Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl
Mateusz Lachowski o walkach o Siewierodonieck: Ukraińcom udało się odzyskać 20 procent miasta
Mateusz Lachowski o walkach o Siewierodonieck: Ukraińcom udało się odzyskać 20 procent miastaTVN24
wideo 2/21
Mateusz Lachowski o walkach o Siewierodonieck: Ukraińcom udało się odzyskać 20 procent miastaTVN24

Niedziela jest 102. dniem wojny w Ukrainie. Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że trwają walki o odzyskanie kontroli nad Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim. Równie trudna jest sytuacja w miastach Lisiczańsk, Marjinka, Kurachowe. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu oskarżył Rosję o bezprecedensowe niszczenie ukraińskich zabytków kultury, w tym 113 świątyń. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> "Na kierunku donieckim okupanci usiłują powstrzymać obrońców i obrończynie Ukrainy poprzez zakłócenie systemu logistycznego zabezpieczenia" - napisał w komunikacie Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

> "Rosyjskie wojska starły Łyman z powierzchni ziemi, tego miasta na wschodzie Ukrainy już nie ma" - poinformował w sobotę mer Ołeksandr Żurawlow. Dodał, że miasto jest pod całkowitą kontrolą wroga, dlatego nie da się tam obecnie przeprowadzić ewakuacji cywilów.

ZOBACZ TAKŻE: Sto dni wojny na zdjęciach

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych oskarżył Rosję o bezprecedensowe niszczenie ukraińskich zabytków kultury. W 101. dniu wojny wojska rosyjskie ostrzelały Ławrę Świętogórską, monaster w obwodzie donieckim. W wyniku ostrzału w drewnianej świątyni wybuchł pożar. Zdaniem ukraińskiego lidera jest to wystarczający powód, by wykluczyć Rosję z UNESCO, organizacji Narodów Zjednoczonych ds. kultury.

> w czasie sobotniej wizyty w Borodziance ambasador USA w Ukrainie Bridget Brink powiedziała, że Stany Zjednoczone "będą popierać międzynarodowe dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych w Ukrainie".

> Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że według "jego optymistycznych prognoz zakończenie wojny może nastąpić do końca roku". Ocenił jednak, że Rosja nadal dąży do przejęcia całej Ukrainy.

Autorka/Autor:lukl/kab

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: