Świat

Wiktor Janukowycz będzie sądzony. Proces rusza 26 czerwca

Świat

Wiktor Janukowycz po obaleniu znalazł schronienie w Rosji. Nagranie archiwalne: zniszczenia na kijowskim Majdanie Niepodległości po antyrządowych protestach
Wiktor Janukowycz po obaleniu znalazł schronienie w Rosji. Nagranie archiwalne: zniszczenia na kijowskim Majdanie Niepodległości po antyrządowych protestachReuters TV
wideo 2/24

Sąd rejonowy dzielnicy Obołoń w Kijowie zakończył postępowanie przygotowawcze w procesie oskarżonego o zdradę stanu byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Pierwsza rozprawa w tej sprawie odbędzie się 26 czerwca.

W tym dniu sąd wysłucha aktu oskarżenia - ogłosił w piątek w Kijowie sędzia Władysław Dewiatko. Posiedzenia sądu, które będą otwarte, zostały zaplanowane na lipiec i sierpień.

W trakcie postępowania przygotowawczego sąd nie zdecydował, czy Janukowycz, który ukrywa się w Rosji, będzie mógł być sądzony zaocznie.

- Kwestię tę można będzie rozpatrywać dopiero na następnym posiedzeniu - wyjaśnił Dewiatko.

Podejrzany o zdradę stanu

W listopadzie 2016 roku prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował Janukowycza, że jest podejrzany o zdradę stanu. Oficjalną informację przekazał mu ustnie, za pośrednictwem łącza wideo, gdy Janukowycz był w sądzie w rosyjskim Rostowie nad Donem. Zeznawał wówczas w procesie oskarżonych o zabicie uczestników protestów w lutym 2014 roku.

Proces dotyczy wydarzeń na kijowskim Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 roku.

21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, rozpoczęły się tam protesty zwolenników integracji europejskiej.

W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

Uchodźcy w rezydencji Janukowycza. "Jest spokojnie, nikt nie strzela"
Uchodźcy w rezydencji Janukowycza. "Jest spokojnie, nikt nie strzela"tvn24

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: