Dowódca obrony Kijowa: stolica zagrożona powtórną ofensywą

Aktualizacja:
Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 119 dni. Dowódca wojsk obrony Kijowa ocenił, że stolica Ukrainy pozostaje celem "najeźdźczych marzeń" Rosji. - O tym trzeba stale pamiętać i nie wolno wykluczać prawdopodobieństwa, że Rosja podejmie próby utworzenia nowych zgrupowań ofensywnych na kierunkach kijowskim i czernihowskim - powiedział. Około 60 rosyjskich żołnierzy uznaje się za zaginionych po poniedziałkowym ukraińskim ataku na zajęte przez Rosję wiertnie gazowe na Morzu Czarnym. Na platformach znajdowało się co najmniej 120 osób, potwierdzono ewakuację 27 wojskowych wroga - przekazał na Facebooku ukraiński dziennikarz Roman Cymbaliuk. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:35

  Minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko po rozmowie ze studentami Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego napisał na Facebooku, że większość z nich popiera zmianę patrona uczelni, poinformował Ukrinform.

 • 4:24

 • 4:04

  Po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydent Mołdawii Maią Sandu, poinformowała Ukraińska Prawda cytując wpis prezydenta na Twitterze.

  "O jutrzejszym posiedzeniu Rady Europejskiej rozmawiałem z prezydent Mołdawii Maią Sandu. Czekamy na decyzję Unii Europejskiej o przyznaniu naszym państwom statusu kandydata. Uzgodniliśmy wzajemną pomoc w drodze do UE" - napisał prezydent Zełenski.

 • 3:50

  - Dzisiaj, 22 czerwca, jest Dzień Żałoby i Pamięci Ofiar Wojny. Tej wojny, która miała pozostać na zawsze w historii XX wieku i nigdy się nie powtórzyć. Ale to się powtarza. Dziś często ludzie mówią, że Rosja 24 lutego zrobiła to samo, co naziści 22 czerwca. Wiele o tym powiedziano. I chcę tylko przypomnieć jedną rzecz. Potem minęło 1418 dni od dnia najazdu do pokonania agresora. Musimy wyzwolić naszą ziemię i zwyciężyć –powiedział Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo w środę pod koniec 119 dnia wojny, informuje Ukrinform.

 • 2:50

  Działania rosyjskich agentów wpływu skoncentrowane są na podważaniu społecznego poparcia dla pomocy Ukrainie - pisze w środę portal The Daily Beast, powołując się na analizy amerykańskiego wywiadu. Służby uważają też, że Rosjanie starają się wpłynąć na wynik listopadowych wyborów do Kongresu.

 • 1:43

  Rosjanie ściągają rezerwy do Siewierodoniecka, a także na kierunek Toszkiwka-Zołote, gdzie trwają walki; wojska przeciwnika próbują otoczyć zgrupowanie sił ukraińskich – poinformował szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  - Pomimo oświadczeń różnych wysokich przedstawicieli Rosji, że kontrolują w pełni Siewierodonieck, to nie jest prawda. Tam wciąż toczą się walki. W niewielkiej części miasta, lecz całego miasta nie kontrolują – powiedział Hajdaj.

  - Drugi kierunek, na którym Rosjanie odnieśli sukces i próbują go kontynuować, to Toszkiwka-Zołote. Tam rzucono bardzo dużo sprzętu – oświadczył. - Ich cel to otoczenie naszych wojsk – dodał.

 • 1:26

  W prowadzeniu działań w internecie przeciwko Rosji wspiera Ukrainę prawie 300 tysięcy cyberekspertów z wielu państw świata - poinformował ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow.

  Sprecyzował, że w walce o ochronę infrastruktury cybernetycznej Ukrainy i w prowadzeniu kontrataków przeciw Rosji w sieci Kijów wspierany jest przez specjalistów z wielu państw świata, którzy nie działają jednak w ramach zhierarchizowanej struktury.

 • 1:05

  W obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy siły przeciwnika kontrolują 55 proc. terytorium – powiadomił szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. Dodał, że sytuacja wzdłuż całej linii frontu jest bardzo trudna. - Wróg stosuje wszystkie rodzaje uzbrojenia, jakie posiada – zaznaczył.

 • 0:56

  Na kary do 15 lat więzienia skazał sąd w obwodzie połtawskim na Ukrainie dziewięciu bojowników kontrolowanej przez Rosję tzw. Donieckiej Republiki Ludowej – poinformowała portal Suspilne rzeczniczka obwodowych struktur Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Inna Usowa.

 • 0:25

  Brytyjski premier udzielił wywiadu czterem europejskim gazetom: francuskiej "Le Monde", włoskiej "Corriere della Serra", hiszpańskiej "El Mundo" i niemieckiej "Sueddeutsche Zeitung".

  W rozmowie zaznaczył, że siły rosyjskie posuwają się naprzód w Donbasie, siejąc zniszczenie, ale kosztem żołnierzy i broni. - Nasza służba wywiadu obronnego uważa jednak, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy Rosja może dojść do punktu, w którym nie będzie miała już żadnego impetu, ponieważ wyczerpie swoje zasoby – powiedział Boris Johnson.

 • 0:03

  Systematycznie rozwijaliśmy naszą zdolność do militarnej obrony, szczególnie pod kątem takiego rodzaju działań wojennych, jakie Rosja prowadzi obecnie na Ukrainie, tj. z użyciem zmasowanej siły ognia, zarówno sił pancernych, jak i lotnictwa – powiedział generał Timo Kivinen, główny dowódca Fińskich Sił Zbrojnych.

 • 23:56

  Większość ukraińskich jeńców wojennych z mariupolskiego Azowstalu przebywa w obozie w okupowanej Ołeniwce w obwodzie donieckim – poinformował szef Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow.

  - O losie prawie wszystkich mamy bardzo dokładne informacje. Pracujemy nad uwolnieniem ich z niewoli i mam nadzieję, że w najbliższym czasie wiele osób zobaczy swoich bliskich już w domu – powiedział na antenie ukraińskiej telewizji Budanow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 • 20:31

  W obwodzie donieckim wojska rosyjskie próbują zbliżyć się do Bachmutu – podał sztab generalny Ukrainy na Facebooku.

  W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w dalszym ciągu toczą się walki o kontrolę nad miastem.

  Siły ukraińskie zdołały odeprzeć szturm w rejonie Nowobachmutiwki w obwodzie donieckim i zmusić przeciwnika do wycofania się.

  Działania na froncie zintensyfikowało rosyjskie lotnictwo w obwodach ługańskim i donieckim – wynika ze środowego podsumowania operacyjnego.

 • 19:05

  Wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili szereg ataków cyberszpiegostwa wymierzonych w kilka państw sprzymierzonych z Ukrainą - podano w opublikowanym w środę raporcie Microsoftu. "Aspekt cybernetyczny rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie wykracza poza granice tego państwa i odzwierciedla unikalny charakter cyberprzestrzeni" - zaznaczył w raporcie prezydent firmy Brad Smith.

  Rosyjscy hakerzy - według ekspertów Microsoftu - zaatakowali, poza granicami Ukrainy, 128 podmiotów znajdujących się w 42 krajach. Wśród zaatakowanych państw znalazły się USA, Polska, Łotwa, Litwa, Dania, Norwegia, Finlandia oraz Szwecja.

 • 18:47

  Rosja może całkowicie odciąć dopływ gazu do Europy, ponieważ chce wzmocnić swoje polityczne wpływy w obliczu kryzysu na Ukrainie - oświadczył w środę szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol. Podkreślił, że Europa powinna na to przygotować się już teraz.

  "Biorąc pod uwagę niedawne decyzje Rosji, nie wykluczałbym, że Rosja będzie nadal tworzyć różne problemy tu i tam i nadal znajdować wymówki, aby jeszcze bardziej ograniczyć dostawy gazu do Europy, a może nawet całkowicie je odciąć" – napisał Birol w komunikacie, przekazanym agencji Reuters.

 • 18:26

  Wielka Brytania w pełni wspiera decyzję Litwy o zakazie tranzytu przez jej terytorium rosyjskich towarów, na które Unia Europejska nałożyła sankcje - oświadczyła w środę minister spraw zagranicznych Liz Truss.

  Rosja ostrzegła Litwę, że jeśli tranzyt towarów przez terytorium tego państwa do obwodu kaliningradzkiego nie zostanie szybko przywrócony, to Moskwa podejmie stosowne kroki w celu obrony swoich interesów narodowych. Nie sprecyzowano, jakie to kroki.

 • 18:12

  Generał Ołeksandr Pawluk, dowódca wojsk obrony Kijowa, ocenił, że stolica Ukrainy pozostaje celem "najeźdźczych marzeń" Rosji. - O tym trzeba stale pamiętać i nie (wolno) wykluczać prawdopodobieństwa, że Rosja podejmie próby utworzenia nowych zgrupowań ofensywnych na kierunkach kijowskim i czernihowskim poprzez "totalną mobilizację" rezerwistów, zaangażowanie zapasów sprzętu i uzbrojenia z czasów sowieckich - ocenił Pawluk, zaznaczając, że pomimo ogromnych strat agresor wciąż posiada "znaczne zasoby ludzkie i sprzętowe".

  - Biorąc pod uwagę sytuację wojsk przeciwnika, nie jest to możliwe nagle lub w krótkim terminie. Jednocześnie w przypadku powodzenia we Wschodniej Strefie Operacyjnej, duża część sił i środków może zostać przemieszczona na kierunek kijowski i zaangażowana w sformowanie nowego zgrupowania. Dlatego też utrzymuje się zagrożenie powtórną ofensywą na Kijów - dodał generał.

  Obecnie jednak za bardziej realne zagrożenie uznaje on ataki rakietowe ze strony Rosji na "krytyczne obiekty zarządzania państwem, infrastruktury wojskowej i cywilnej".

 • 17:42

  Niepełnoletni uchodźcy z Ukrainy, którzy już złożyli wnioski o wizę do Wielkiej Brytanii, będą mogli przyjechać do tego kraju bez rodziców lub opiekunów prawnych - ogłosiło w środę brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

  Decyzja dotyczy na razie ok. tysiąca niepełnoletnich, którzy znaleźli się w zawieszeniu po sprecyzowaniu wytycznych dotyczących programu goszczenia uchodźców "Domy dla Ukrainy", ale możliwe jest w przyszłości rozszerzenie tego na innych. W ramach programu "Domy dla Ukrainy", który jest jedną z dwóch ścieżek wizowych otwartych przez brytyjski rząd dla uchodźców z tego kraju, osoby prywatne, organizacje charytatywne, kościoły czy władze lokalne mogą deklarować chęć nieodpłatnego przyjęcia ich pod swój dach na co najmniej sześć miesięcy.

 • 16:49

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak uważa, że władze prorosyjskiego Naddniestrza, separatystycznej enklawy w granicach Mołdawii, nie powinny zaryzykować ataku na ukraińskie terytorium. W rozmowie z kiszyniowskim portalem News Maker zaznaczył, że w sytuacji konfrontacji właśnie naddniestrzańska ludność stałaby się bowiem ofiarą starcia zbrojnego.

 • 16:36

  Niemcy dostarczają broń Ukrainie "teraz i w przyszłości" – zapewnił kanclerz Olaf Scholz. - Ukraina ma pełne prawo do obrony przed Rosją. I naszym obowiązkiem, jako europejskich sąsiadów, jako obrońców sprawiedliwości i wolności, jako przyjaciół i partnerów Ukrainy, jest wspieranie ich najlepiej, jak potrafimy - dodał.

 • 16:36

  Partnerstwo NATO z Rosją, które zostało wyznaczone jako cel strategiczny w 2010 roku, jest "niewyobrażalne" w obliczu agresywnej, imperialistycznej Rosji Putina – powiedział w środę w Bundestagu kanclerz Olaf Scholz.

 • 15:42

  W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy rosyjscy okupanci nie mają poparcia ze strony lokalnych władz, urzędników ani ludności. Przed inwazją na Ukrainę przeciwnik nie zdołał tam stworzyć skutecznej sieci agenturalnej - oświadczył w środę wiceprzewodniczący rady regionu Jurij Sobolewski, cytowany przez agencję Ukrinform.

  "Niewiele osób oczekiwało tam (w obwodzie chersońskim - red.) na przyjście Rosji, to były pojedyncze przypadki. Mogli to być np. zwerbowani dawno temu tzw. uśpieni agenci, którym płaciła pieniądze rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa. Rozumiemy przecież, że Kreml długo szykował się do tej wojny" - ocenił Sobolewski.

 • 14:34

  Kilka godzin po zakończeniu rozmów delegacji tureckiej i rosyjskiej w Moskwie port w Mariupolu opuścił masowiec Azov Concord - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony. Dodano, że była to pierwsza zagraniczna jednostka, która wyszła z portu po zajęciu tego ukraińskiego miasta przez wojska rosyjskie.

  Na spotkaniu w Moskwie dyskutowano m.in. o tym, jak rozwiązać kryzys żywnościowy oraz o ewakuacji załadowanych zbożem tureckich statków handlowych z ukraińskich portów - podano w komunikacie.

 • 14:03

 • 13:29

  Cztery osoby zginęły, a jedna została ranna w środę w wyniku eksplozji pocisku w składzie amunicji na terenie rosyjskiej jednostki wojskowej w miejscowości Barsowo w obwodzie włodzimierskim, około 200 km na południowy wschód od Moskwy - poinformowały służby ratunkowe.

  "Zabici to trzej żołnierze i cywilny pracownik składu amunicji" - przekazały służby, na które powołuje się agencja Reutera za agencją TASS.

 • 13:21

  Ukraiński dziennikarz Maks Łewin, który zginął w połowie marca na Ukrainie, był prawdopodobnie torturowany i przesłuchiwany, po czym rosyjscy żołnierze dokonali na nim egzekucji - wynika z opublikowanego w środę raportu sporządzonego na podstawie śledztwa organizacji Reporterzy Bez Granic (RSF).

  40-letni Łewin był doświadczonym fotoreporterem i dokumentalistą, współpracującym m.in. z agencjami Reuters i Associated Press, a także BBC, turecką korporacją medialną TRT World i ukraińską telewizją internetową Hromadske. Kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę (24 lutego), dziennikarz skontaktował się z grupą żołnierzy, których poznał w czasie relacjonowania konfliktu w Donbasie w 2014 roku.

  "Chciał udokumentować tę wojnę, będąc maksymalnie blisko tych, którzy w niej walczą, a przede wszystkim tych, którzy są jej ofiarami" – napisała RSF na swojej stronie internetowej.

 • 13:11

  Ukraina musi się bronić przed rosyjską inwazją, a wysyłanie jej broni i sankcje wobec Rosji właśnie temu służą - powiedział premier Włoch Mario Draghi w środę w Izbie Deputowanych w Rzymie. Podkreślił, że winą Rosji jest "tragedia humanitarna", która z powodu wojny dotknie najbiedniejsze kraje świata.

 • 12:54

  Około 60 rosyjskich żołnierzy uznaje się za zaginionych po poniedziałkowym ukraińskim ataku na zajęte przez Rosję wiertnie gazowe na Morzu Czarnym. Na platformach znajdowało się co najmniej 120 osób, potwierdzono ewakuację 27 wojskowych wroga - przekazał na Facebooku ukraiński dziennikarz Roman Cymbaliuk.

  "Wiertnie były wykorzystywane przez rosyjskie siły jako punkty obserwacyjne, skąd monitorowano akwen Morza Czarnego i linię brzegową. W momencie ataku na platformach przebywało około 30 pracowników cywilnych (i około 90 żołnierzy - red.). Cywile podobno nie ucierpieli podczas ostrzału i zostali ewakuowani" - relacjonował Cymbaliuk.

  W poniedziałek ukraińskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na zawłaszczone przez Rosję wiertnie Czornomornaftohazu w północno-zachodniej części Morza Czarnego. Doniesienia o ostrzale przekazał jako pierwszy samozwańczy "premier" Krymu Siergiej Aksjonow. Przedstawiciel samozwańczych rosyjskich władz potwierdził informacje o rannych i zaginionych w wyniku ataku.

 • 11:44

  W poniedziałek udało nam się dostarczyć pomoc humanitarną do ostrzeliwanych przez rosyjskie wojska miast Kramatorsk i Słowiańsk na wschodzie Ukrainy. Dotarło tam 12 ciężarówek z najbardziej potrzebnymi produktami - poinformował rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric.

 • 11:43

  Obiekty przemysłowe i budynki mieszkalne w Mikołajowie na południu Ukrainy zostały zaatakowane przez rosyjskie wojska, które ostrzelały miasto siedmioma rakietami - poinformował w środę na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Na razie brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach

  Według wstępnych relacji, przytoczonych przez agencję UNIAN, najeźdźcy uderzyli rakietami manewrującymi m.in. w budynki infrastruktury portowej. Niektóre z pocisków wroga mogły zostać zestrzelone przez ukraińskie systemy obrony powietrznej.

 • 11:38

  W Kijowie i obwodzie lwowskim wykrywa się najwięcej oszustów, zajmujących się przywłaszczaniem pomocy humanitarnej – poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. W niechlubnej czołówce są też obwody charkowski i kirowohradzki.

 • 11:37

  Papież Franciszek ponownie zaapelował, by nie zapominać o Ukrainie. Mówił o tym podczas audiencji generalnej w środę w Watykanie.


  "Nie zapominajmy o Ukrainie. Nie traćmy pamięci o cierpieniu tego udręczonego narodu".

 • 11:36

  Atak Rosji na Ukrainę ma "cechy wojny na wyniszczenie" - twierdzą instytuty badawcze w Raporcie o Pokoju 2022. Opowiadają się za dostawami broni dla Ukrainy i ostrzegają, że niebezpieczeństwo "eskalacji nuklearnej" znacznie wzrosło - informuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

 • 11:35

  Rosyjskie wojska ostrzelały we wtorek pociskami kasetowymi mieszkańców miasta Czasiw Jar, którzy odpoczywali na plaży nad stawem. W wyniku ataku jedna osoba zginęła, a 11 zostało rannych - poinformował w środę na Telegramie szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

 • 11:35

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 34 230 żołnierzy, w tym około 130 w ciągu ostatniej doby - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 8:27

  Rosja od 25 marca nie podała żadnych informacji o swoich stratach w czasie inwazji na Ukrainę, ale dane publikowane przez władze prorosyjskich separatystów wskazują na nadzwyczajną skalę strat w Donbasie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Trwa ciężki ostrzał, a Rosja dąży do otoczenia rejonu Siewierodoniecka przez Izium na północy i Popasną od południa. Rosja najprawdopodobniej przygotowuje się do próby wysłania do Donbasu dużej liczby jednostek rezerwowych" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Władze rosyjskie od 25 marca nie podały ogólnej liczby ofiar wojskowych na Ukrainie. Jednak samozwańcza Doniecka Republika Ludowa (DRL) publikuje dane o ofiarach wśród sił DRL. Według stanu na 16 czerwca, DRL przyznała, że od początku 2022 roku 2128 wojskowych zginęło w boju i 8897 zostało rannych. Liczba ofiar w DRL odpowiada około 55 proc. jej pierwotnych sił, co podkreśla nadzwyczajne straty, jakie ponoszą rosyjskie i prorosyjskie siły w Donbasie. Jest wysoce prawdopodobne, że siły DRL są wyposażone w przestarzałą broń i sprzęt. Po obu stronach zdolność do tworzenia i wysyłania na front jednostek rezerwowych prawdopodobnie stawać się będzie coraz bardziej kluczowa dla wyniku wojny" - dodano.

 • 8:25

  Wojska rosyjskie zbliżają się do Lisiczańska w obwodzie ługańskim, zdobywając przyczółki w okolicznych miejscowościach - poinformował w środę rano na Telegramie Serhij Hajdaj, szef władz tego obwodu na wschodzie Ukrainy.

 • 8:25

  Kreml zmienił niedawno dowódcę wojsk powietrznodesantowych i wiele wskazuje na to, że prowadzi radykalne przetasowania w strukturze dowodzenia inwazją na Ukrainę, co świadczy o możliwych czystkach wśród wysokiej rangi oficerów obwinianych za niepowodzenia militarne – napisano w najnowszym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

 • 7:21

  Siły ukraińskie wyeliminowały minionej doby na południu Ukrainy 49 rosyjskich żołnierzy. Przeprowadziły również atak na rosyjski system przeciwlotniczy na okupowanej Wyspie Węży – podała w środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

 • 7:19

  "W Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem" – powiedziała w wywiadzie dla PAP Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii. Dodała, że "Rosji zależy, by ludzie żyli w ciągłym poczuciu niebezpieczeństwa".


  Odessa znajduje się teraz w samym środku wojny hybrydowej, jaką prowadzi Rosja. Czyli to nie tylko działania militarne, ale też dezinformacja medialna i propaganda. Obecnie znajdujemy się w na tyle daleko od działań zbrojnych, że nie obawiamy się bezpośredniego ataku artyleryjskiego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieje realne zagrożenie atakiem rakietowym. Choć nie widzimy wroga, to zagraża on naszemu życiu.

 • 7:17

  Wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe na infrastrukturę wojskową i cywilną Ukrainy. Nadal blokują żeglugę morską - podał w komunikacie opublikowanym na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "W akwenie Morza Czarnego w gotowości pozostaje sześć rosyjskich okrętów przenoszących pociski manewrujących typu Kalibr" - napisano w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

  Oprócz tego, według danych Sztabu Generalnego, na północnym wschodzie w graniczących z Ukrainą rosyjskich obwodach kurskim i briańskim "nieprzyjaciel, aby zademonstrować swoją obecność, utrzymuje do trzech batalionowych grup taktycznych oraz pododdziały wojsk powietrznodesantowych".

  Na kierunku Charkowa Rosjanie prowadzą działania rozpoznawcze z powietrza w celu lokalizacji wojsk ukraińskich i prowadzą "intensywny ostrzał artyleryjski pozycji ukraińskich".

  "Na kierunku Słowiańska okupanci prowadzą systematyczny ostrzał, aby stworzyć warunki do wznowienia ofensywy na to miasto. Przeprowadzają operacje szturmowe. (...) Na kierunku donieckim nieprzyjaciel nadal koncentruje swoje wysiłki na miastach Siewierodonieck i Bachmut, aby dotrzeć do granic administracyjnych obwodu ługańskiego. Wróg próbuje przejąć pełną kontrolę nad miastem Siewierodonieck" - podkreślił ukraiński Sztab Generalny.

 • 4:50

  The Kyiv Independent: ukraińskie wojsko ostrzeliwało rosyjskie cele 150 razy na południu Ukrainy - podało Dowództwo Operacyjne "Południe". Wojska ukraińskie zniszczyły dwie samobieżne haubice, jeden ciągnik artyleryjski, jeden skład amunicji oraz pięć pojazdów opancerzonych i wojskowych.

 • 4:47

  "Kreml w ostatnim czasie zmienił dowódcę rosyjskich sił powietrznodesantowych i może być w trakcie radykalnego przetasowania struktury dowodzenia rosyjską inwazją na Ukrainę. Może wskazywać to na możliwą czystkę wśród wyższych oficerów obwinianych za niepowodzenia w Ukrainie" - poinformował Instytut Badań nad Wojną (ISW).

 • 4:47

  Ukraińscy piloci są sceptycznie nastawieni do ewentualnego zakupu dronów MQ-1C Gray Eagle, wątpiąc w ich przydatność w walce w Donbasie - informuje portal "Foreign Policy". Ich zdaniem drony mogłyby zostać szybko strącone przez rosyjską obronę powietrzną.

  Według portalu, mimo że ukraińskie władze dążą do zakupu czterech dronów Gray Eagle zdolnych do przenoszenia rakiet Hellfire, frontowi żołnierze są sceptyczni co do ich przydatności.

  - Nie opowiadamy się za Gray Eagles. To niebezpieczne używać takich drogich dronów ze względu na obronę powietrzną wroga. To nie jest Afganistan - powiedział ukraiński pilot o kryptonimie Moonfish.

 • 4:46

  - Nie obawiam się rozłamów w zachodnim sojuszu co do postawy wobec Rosji, ale będzie to gra na przeczekanie między Europą i Rosją - ocenił we wtorek prezydent USA Joe Biden, odpowiadając na pytanie dziennikarki, czy obawia się rozłamów w jedności Zachodu w obliczu zmęczenia zachodnich społeczeństw wojną na Ukrainie.

 • 4:46

 • 4:46

  Wołodymyr Zełenski w swym wieczornym wystąpieniu przyznał, że sytuacja w obwodzie ługańskim jest bardzo ciężka - wojska rosyjskie nasiliły ofensywę mającą na celu wyparcie sił ukraińskich z kluczowych rejonów. - To jest teraz najcięższy rejon. Okupanci naciskają mocno - powiedział.

 • 4:45

  Siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji powinien być przyjęty tak szybko jak to możliwe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.

  - We wszystkich negocjacjach z zagranicznymi partnerami stale podkreślam, że siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji jest potrzebny tak szybko jak to możliwe. Rosja musi odczuwać narastający nacisk z powodu wojny i jej agresywnej antyeuropejskiej polityki - powiedział Zełenski.

  Dodał, że ostatnie rosyjskie groźby pod adresem Litwy, kolejna fala nacisków związanych z dostawami nośników energii i kryzys żywnościowy - to wszystko przemawia za przyjęciem siódmego pakietu sankcji.

 • 4:45

  Na czele planowanej przez USA grupy śledczych badających zbrodnie wojenne na Ukrainie stanie Eli Rosenbaum, były szef Biura Dochodzeń Specjalnych Ministerstwa Sprawiedliwości USA, zajmującego się ściganiem żyjących w Stanach Zjednoczonych zbrodniarzy hitlerowskich - podała CNN.

  CNN nazywa Rosenbauma najbardziej znanym "łowcą nazistów" z Ministerstwa Sprawiedliwości USA. W ciągu 36 lat pracy w tym resorcie Rosenbaum brał udział w ponad 100 sprawach dotyczących pozbawienia obywatelstwa bądź deportowania oskarżonych o zbrodnie nazistowskie.

  O wyznaczeniu go na szefa grupy zajmującej się ustalaniem sprawców zbrodni wojennych na Ukrainie poinformował we wtorek prokurator generalny USA Merrick Garland podczas wizyty w Kijowie. Zespół tworzyć będą eksperci specjalizujący się w śledztwach dotyczących łamania praw człowieka i zbrodni wojennych. Grupa ta powstanie, by "wzmocnić i scentralizować" obecne wysiłki w tej kwestii, zbierając w jeden zespół "czołowych ekspertów", specjalizujących się w tego typu śledztwach - zapowiedział prokurator.

Zaślepka materiału TVN24GO
Kompania Wowy broni Kijowa - reportaż "Superwizjera"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Haidamac/Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP