczenie, wszyscy pracują dla jednego celu - obrony państwa - dodał.

 • 20:09

  Do międzynarodowego zespołu śledczego w sprawie rosyjskich zbrodni na Ukrainie w poniedziałek dołączyły Estonia, Łotwa i Słowacja - poinformowała Prokuratura Krajowa. Wcześniej do zespołu należały: Ukraina, Polska, Litwa oraz Międzynarodowy Trybunał Karny.

 • 20:04

  Władze państwowych spółek transportu rzecznego Ukrainy, Rumunii i Mołdawii podpisały w poniedziałek umowę dotyczącą usprawnienia przesyłu towarów na Dunaju. Jest on od trzech miesięcy utrudniony z powodu zamknięcia portów Ukrainy na Morzu Czarnym w efekcie rosyjskiej inwazji na ten kraj.

 • 20:04

  Szósty pakiet sankcji unijnych musi oznaczać odcięcie Rosji od dochodów ze sprzedaży ropy. Jeśli to nie nastąpi, Polska będzie domagać się, by kraj korzystający z rosyjskiej ropy dłużej, nie mógł korzystać na konkurencyjności wobec innych krajów - napisał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

  Szef rządu przebywa obecnie w Brukseli, gdzie uczestniczy w szczycie Unii Europejskiej.

 • 20:03

  Trzy osoby zostały ranne w poniedziałek w rosyjskim ostrzale Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformowała prokuratura obwodu charkowskiego. Pod ogniem znalazło się dziewięć ulic.

 • 19:43

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że na innym odcinku frontu w Donbasie, na kierunku Bachmutu, trwają starcia w rejonie miejscowości: Komyszuwacha, Nowoługańske i Berestowe.

  Na kierunku Słowiańska, również w Donbasie, Rosjanie kontynuują przegrupowanie wojsk w celu dalszej ofensywy na kierunkach: Izium-Barwinkowe i Izium-Słowiańsk. Rosjanie przegrupowują się i przygotowują do szturmu również na kierunku Łymanu, który zajęli w ostatnich dniach. Miasto to leży koło 20 km na północny wschód od Słowiańska.

  Ostrzały artyleryjskie i lotnicze Rosjanie prowadzili także w rejonach Lisiczańska, Nowoseliwki, Sołedaru i Siwerska - poinformował sztab.

  Poza Donbasem wojska rosyjskie ostrzelały w poniedziałek miejscowości w północnych obwodach Ukrainy: sumskim i czernihowskim.

 • 19:41

  Wojska rosyjskie wycofały się ze wsi Mykołajiwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, ale Rosjanie wciąż atakują w rejonie Siewierodoniecka, Toszkiwki i Ustyniwki - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek wieczorem.

  "Na kierunku Siewierodoniecka okupanci prowadzą obecnie szturm w rejonach Siewierodoniecka, miejscowości Toszkiwka i wsi Ustyniwka w rejonie (odpowiednik powiatu-red.) siewierodonieckim w obwodzie ługańskim. Trwają działania bojowe" - głosi oświadczenie sztabu.

 • 19:06

  Od mieszkańców okupowanego przez Rosjan Mariupola zaczęto przyjmować wnioski o paszport Rosji - poinformował w poniedziałek doradca mera tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy Petro Andruszczenko. Ocenił, że jest to kolejna faza aneksji Mariupola.

 • 18:50

  UE "ugrzęzła" w szczegółach w sankcjach naftowych i zapomina o "szerszym obrazie" wojny - oświadczył w poniedziałek łotewski premier Krisjanis Karins po przybyciu na szczyt UE w Brukseli.

 • 18:32

  Paryż wzmocni dostawy broni na Ukrainę – zapewniła w poniedziałek w Kijowie nowa szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna po spotkaniu w ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą.

  Prezydent Macron pod koniec kwietnia zapowiedział wysłanie sprzętu wojskowego do Kijowa, w szczególności dział Cezar. Haubice te "okazały się niezawodną i skuteczną bronią" - stwierdził Kułeba. - Ale to niejedyna broń dostarczana z Francji i za każdą broń jesteśmy wdzięczni – dodał ukraiński minister.

 • 18:30

  Wskutek działań zbrojnych pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy doszło do wycieku amoniaku - przekazał w poniedziałek szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. Nie ma informacji o poszkodowanych.

 • 18:29

  Mieszkańcy wsi Wysokopilla w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy są zmuszeni do życia bez leków i jedzenia, cierpią z powodu tortur i represji - informuje w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Miejscowi informują o śmierci 25 mieszkańców.

 • 18:28

  Relacja reportera "Czarno na białym" Radomira Czarneckiego ze zniszczonego przez siły rosyjskie Irpienia w obwodzie kijowskim.

 • 18:20

  W Brukseli w poniedziałek po południu rozpoczął się dwudniowy szczyt UE. Przywódcy państw członkowskich będą starali się między innymi znaleźć kompromis w sprawie wprowadzenia embargo na ropę z Rosji.

 • 17:15

  Prezydent Francji Emmanuel Macron odniósł się na Twitterze do śmierci francuskiego dziennikarza w Ukrainie. "Dziennikarz Frederic Leclerc-Imhoff był na Ukrainie, żeby pokazać realia wojny. Został śmiertelnie postrzelony w autobusie ewakuacyjnym" - napisał.

  Złożył kondolencje rodzinie, krewnym i współpracownikom dziennikarza.

 • 16:55

  Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wyraził w poniedziałek przekonanie, że unijnym przywódcom, którzy zebrali się w Brukseli na szczycie uda się osiągnąć porozumienie w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji.

 • 16:17

  Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak powiedział w poniedziałek, że negocjacje z Rosją dotyczą tylko spraw humanitarnych. Tłumaczył, że Rosja nadal utrzymuje, że "wyzwala" Ukrainę i zarzucił Rosji, że żyje w fikcyjnym świecie.

  "Proces negocjacyjny jest dziś zahamowany w części polityczno-dyplomatycznej. W części humanitarnej działa, dlatego, że chodzi o wymianę jeńców, korytarze humanitarne, próby ewakuacji naszych obywateli" - powiedział Podolak w wywiadzie dla portalu informacyjnego LB.UA.

 • 16:12

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przekazało, że Rosjanie ostrzelali samochód, który miał ewakuować cywilów ze strefy działań wojennych w pobliżu Siewierodoniecka. Podano, że zginął francuski dziennikarz.

 • 15:55

  Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wchodząc do budynku Rady w Brukseli powiedziała, że UE nie osiągnęła jeszcze porozumienia w sprawie unijnych sankcji na rosyjską ropę. - Ale jestem przekonana, że później będzie taka możliwość - dodała.

 • 15:53

  Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone nie przekażą Ukrainie rakiet, które mogłyby dosięgnąć terytorium Rosji.

 • 15:47

  Na całym świecie zostało zamrożonych przez światowe instytucje finansowe ponad 300 miliardów dolarów, które należą do Rosji. Te środki powinny zostać Rosji zabrane i skierowane na odbudowę Ukrainy - oświadczył prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN opublikowanym w poniedziałek.

 • 15:14

  W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu zdrożała żywność, produkty wwożone z anektowanego Krymu są kilkakrotnie droższe. Miasto jest faktycznie zablokowane, bo nie można z niego wyjechać - powiedział w poniedziałek ukraiński mer miasta Iwan Fedorow.

 • 15:13

  Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tysięcy ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy - poinformował w poniedziałek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.

 • 14:52

  Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk powiedział w poniedziałek, że sytuacja w Siewierodoniecku jest trudna i na obrzeżach trwają walki uliczne. Dodał, że żołnierze ukraińscy powstrzymują działania ofensywne przeciwnika.

  - Wywiad pracuje. Znamy wszystkie plany wroga. Działa też nasz wywiad lotniczy, dlatego optymistycznie patrzę na sytuację - mówił.

  Według jego słów armia ukraińska dokłada wszelkich starań, by uniknąć otoczenia swych oddziałów w rejonie Siewierodoniecka i Lisiczańska. Tymczasem szturm trwa w kilku kierunkach i najzacieklejsze walki toczą się na trzech kierunkach: Siewierodoniecka, Bachmutu i Kurachowego.

 • 14:49

  Rosjanie ostrzelali samochód jadący po ludzi, którzy chcieli ewakuować się z obwodu ługańskiego - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

  "Dzisiaj nasz opancerzony ewakuacyjny transport jechał zabrać 10 ludzi z obwodu i trafił pod wrogi ostrzał" - napisał Hajdaj w komunikatorze Telegram. "Odłamki pocisków przebiły pancerz samochodu, śmiertelnie ranny w szyję został akredytowany francuski dziennikarz, który robił materiał o ewakuacji, policjanta uratował hełm" - poinformował.

  Hajdaj ogłosił, że ewakuacja została wstrzymana.

 • 14:11

  4,8 miliona uchodźców powróciło do Ukrainy z zagranicy – poinformował w poniedziałek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wiktor Andrusiw na Telegramie.

  Jak podał, od początku wojny, czyli od 24 lutego z kraju wyjechało 7,6 miliona Ukraińców. "Teraz zauważamy stabilną tendencję do powracania Ukraińców do domu. Jest takich osób już 4,8 miliona, czyli 60 procent wszystkich uchodźców" – napisał Andrusiw.

 • 14:08

  Co najmniej 16 tysięcy mieszkańców Mariupola zostało pochowanych przez rosyjskich okupantów od połowy kwietnia w zbiorowych mogiłach w obwodzie donieckim – poinformowała w poniedziałek rada miejska.

  Mieszkańcy miasta zostali złożeni w zbiorowych grobach koło wiosek Stary Krym, Manhusz i Wynohradne - przekazała rada w Telegramie. Kolejne 5 tysięcy osób pochowały do połowy marca służby komunalne. "Pod gruzami, w zaimprowizowanych grobach i w tymczasowych kostnicach dotąd pozostały tysiące ciał" – dodano.

 • 13:24

  Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie obwodu mikołajowskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek rano – poinformowały na Facebooku władze tego regionu na południu Ukrainy.

  W nocy ostrzelane zostało miasto Nowy Boh. Zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Uszkodzona została również infrastruktura – sklep, apteka i budynki mieszkalne. W poniedziałek rano ostrzelana została natomiast wieś Miszkowo-Pohoriłowe. Obrażenia odniosły dwie osoby i uszkodzony został jeden budynek.

  Siły rosyjskie atakowały też inne miejscowości obwodu i sam Mikołajów, ale nie ma informacji o poszkodowanych.

 • 12:56

  W pobliżu budynku okupacyjnej administracji Melitopola w obwodzie zaporoskim, na południowym wschodzie Ukrainy, doszło w poniedziałek do wybuchu - poinformował lojalny wobec władz ukraińskich mer miasta Iwan Fedorow.

  Fedorow dodał, że okupanci przeprowadzają obecnie kontrolę obiektów znajdujących się w pobliżu miejsca wybuchu. Zdaniem samorządowca wybuch można tłumaczyć próbą "pozbycia się" przez Rosjan kolaborantów, którzy "nie robią zbyt dobrze tego, do czego się zobowiązali".

 • 12:47

  Pierwszy akt oskarżenia przeciw żołnierzowi rosyjskiemu w sprawie o gwałt w czasie wojny został skierowany do sądu w Ukrainie – podała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na prokurator generalną Irynę Wenediktową.

  Jak poinformowała Wenediktowa na Facebooku, żołnierz został oskarżony o zabójstwo cywila oraz gwałt na jego żonie. Sprawca służył w 239. pułku 90. gwardyjskiej dywizji pancernej rosyjskich sił zbrojnych.

 • 12:47

  Poparzenia na ciele delfinów docierających do rumuńskiego wybrzeża Morza Czarnego dowodzą, że Rosja podczas inwazji na Ukrainę może stosować na tym akwenie bomby fosforowe - twierdzą biolodzy i weterynarze cytowani przez bukareszteńską telewizję Digi 24.

 • 12:21

  Rząd Niemiec uzgodnił przepisy dotyczące przyjmowania Rosjan, którzy są uważani za szczególnie zagrożonych w swoim kraju. - Oferujemy w Niemczech ochronę Rosjanom, którzy są prześladowani i zagrożeni - poinformowała minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser.

  - Coraz brutalniejszej agresji Rosji wobec Ukrainy towarzyszą coraz silniejsze represje wewnętrzne, zwłaszcza wobec prasy, działaczy praw człowieka i opozycji - powiedziała w szefowa niemieckiego MSW w wypowiedzi dla agencji dpa.

 • 12:09

  Siły ukraińskie wyzwoliły już w sumie 1015 miejscowości, które były zajęte przez wojska rosyjskie – poinformował w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu na Telegramie.

  Zełenski podkreślił, że w wyzwalanych miejscach przywracane są dostawy prądu i wody, łączność, transport oraz usługi socjalne.

  Zapewnił, że władze pamiętają o wszystkich miastach i miejscowościach, które wciąż są pod okupacją. Wymienił m.in. Chersoń, Melitopol, Berdiańsk, Enerhodar i Mariupol. - Stopniowe wyzwalanie obwodu chersońskiego dowodzi, że nikogo nie pozostawimy u wroga – oświadczył Zełenski nawiązując do ukraińskiej kontrofensywy na południu kraju.

 • 11:54

  Żołnierze lwowskiej 80. brygady desantowo-szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy zlikwidowali rosyjski pluton desantowo-szturmowy wraz ze sprzętem – poinformowało na Facebooku dowództwo wojsk desantowo-szturmowych Ukrainy.

  Przestał istnieć pluton 104. pułku desantowo-szturmowego 76. dywizji desantowo-szturmowej wojsk rosyjskich. W sumie około 20 żołnierzy wraz ze sprzętem.

  Nie podano kiedy ani gdzie doszło do starcia. Ukraińskie dowództwo podkreśliło jedynie, że rosyjski oddział wielokrotnie od 2014 roku walczył z lwowskimi żołnierzami wojsk desantowych.

 • 11:34

  Rodzinom walczących na Ukrainie oficerów z jednostek Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji dowództwo zabroniło wyjeżdżać z kraju i grozi przesiedleniem na rosyjski Daleki Wschód, jeśli wojskowi nie będą wykonywać rozkazów – podał w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.

  Według HUR dowództwo okręgu już poleciło przymusowo wysiedlić z mieszkań służbowych kilka rodzin wojskowych z 332. pułku śmigłowców 6. Armii sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej.

 • 10:43

  - Walki toczą się w okolicach Siewierodoniecka. Z dwóch kierunków – Nowoajdaru i Starobielska – wróg zdołał wejść do Siewierodoniecka i kontroluje pas około 100 metrów. Ale dalej nie zdołał się znacząco przesunąć, nasi chłopcy się bronią - poinformował w poniedziałek szef władz rejonu (powiatu) siewierodonieckiego Roman Własenko w Radiu Swoboda.

  Tymczasem szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj powiadomił, że żołnierze rosyjscy ostrzelali w mieście samochód z dwoma wolontariuszami, obaj zostali ranni. Poinformował też, że zniknęło trzech lekarzy i nie ma z nimi kontaktu. Znaleziono ich samochód i jego przednia część była rozerwana.

  Sytuację w Siewierodoniecku Hajdaj określił jako "bardzo trudną" i zaznaczył, że walki trwają.

 • 10:33

  Rosyjscy żołnierze gotowi są zabić swoich generałów, zmuszających ich do ataków na pozycje wojsk ukraińskich - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na przechwyconą rozmowę telefoniczną jednego z rosyjskich wojskowych.

  SBU przytacza słowa walczącego w obwodzie donieckim żołnierza, który podczas rozmowy z żoną powiedział, że jego koledzy omal nie zastrzelili generała Walerija Sołodczuka, gdy ten próbował zmusić ich do walki. - Jeden z żołnierzy, dzieciak, wyciągnął granat i zagroził, że wysadzi siebie i generała. Sołodczuk uciekł i schował się do swojej chaty - relacjonował żołnierz.

  Rosjanin przyznał żonie, że po tej sytuacji najchętniej wyjechałby z Ukrainy.

 • 9:40

  Były prezydent Niemiec Joachim Gauck uważa, że dostarczanie broni Ukrainie jest istotne dla jej walki o wolność z rosyjskimi agresorami. - Bez broni aliantów w czasie wojny światowej Europa byłaby pod panowaniem nazistów - powiedział Gauck w wywiadzie dla dziennika "Bild".

 • 9:33

  Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj: Walki trwają już na ulicach Siewierodoniecka. Wróg przesuwa się do centrum.

  Podkreślił, że kluczowa infrastruktura w mieście została już zniszczona prawie w 100 proc. i uszkodzono 90 proc. budynków mieszkalnych, z czego 60 proc. w stopniu krytycznym.

 • 9:14

  Wojska ukraińskie przesunęły się średnio o 8-10 km na kierunku chersońskim i zaporoskim – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź doradcy ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadyma Denysenki.

 • 9:01

  Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski magazyn amunicji w okupowanej Czornobajiwce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował w poniedziałek na Facebooku doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.

  Siły ukraińskie od kilku dni kontynuują kontrofensywę w obwodzie chersońskim. Chersoń i część obwodu chersońskiego zostały zajęte przez wojska rosyjskie na początku marca.

 • 8:54

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podsumowałem szacunkowe straty Rosjan od początku inwazji. Jest to:

  > około 30 350 żołnierzy,
  > 1349 czołgów,
  > 3282 transportery opancerzone,
  > 643 systemy artyleryjskie,
  > 205 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
  > 93 systemy obrony przeciwlotniczej,
  > 207 samolotów,
  > 174 śmigłowce,
  > 118 pocisków manewrujących,
  > 13 jednostek pływających.

  W niedzielę wojska ukraińskie zniszczyły m.in. 11 rosyjskich czołgów, po 12 systemów artyleryjskich i transporterów opancerzonych oraz dwa pociski manewrujące. Tego dnia Rosjanie stracili 200 żołnierzy.

 • 8:31

  Według ukraińskiego dowództwa, na południu kraju wojska rosyjskie straciły 67 żołnierzy i 27 sztuk sprzętu bojowego, w tym sześć czołgów T-62.

  "Sytuacja na kierunku południowym jest dynamiczna i napięta" – podano w komunikacie dowództwa operacyjnego Południe. Wróg ściąga rezerwy do obwodu chersońskiego, w ciągu ostatnich kilku dni wzmocnił oddziały około 120 czołgami T-62 i bojowymi wozami piechoty BMP-2.

  Tymczasem siły ukraińskie kontynuują natarcie, starając się nie dopuścić do przemieszczenia rezerw przez przeciwnika.

 • 8:08

  Siły rosyjskie wdarły się na obrzeża Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. Zginęły dwie osoby cywilne, a siedem zostało rannych – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

  Hajdaj sprecyzował, że Rosjanie są na północno-wschodnich i południowo-wschodnich okolicach miasta, ostatniego dużego bastionu wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim.

  Hajdaj podkreślił, że trwają zacięte walki zarówno o Siewierodonieck, jak i Lisiczańsk, a wróg stosuje wszelką możliwą broń, w tym lotnictwo.

 • 7:53

  "Rosja prawdopodobnie poniosła w tym konflikcie druzgocące straty wśród swoich oficerów średniego i niższego szczebla. Dowódcy brygad i batalionów prawdopodobnie wysyłani są w rejon zagrożenia, ponieważ ponoszą bezwarunkową odpowiedzialność za wyniki swoich jednostek. Podobnie młodsi oficerowie musieli kierować działaniami taktycznymi na najniższym szczeblu, ponieważ armia nie dysponuje kadrą wysoko wyszkolonych i upoważnionych podoficerów, którzy pełnią tę rolę w siłach zachodnich" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

  "Utrata znacznej części młodego pokolenia oficerów zawodowych prawdopodobnie pogłębi trwające problemy z modernizacją podejścia do dowodzenia i kontroli. Bardziej bezpośrednio, batalionowe grupy taktyczne, które są odtwarzane na Ukrainie z niedobitków wielu jednostek, będą prawdopodobnie mniej skuteczne z powodu braku młodszych dowódców. Wobec wielu wiarygodnych doniesień o lokalnych buntach wśród sił rosyjskich na Ukrainie, brak doświadczonych i wiarygodnych dowódców plutonów i kompanii prawdopodobnie doprowadzi do dalszego spadku morale i utrzymywania się słabej dyscypliny" - dodano.

 • 7:21

  Wojska rosyjskie przegrupowują pododdziały, szykując się do ataków z okupowanego Iziumu na Słowiańsk w obwodzie donieckim i Barwinkowe w obwodzie charkowskim - poinformował na Facebooku w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W celu wsparcia wojsk na północ od Iziumu w obwodzie charkowskim wróg utrzymuje w gotowości eskadrę śmigłowców Ka-52. Aby uzupełnić straty, siły rosyjskie przemieściły do zajętych miejscowości ponad 250 sztuk sprzętu bojowego.

 • 6:59

 • 5:36

  - Rosyjskie media rozpowszechniają informacje o "zmęczeniu" Europejczyków Ukraińcami, niedogodnościach, jakie powodują dla obywateli Europy i Rosjan mieszkających w Europie, oraz twierdzą, że poparcie dla obywateli Ukrainy w Europie jest z każdym dniem coraz mniejsze - powiedziała rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa.

  Według niej dehumanizacja, tworzenie negatywnego wizerunku Ukraińców za granicą to kolejna manipulacja Rosji w celu zmniejszenia poparcia dla Ukrainy w cywilizowanym świecie, wywołania w stosunku do niej atmosfery nienawiści i wrogości oraz podżeganie do dyskryminacji.

 • 5:22

  - Jesteśmy z Wami – myślami i sercami - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas łączenia video do zgromadzonych przed Bramą Brandenburską uczestników koncertu Save Ukraine.

  - Putin nie wygra... Jesteśmy z wami, jesteśmy zjednoczeni. Budujemy plany powojennej odbudowy Ukrainy - dodał.

 • 4:42

  Kryształowy mikrofon Eurowizji, który w tym roku wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra, został sprzedany na aukcji charytatywnej za 900 tysięcy dolarów. Wpływy ze sprzedaży zostaną przekazane na pomoc ukraińskiej armi.

 • 4:09

  Wojska rosyjskie prowadzą aktywne działania bojowe na kierunkach Siewierodoniecka, Bachmutu i Kurachowego, chcąc okrążyć siły ukraińskie w rejonach Siewierodoniecka i Lisiczańska - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 3:22

  Wojska rosyjskie straciły w niedzielę na wschodzie Ukrainy 39 ludzi i 13 jednostek sprzętu wojskowego - podała armia ukraińska. Według komunikatu ugrupowania operacyjno-taktycznego Wschód siły ukraińskie zniszczyły należący do Rosjan magazyn amunicji.

 • 2:51

  W inwazji Rosji na Ukrainę wzięło dotąd udział około 2,5 tys. żołnierzy z Czeczenii. Spośród 953 ochotników z tej kaukaskiej republiki, 101 osób ma za sobą kryminalną przeszłość lub obowiązują wobec nich wyroki sądowe - poinformowała agencja UNIAN, powołując się na dane ukraińskiego wywiadu wojskowego.

 • 2:21

  Zdewastowane budynki, zrujnowane mieszkania, zniszczone osiedla – w Borodziance trwa szacowanie skali zniszczeń obiektów, zbombardowanych przez armię rosyjską. Na miejscu pracują inżynierowie z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft,js, akr

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości