Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

761 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Rosjanie z powietrza zaatakowali Odessę. Dowódca Wojsk Lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Pawluk uważa, że Rosja może wygrać wojnę ze względu na negatywne nastawienie Ukraińców do wojskowych komend uzupełnień i systemu werbunku do armii. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> W wyniku ataku rosyjskich dronów na Odessę na południu Ukrainy zniszczone zostały w nocy z niedzieli na poniedziałek obiekty infrastruktury energetycznej. Część miasta jest pozbawiona elektryczności - poinformowała Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze.

Władze Odessy poinformowały, że Rosjanie zaatakowali miasto za pomocą dronów szturmowych wystrzelonych z rejonu Morza Czarnego. Uszkodzona została infrastruktura energetyczna. Są także problemy z dostawami wody. W Odessie ogłoszono alarm przeciwlotniczy w obawie przed kolejnymi atakami dronów i rakiet.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza ostrzegła mieszkańców obwodu mikołajowskiego o dużym prawdopodobieństwie rosyjskiego ataku powietrznego z Morza Czarnego. Władze ogłosiły alarm.

> Rosja musi przegrać tę wojnę i tylko wtedy będzie można skutecznie chronić ludzkie życie - oświadczył w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w 760. dniu wojny Rosji przeciwko Ukrainie na pełną skalę. "Ponad dwa lata oczywistej rzeczywistości tego, co system Putina przynosi światu. Ruiny zamiast miast i wsi. Ból i śmierć zamiast życia. Terror zamiast prawa międzynarodowego" - napisał Zełenski na Telegramie.

Prezydent podziękował tym, którzy nazywają rzeczy po imieniu i nie pozwalają Rosji oszukiwać świata propagandą i podporządkowywać go szantażem. "Jestem wdzięczny każdemu na świecie, kto pomaga naszemu krajowi i ludziom" - dodał.

"Rosja musi przegrać tę wojnę. Tylko to może skutecznie chronić ludzkie życie. Obrona powietrzna, broń dalekiego zasięgu, artyleria, sankcje, konfiskata rosyjskich aktywów, wsparcie dla naszego kraju - wszystko to przybliża przywrócenie sprawiedliwego pokoju i normalnego życia" - podsumował Zełenski.

> Ukraińska armia uderzyła w dwa rosyjskie okręty desantowe Jamał i Azow, a także w centrum łączności w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformował w niedziele rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Siły obronne Ukrainy z powodzeniem uderzyły duże okręty desantowe Jamał i Azow, centrum łączności, a także kilka obiektów infrastruktury rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w tymczasowo okupowanym Sewastopolu" - napisał sztab na Telegramie.

> Dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Pawluk uważa, że Rosja może wygrać wojnę ze względu na negatywne nastawienie Ukraińców do wojskowych komend uzupełnień i systemu werbunku do armii. "Dlaczego wróg może nas pokonać z pomocą samych Ukraińców? Wyższy pilotaż w sztuce wojennej polega na zniszczeniu planów wroga i zadaniu mu klęski bez użycia wojsk w walce" - napisał generał na Facebooku.

Zdaniem Pawluka, w ostatnich miesiącach Rosjanie bardzo umiejętnie wykorzystują strategie wojenne. "Niektórzy z naszych współobywateli, niestety przestali rozumieć, że ich działania i publiczne oświadczenia stały się potężną bronią w rękach wroga. Wróg nie porzucił, nie porzuca i nigdy nie porzuci swojego pragnienia, by zniszczyć Ukrainę" - podkreślił dowódca sił lądowych.

Ukraina, żołnierz Sztab generalny/Facebook

> Prezes ukraińskiego koncernu paliwowego Naftohaz Ołeksij Czernyszow poinformował w niedzielę, że rosyjski ostrzał uszkodził naziemną infrastrukturę jednego z podziemnych magazynów firmy na zachodzie kraju, ale wrogi atak nie wpłynie na dostawy gazu dla odbiorców.

"Atak nie wpłynie na dostawy gazu ziemnego do ukraińskich odbiorców. Wszystkie zamówienia klientów na usługi magazynowania i rezerwacji przepustowości są nadal w pełni realizowane. Sytuacja jest pod kontrolą naszych specjalistów i wszystkich służb" - oświadczył Czernyszow.

> Nowo wybudowana linia kolejowa z Rostowa nad Donem na Krym jest jednym z największych rosyjskich projektów infrastrukturalnych na czasowo okupowanych terenach Ukrainy - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w poniedziałek 18 marca rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił wybudowanie linii kolejowej z Rostowa nad Donem w południowej Rosji przez czasowo okupowanie przez nią terytoria Ukrainy na Krym. Według Putina, nowa linia docelowo prowadzić będzie do Sewastopolu na południu Krymu i zapewni odciążenie Mostu Kerczeńskiego.

Jak dodano, choć Putin twierdzi, że pierwszy ukończony odcinek przywraca dojazd do Berdiańska, istniejące wcześniej połączenia kolejowe wykorzystane do ukończenia tej linii, przechodzą przez terytoria, które mogą być izolowane ze względu na uderzenia ukraińskich precyzyjnych systemów dalekiego zasięgu.

Autorka/Autor:mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sztab generalny/Facebook

Tagi:
Raporty: