Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 613. dzień. Ukraina wzywa do poparcia planu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na rzecz pokoju. Na Malcie trwa międzynarodowa konferencja na temat planu. Odbyła się rozmowa ministra obrony Ukrainy z szefem Pentagonu Lloydem Austinem. Strona ukraińska przekazała, że podczas rosyjskiej ofensywy na Awdijiwkę zginęło już około czterech tysięcy żołnierzy wroga.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w sobotę doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z ponad 60 krajów do poparcia ukraińskiego planu na rzecz pokoju z Rosją. Forum w tej sprawie odbywa się na Malcie. Rosja nie została zaproszona, a Chiny odmówiły udziału.

Plan pokojowy Zełenskiego obejmuje 10 punktów, dotyczących przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, wycofania wojsk rosyjskich, ochrony dostaw żywności i energii, bezpieczeństwa nuklearnego oraz uwolnienia wszystkich jeńców. Urzędnicy mają nadzieję, że wynikiem weekendowego forum na Malcie będzie porozumienie w sprawie zorganizowania jeszcze w tym roku globalnego szczytu pokojowego. Polskę na forum reprezentuje szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

> Podczas rosyjskiej ofensywy na Awdijiwkę zginęło już około czterech tysięcy żołnierzy wroga – oświadczył w sobotę minister obrony Ukrainy Rustem Umierow. Minister przekazał tę informację w trakcie rozmowy z szefem Pentagonu Lloydem Austinem. Umierow powiadomił szefa obrony USA o sytuacji na froncie, a także dziękował za efektywną współpracę i przekazywanie Ukrainie pocisków artyleryjskich. Rozmowa dotyczyła również kolejnego spotkania w formacie Ramstein.

> Rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły w nocy 36 wystrzelonych przez Ukrainę dronów nad Morzem Czarnym u wybrzeży Półwyspu Krymskiego - poinformowało w niedzielę rosyjskie ministerstwo obrony. Nie podano, czy w wyniku ataku doszło do zniszczeń oraz czy były ofiary.

> Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w sobotę, że ukraiński dron uderzył w czwartek w magazyn odpadów nuklearnych w elektrowni Kursk w zachodniej części tego kraju. Miało dojść do zniszczenia ścian magazynu. Rosja wezwała inne rządy do potępienia "aktu terroryzmu nuklearnego". Agencja Reutera nie była w stanie niezależnie potwierdzić zdarzenia.

> Wsparcie dla Ukrainy w zakresie sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej będzie wieloletnie - oświadczył w sobotę rzecznik premiera Holandii Marka Ruttego.

PAP/Maria Samczuk

Autorka/Autor:mb / prpb

Źródło: PAP, Reuters