Media: Rosjanie ostrzelali wieś w okupowanym regionie. Zginęło dwoje dzieci i nauczycielka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Ukraina broni się przed inwazją Rosji 87. dzień. Portal Suspilne, powołując się na informacje od mieszkańców, podał wieczorem, że rosyjskie siły ostrzelały wieś Biłozerka w okupowanym obwodzie chersońskim. Zginął chłopiec i 12-letnia dziewczynka oraz nauczycielka angielskiego. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk spotkała się dziś z rodzinami żołnierzy wziętymi przez Rosjan do niewoli w mariupolskim Azowstalu. - Walczymy o powrót każdego naszego wojskowego - powiedziała. W wieczornym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych podał, że Rosjanie przygotowują się do ofensywy na Słowiańsk, położony w obwodzie donieckim. Na tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:30

  Prezydent USA, Joe Biden składa wizytę w Korei Południowej. Amerykański przywódca, jak podaje agencja Reutera, odwiedza azjatyckie kraje w celu "zmobilizowania podobnie myślących o demokracji" do dalszej współpracy na rzecz przeciwdziałania rosnącym wpływom Chin i wywieraniu presji na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę.

  Po opuszczeni Korei, Joe Biden ma udać się do Japonii. To jego pierwsza, azjatycka podróż w roli prezydenta.

 • 1:13

  Rosyjski minister transportu Witalij Sawieliew oświadczył w sobotę, że zachodnie sankcje praktycznie zniszczyły całą logistykę w Rosji i spowodowąłu poważne problemy - poinformowała agencja Ukrinform powołując się na rosyjską agencję Interfax.

  - Sankcje nałożone dzisiaj na Rosję praktycznie zniszczyły całą logistykę w naszym kraju. Jesteśmy zmuszeni do poszukiwania nowych korytarz transportowych - powiedział Sawieljiew podczas wizyty w obwodzie astrachańskim.

  Według ministra, władze liczą na rozwiązanie tego problemu za pomocą międzynarodowego korytarza transportowego Północ-Południe, który między innymi łączy astrachańskie porty nad Wołgą, port Olja na kanale wołżańsko-kaspijskim i Machaczkała na Morzu Kaspijskim.

 • 0:50

  Prezydent Andrzej Duda złoży w niedzielę wizytę w Kijowie; wygłosi przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy i spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - przekazał w nocy z soboty na niedzielę Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

  Kumoch podkreślił, że prezydent wygłosi przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy. - Będzie pierwszą głową państwa, która w ten sposób została uhonorowana od początku wojny - przekazał.

 • 22:55

 • 22:44

  Przypominamy, że na tvn24.pl działa ​serwis specjalny w języku ukraińskim

 • 22:30

  Wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę wieś Biłozerka w okupowanym obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy. Zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dwoje dzieci – podał portal Suspilne, powołując się na informacje od mieszkańców.

  Zabici to chłopiec i 12-letnia dziewczynka oraz nauczycielka angielskiego - przekazali rozmówcy Suspilnego. Wiadomo również o co najmniej trzech rannych osobach.

  Według świadków pół godziny po ostrzale na miejsce przyjechała rosyjska ekipa zdjęciowa.

 • 22:19

  Ukraińska Gwardia Narodowa zlikwidowała rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskim i ostrzeliwał Siewierodonieck – poinformował Serhij Hajdaj, szef władz obwodu. Naprowadzić ogień pomógł materiał propagandowy w rosyjskiej telewizji.

  "Gwardziści zniszczyli sprzęt przeciwnika, którego użyto do zniszczenia mostu Pawłohradzkiego (przez rzekę Doniec) i ostrzeliwania Siewierodoniecka. Dziękujemy rosyjskim propagandystom za wskazówkę" – napisał Hajdaj na Facebooku.

  Szef władz obwodowych opublikował nagranie z powietrza ze zniszczenia rosyjskiego pojazdu, a także zrzut ekranu z reportażu rosyjskiej telewizji państwowej.  Mariusz Cielma, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej", zidentyfikował pojazd na zdjęciach jako moździerz samobieżny Tulipan o kalibrze 240 mm.

 • 21:42

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z premierem Włoch Mario Draghim.

  "Rozmawialiśmy o współpracy w dziedzinie obrony, o potrzebie przyspieszenia szóstego pakietu sankcji i odblokowania ukraińskich portów" - wyjaśnił Zełenski.

  Ukraiński przywódca dodał też, że do rozmowy doszło z inicjatywy szefa włoskiego rządu. "Podziękowałem za bezwarunkowe poparcie dla Ukrainy na drodze do UE" - zaznaczył prezydent Zełenski.

 • 21:24

  Wojska ukraińskie w Donbasie odparły w sobotę dziewięć rosyjskich ataków, zniszczyły 21 jednostek sprzętu bojowego, zestrzeliły bezzałogowiec - informuje sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów walczących na wschodzie kraju.

  "Ukraińscy żołnierze i żołnierki ze zgrupowania Sił Połączonych odparli dziś dziewięć ataków przeciwnika. W czterech kolejnych miejscach trwają walki z okupantem" – powiadomił sztab.

  W ciągu ostatniej doby zniszczono pięć rosyjskich czołgów, cztery systemy artyleryjskie, 10 wozów opancerzonych, dwa samochody wojskowe. Zestrzelono jeden bezzałogowiec zwiadowczy typu Orłan-10.

  W komunikacie podano, że wzdłuż całej linii obrony przeciwnik używa lotnictwa bojowego, wyrzutni rakietowych, artylerii lufowej, czołgów, moździerzy, atakuje rakietami obiekty cywilne, dzielnice mieszkalne.

  Rosjanie ostrzelali ponad 40 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim, uszkodzili lub zniszczyli ponad 30 obiektów cywilnych, w tym 13 budynków, cztery fabryki, szkoły, stację kolejową, jednostki straży pożarnej, infrastrukturę gazową i elektryczną.

  Tylko w obwodzie donieckim zginęło siedmiu cywilów, siedem osób zostało też rannych.

 • 21:21

  Walczymy o powrót każdego naszego wojskowego – oświadczyła dziś wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, informując o spotkaniu z rodzinami żołnierzy 36. Brygady Piechoty Morskiej, wziętymi przez Rosjan do niewoli w mariupolskim Azowstalu po ponad 80 dniach obrony w oblężonym mieście.

  "Dzisiaj spotkaliśmy się z krewnymi wziętych do niewoli żołnierzy piechoty morskiej z 36. brygady" – poinformowała Wereszczuk na Telegramie.

  "W tym trudnym i trwożnym momencie szczera rozmowa pomiędzy władzami a rodzinami wojskowych jest szczególnie ważna" – dodała wicepremier i zapewniła, że Ukraina walczy o powrót każdego swojego wojskowego.

  Kombinat metalurgiczny Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w położonym nad Morzem Azowskim Mariupolu. Żołnierze ukraińscy w sumie bronili miasta przez ponad 80 dni.

  Mariupol został prawie całkowicie zniszczony przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

 • 21:14

  Półnaga kobieta w piątek pojawiła się na czerwonym dywanie trwającego 75. Festiwalu Filmowego we francuskim Cannes. W pewnym momencie zdarła z siebie sukienkę i z krzykiem pobiegła wzdłuż dywanu, wśród gwiazd pozujących do zdjęć. Jej ciało pomalowane zostało w niebiesko-żółte barwy flagi Ukrainy. Na brzuchu i pośladkach aktywistka miała widoczne odciski dłoni wymalowane czerwoną farbą, a na klatce piersiowej widniał napis "Stop raping us!" ("Przestańcie nas gwałcić").

  To zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację kobiet i dzieci w Ukrainie. Relacje płynące z ogarniętego wojną kraju pokazują, że rosyjskie siły nie cofną się przed żadnym okrucieństwem.

 • 21:05

  Wojska rosyjskie przygotowują się do ofensywy na miasto Słowiańsk, położone w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowano w wieczornym raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W raporcie napisano także, że siły rosyjskie kontynuują obronę swoich pozycji na południe oraz północ od Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, uniemożliwiając wojskom ukraińskim dotarcie do granicy z Rosją.

  "W Donbasie wojska rosyjskie nadal próbują przebić się przez ukraińskie linie obrony i osiągnąć granice administracyjne obwodu ługańskiego" - napisano w raporcie.

  Sztab Generalny poinformował również o ostrzale trzech osad w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy oraz atakach rakietowych na obwody połtawski i żytomierski w środkowej części kraju.

  Zaznaczono, że ukraiński wywiad nadal pozyskuje informacje o tajnej mobilizacji w Rosji, której celem jest rotacja ponoszących duże straty wojsk. "Rosjanie stosują również środki przymusu, aby ściągnąć na czasowo okupowane terytoria Ukrainy więcej mężczyzn" - dodano w raporcie.

 • 20:57

  Za półtora-dwa miesiące Ukraina rozpocznie szeroką kontrofensywę i wówczas dojdzie do przełamania sytuacji na froncie na jej korzyść – ocenił rosyjski niezależny analityk ds. wojskowych Rusłan Lewijew w wywiadzie dla portalu Meduza.

  Lewijew, szef projektu śledczego Conflict Intelligence Team (CIT), zajmującego się wojną w Donbasie od 2014 roku, uważa, że w obecnej sytuacji bez masowej mobilizacji Rosja nie zdoła doprowadzić do przełomu w walkach.

  - Trwają walki w Donbasie. Jeśli nie będzie mobilizacji, wszystko sprowadzi się do walk pozycyjnych – powiedział Lewijew, analizując obecną sytuację.

  Rosjanie, jak prognozuje ekspert, będą szturmować w poszczególnych rejonach, by stopniowo próbować otoczyć to lub inne miasto ukraińskie.

  - Prawdopodobnie teraz odbędą się pokazowe procesy sądowe jeńców z Azowstalu, żołnierzy pułku Azow i piechoty morskiej – twierdzi Lewijew.

  - Za około 1,5-2 miesiące strona ukraińska rozpocznie szerokie kontrnatarcie. Oczekiwanie społeczne jest ogromne. Generałowie i sam (prezydent Wołodymyr) Zełenski przysłuchują się temu. Są zasoby, by to przeprowadzić. Na Ukrainie obowiązuje stan wojenny, już pojawia się nowe uzbrojenie. W ciągu 1,5-2 miesięcy zobaczymy przełamanie sytuacji nie na korzyść Rosji – ocenił Lewijew.

  - Prawdopodobnie (Ukraińcy) zaczną od Donbasu i będą próbowali odciąć rosyjskie drogi zaopatrzenia – dodał.

  Lewijew oświadczył, powołując się na dane zachodnich wywiadów, że obecnie na terytorium Ukrainy przebywa około 80 tys. rosyjskich żołnierzy. Potwierdził, że Rosja w dalszym ciągu ma problemy z łącznością i np. używa otwartych, nieszyfrowanych kanałów, co pozwala łatwo podsłuchiwać wojskowych nawet amatorom.

  Według eksperta w niektórych rosyjskich jednostkach odsetek żołnierzy, którzy odmawiają udziału w walkach, sięga 30-40 procent.

  Pytany o to, czy możliwy jest powrót do początkowych planów Rosji, czyli m.in. zajęcia Kijowa, Lewijew ocenił, że "teraz można już ostatecznie stwierdzić, że nawet jeśli dojdzie do mobilizacji, nie będzie to możliwe"

  - Jest zbyt mało zasobów. Najlepiej przygotowane do walki oddziały są silnie osłabione – mają straty w sprzęcie, jest coraz mniej czołgów. Rakiety praktycznie się skończyły. Np. Iskanderów ostatnio w ogóle nie widzimy – mówił ekspert.

  Lewijew uważa, że sytuacja w ukraińskiej armii jest odwrotna: "Uzbrojenie jest coraz lepsze, jest coraz więcej żołnierzy"

  Zespół CIT, który monitoruje straty na froncie, nie opierając się na oficjalnych danych, a weryfikując dostępne informacje z frontu, ocenia, że można mówić o potwierdzonej liczbie ok. 7 tys. zabitych żołnierzy po stronie rosyjskiej. W tej liczbie około 2 tys. stanowią separatyści.

  Conflict Intelligence Team to założona przez Lewijewa w 2014 roku grupa śledcza, która analizuje działania Rosji i przebieg konfliktu, opierając się na jawnych źródłach, a także na kontaktach ze świadkami, uczestnikami walk po obu stronach itd. Oprócz wojny w Donbasie CIT szczegółowo analizował także rosyjskie działania wojenne w Syrii.

  Sam Lewijew został zaocznie oskarżony z artykułu o "rozpowszechnianiu fake newsów na temat rosyjskiej armii". Niedawno władze Rosji wysłały za nim list gończy. Lewijew, podobnie jak pozostała część zespołu CIT, wyjechał z Rosji wkrótce po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.

 • 20:34

 • 20:28

  W szpitalu w atakowanym przez wojska rosyjskie Siewierodoniecku, w obwodzie ługańskim, pozostała tylko trójka lekarzy i pięć pielęgniarek - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Powiadomił on również, że Rosjanie zniszczyli ważny most pomiędzy Siewierodonieckiem i Lisiczańskiem.

  Placówka medyczna była ostrzeliwana przez Rosjan i choć są poważne zniszczenia, to wciąż pozostaje w niej 20 pacjentów. Zapasy leków i żywności wystarczą na około 10 dni.

 • 20:07

 • 19:45

  Na terenach okupowanych przez Rosję znajduje się 235 ukraińskich placówek medycznych i ponad 200 zespołów pogotowia ratunkowego - poinformował minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

 • 18:27

  Wojska rosyjskie przygotowują się do ofensywy na miasto Słowiańsk, położone w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowano w wieczornym raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 18:17

  Rosyjskie siły okupacyjne dokonują w Mariupolu rotacji: bojownicy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej są zmieniani przez żołnierzy Rosgwardii i czeczeńskich bojowników Ramzana Kadyrowa - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. Posterunki są już nawet na drogach gruntowych, co wyklucza możliwość ucieczki z Mariupola.

 • 17:36

  Rosja blokuje nasze porty i dlatego wywóz 22 milionów ton zboża jest obecnie niemożliwy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Portugalii Antonio Costą.

  Zełenski dodał, że problem mogący wywołać kryzys żywnościowy na całym świecie można rozwiązać środkami wojskowymi i zaapelował w związku z tym do partnerów zagranicznych o dostarczenie Ukrainie niezbędnej broni.

 • 16:54

  Rosjanie rzucili wszystkie siły na Siewierodonieck i odcięcie trasy Lisiczańsk-Bachmut – powiedział szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Jak powiadomił, wojska rosyjskie atakują na wielu odcinkach frontu oraz stale ostrzeliwują wszystkie miejscowości obwodu.

  Hajdaj zaznaczył, że obwód ługański powstrzymuje obecnie "ogromną nawałę rosyjskich wojsk okupacyjnych" i wyraził nadzieję, że ukraińska kontrofensywa rozpocznie się właśnie w tym regionie.

  - Mam nadzieję, że teraz obwód ługański wypełnia wielką misję – powstrzymuje niebywale wielką nawałę rosyjskiej armii, by nasze wojska mogły otrzymać długo oczekiwane dostawy uzbrojenia, a zwłaszcza artylerii o dalekim zasięgu – powiedział Hajdaj.

 • 16:27

  Sześć osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na obiekt wojskowy w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował szef administracji obwodowej Witalij Kowal.

 • 15:55

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zachęca żołnierzy z Rosji oraz ludzi zmobilizowanych, często wbrew swojej woli, na terytoriach okupowanych, by chcąc uratować swoje życie skorzystali ze specjalnego telefonu alarmowego i poddali się wojskom ukraińskim.

  "Dajemy podpowiedź najeźdźcom, którzy chcą pozostać przy życiu. Zadzwońcie na numer 2042 i poddajcie się" - poinformowano w komunikacie SBU.

 • 15:54

  Po tym co w Charkowie i na Ukrainie zrobili Rosjanie, w naszym kraju nie ma już miejsca dla partii prorosyjskich - powiedział w opublikowanym dziś wywiadzie dla portalu zn.ua mer Charkowa Ihor Terechow.

 • 15:32

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął premiera Portugalii Antonio Costę, który dotarł do Kijowa pociągiem z Polski. Podczas spotkania omawiano m.in. kwestię ukraińskiej kandydatury do Unii Europejskiej.

 • 15:24

  Wojska rosyjskie kontynuują ostrzały ze swojego terytorium celów w przygranicznych obwodach czernihowskim i sumskim, na północy Ukrainy - przekazały w komunikatach ukraińskie władze wojskowe i lokalne.

 • 15:04

  Atak rakietą Toczka-U na dworzec kolejowy w Kramatorsku został przeprowadzony 8 kwietnia z terytoriów okupowanych przez Rosję w obwodzie donieckim - ustaliła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). W wyniku ataku zginęło 61 osób, a 121 zostało rannych.

 • 14:39

 • 13:56

  Rosja obpulikowała pełną listę osób objętych zakazem wjazdu do kraju. Są tam 963 nazwiska. Wśród nich prezydent USA Joe Biden, sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz szef CIA William Burns.

 • 13:46

  Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą - poinformował Biały Dom.

 • 12:55

  Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą - poinformowała agencja AP.

  Połowa środków z pakietu przeznaczona będzie na wydatki związane z bezpośrednią pomocą wojskową dla Ukrainy.

  Biden podpisał ustawę w Seulu, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.

 • 12:54

  Potrzebna jest "kolegialna inicjatywa na poziomie międzynarodowym", by przekonać prezydenta Rosji Władimira Putina do tego, aby zasiadł do stołu rozmów pokojowych - powiedział szef MSZ Włoch Luigi Di Maio w wywiadzie dla dziennika "La Stampa". Przedstawił w nim włoski plan zakończenia wojny na Ukrainie.

 • 12:32

  Ukraina rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa ze swoimi partnerami zagranicznymi. Powstał projekt umowy o tych gwarancjach i nie przewiduje on Rosji wśród państw-gwarantów - powiedział w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie telewizyjnym.


  "Gwarancje bezpieczeństwa to ważny dokument, traktat. Ważne, by nie był on papierowy, ale faktyczny i by dopomógł nam w przyszłości. Dzisiaj doszło do tego, że porozumienie to przewiduje krąg państw-partnerów naokoło Ukrainy bez Rosji, gwarantów bezpieczeństwa bez Rosji".


 • 12:31

  Obiekt wojskowej infrastruktury został trafiony podczas ataku rakietowego w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy – poinformował w sobotę szef władz obwodowych Witalij Kowal w nagraniu na Telegramie.

  "Liczba rannych i wielkość zniszczeń jest ustalana. Na miejscu pracują odpowiednie służby" – oznajmił Kowal, nie podając konkretów. Według informacji agencji BBC rakiet było kilka.

 • 12:30

  Ponad 17 tys. osób zostało deportowanych w ciągu ostatniej doby z Ukrainy na terytorium Rosji przez siły rosyjskie – poinformowała w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Telegramie.

 • 11:37

  Jedna osoba zginęła, a 20 odniosło w ciągu ostatniej doby obrażenia na skutek rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego – poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Telegramie.

 • 11:12

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził w sobotę, że obrońcy kombinatu Azowstal w Mariupolu mają zostać zwolnieni w drodze wymiany. - Będziemy ich zabierać do domu - powiedział Zełenski w wywiadzie, cytowanym przez portal Ukraińska Prawda.

  Zełenski powiedział w wywiadzie dla mediów ukraińskich, że obrońcy Azowstalu otrzymali od dowództwa wojskowego "sygnał, że mają pełne prawo, by wyjść i ratować życie". Dodał następnie: "dalej wszystko zależy od tego, co wzięły na siebie ONZ, Czerwony Krzyż i Federacja Rosyjska - że oni (obrońcy Azowstalu-red.) będą wszyscy bezpieczni i będą czekać na wymianę w takim czy innym formacie".

  Ukraiński prezydent powiedział, że procesem wywiezienia i wyprowadzenia żołnierzy z Azowstalu kieruje wywiad, podobnie jak "przygotowaniem do dialogu i do wymiany".

 • 11:09

  Już 28 850 żołnierzy i 204 samoloty straciły siły rosyjskie od początku agresji na Ukrainie – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  Siły ukraińskie zniszczyły już 169 rosyjskich śmigłowców, 1278 czołgów, 3116 pojazdów opancerzonych, 596 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemów obrony przeciwlotniczej, 462 samoloty bezzałogowe, 104 pociski manewrujące, 13 okrętów i 2178 samochodów.

  Największych strat w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie doznały na kierunku bachmuckim.

 • 11:07

  Ukrainy broni obecnie 700 tys. żołnierzy – poinformował w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie telewizyjnym.

  Zełenski wyraził przekonanie, że aby się bronić, Ukrainie nie wystarczyłoby 250-260 tys. żołnierzy i dlatego na początku 2022 r. podpisał dekret o zwiększeniu sił obronnych o 100 tys. osób. Nawet to jednak nie zapewniłoby powstrzymania ataku Rosji na pełną skalę.

  - Uważam, że byliśmy nieźle przygotowani. Oni (tj. Rosjanie) wielu rzeczy nie wiedzieli – oznajmił.

 • 10:06

  Siły rosyjskie będą nadal podejmować starania o otoczenie Siewierodoniecka i Popasnej w obwodzie ługańskim. Prawdopodobnie udało im się przesunąć nieco na północ, zachód i południe od Popasnej – poinformował w sobotę amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  Według ISW rosyjskie źródła mogą zawyżać liczbę ukraińskich żołnierzy, którzy opuścili kombinat Azowstal w Mariupolu – aby uzgodnić ich wymianę na jak największą liczbę rosyjskich jeńców lub po to, by ukryć, że zaledwie "setkom" ukraińskich obrońców udało się przez kilka miesięcy bronić zakładu. Agencja Reutera podała w piątek, powołując się na komunikat rosyjskiego resortu obrony, że Rosjanom poddało się w sumie 2439 ukraińskich obrońców Azowstalu.

  ISW pisze, że są doniesienia o odzyskaniu przez żołnierzy rosyjskich niektórych pozycji straconych na skutek ukraińskiej kontrofensywy na północ od Charkowa. Jednak zdaniem Instytutu siły rosyjskie wkrótce zakończą wycofywanie się spod Charkowa.

  W opinii ISW siły rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do wielkiej kontrofensywy ukraińskiej i długotrwałego konfliktu na południu Ukrainy.

 • 10:06

  W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wciąż ginie ludność cywilna, 20 maja trzy osoby zginęły w wyniku ostrzałów rosyjskich w miejscowościach hromady (gminy) Łyman – poinformował w sobotę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

  Według szacunków szefa regionu od początku inwazji rosyjskiej zginęło w obwodzie donieckim około 400 cywilów. Kyryłenko zastrzegł, że nie ma aktualnych danych o ofiarach cywilnych z Mariupola i Wołnowachy, które są okupowane przez wojska rosyjskie.

 • 10:05

  Osoby "ewakuowane" z zajętego przez wojska rosyjskie Mariupola już w autobusach dowiadują się, że są wiezione do Rosji, czyli de facto deportowane – poinformował w sobotę doradca mera miasta Petro Andruszczenko na Telegramie.

  "Po raz pierwszy możemy zobaczyć, jak odbywa się deportacja. Dzielnica Metro. Podstawiają autobusy i ogłaszają ewakuację. Już przy wsiadaniu informują, że autobus jedzie do wioski Bezimenne w rejonie nowoazowskim, a potem do Rosji" – napisał Andruszczenko.

  Według doradcy mera żołnierze rosyjscy i "wolontariusze" blokują wszelkie próby opuszczenia Mariupola i odmowy deportacji. "Surrealizm staje się w Mariupolu rzeczywistością" – skomentował Andruszczenko, zamieszczając film przedstawiający dużą grupę miejscowej ludności przy autobusach.

  Андрющенко Time

  Маріуполь. Вперше можемо побачити, як відбувається депортація. Район Метро. Подають автобуси і оголошують про евакуацію. При посадці вже повідомляють, що автобус везе в Безимянне Новоазовського району і потім на росію. Російські військові та «офіційні волонтери» блокують будь-які спроби покинути місце та відмовитись від «евакуації». 21 сторіччя. Центр Европи. Депортація цивільних. Сюрреалізм перетворився на реальність в Маріуполі

 • 8:53

  Rosja próbowała wykorzystywać na Ukrainie drony do rozpoznawania celów, ale ze względu na duży poziom strat i ograniczone wskutek sankcji krajowe możliwości produkcyjne zaczyna jej ich brakować - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 8:52

  W wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie ługańskim zginęło co najmniej sześć osób w ciągu ostatniej doby - poinformował w sobotę Serhij Hajdaj, szef władz tego regionu, leżącego na wschodzie Ukrainy.

  "Rosjanie ostrzelali szkołę, w której piwnicach od początku wojny ukrywali się mieszkańcy nowych dzielnic Siewierodoniecka. W rezultacie dwie osoby zginęły na miejscu, a trzy trafiły do szpitala. Dwoje zabitych i ranni to osoby z jednej rodziny" - napisał Hajdaj na komunikatorze Telegram. Jak dodał, wieczorem w Siewierodoniecku zginęły kolejne dwie osoby - kobieta i mężczyzna. Ostrzał nastąpił koło ich domu. W dwóch innych miejscowościach regionu: Lisiczańsku i sąsiednim mieście Prywilla zginęły w rosyjskim ostrzale dwie kobiety.

  "W ciągu dnia zniszczonych zostało 50 domów. Trudno policzyć, ile obiektów mieszkalnych codziennie niszczonych jest w hromadach (gminach-red.) Hirske i Popasna, regularnie ostrzeliwanych przez lotnictwo" - napisał Hajdaj.

 • 7:31

  Trwa rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy, której celem jest zajęcie całego obwodu donieckiego i ługańskiego. Na terenach okupowanych siły rosyjskie kontynuują zastraszanie ludności – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  Rosjanie starają się utrzymać korytarz lądowy między zajętymi terenami na wschodzie a okupowanym Krymem. Trwają rosyjskie ostrzały wzdłuż całej linii frontu oraz w głębi stanowisk ukraińskiej obrony.

  Wojska rosyjskie ostrzeliwują też pozycje sił ukraińskich w okolicy przygranicznych miejscowości w obwodzie sumskim i czernihowskim na północy. Rosjanie przeprowadzili atak lotniczy na wioskę Cyrkuny w obwodzie charkowskim.

  Na kierunku donieckim Rosja prowadzi intensywne działania bojowe w stronę Siewierodoniecka, Bachmutu, Awdijiwki i miasta Kurachowe. Na kierunkach słowiańskim i łymańskim siły rosyjskie planują sforsowanie rzeki Doniec i utworzenie tam przeprawy, o czym świadczy koncentracja sprzętu specjalistycznego.

  Ostrzeliwane są wojska ukraińskie na kierunkach zaporoskim, krzyworoskim i mikołajowskim.

  Na okupowanych terenach siły rosyjskie zastraszają ludność cywilną. Utrudniają też ewakuację ludzi z obwodu chersońskiego na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie oraz otworzenie korytarzy humanitarnych w celu dostarczenia żywności i leków.

  Według sztabu w ciągu ostatniej doby tylko na kierunku donieckim i Ługańskim odparto 11 ataków wroga, zniszczono 8 czołgów, 3 systemy artyleryjskie i 10 transporterów opancerzonych.

 • 6:45

  Reuters: Rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Finlandii.

 • 5:19

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że po wyzwoleniu kraju od rosyjskiej okupacji i osądzeniu zbrodniarzy wojennych należy zadbać, aby Rosja zrekompensowała wszystko, co zniszczyła na Ukrainie.

  Zełenski oświadczył, że za "Każdy spalony dom. Każdą zrujnowaną szkołę i zrujnowany szpital" Rosja musi zapłacić i dodał:"rosyjskie środki finansowe jako rekompensata powinny trafić do każdej poszkodowanej osoby, rodziny, firmy".Według ukraińskiego prezydenta jest to konieczne nie tylko w kontekście wojny prowadzonej przez Rosję, ale także w kontekście wszelkich innych działań agresywnych, zarówno ze strony Rosji, jak i innych potencjalnych agresorów.


  "Zło musi ponieść konsekwencje i wiedzieć, że zostanie ukarane"


  Na mocy takiego porozumienia rosyjskie fundusze i mienie znajdujące się pod jurysdykcją krajów partnerskich miałyby zostać zajęte lub zamrożone, a następnie skonfiskowane i skierowane do specjalnie utworzonego funduszu, z którego wszystkie ofiary rosyjskiej agresji będą mogły otrzymać stosowne odszkodowanie. Ukraiński prezydent zaproponował stworzenie specjalnej komisji międzynarodowej, która miałaby rozpatrywać pozwy zarówno osób prywatnych, jak i prawnych.

Autorka/Autor:akr, momo, akw//now, adso

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: