Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
TVN24.pl

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 605 dni. Rosjanie ponieśli na froncie najwyższe od jej początku dobowe straty, obejmujące między innymi 55 czołgów i 120 wozów opancerzonych - przekazał ukraiński sztab generalny. Tymczasem Biały Dom zwrócił się do Kongresu o ponad 60 mld dolarów na wydatki związane z pomocą dla Ukrainy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie.

> Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że w ciągu ostatniej doby armia rosyjska straciła 1380 żołnierzy, 55 czołgów i 120 pojazdów opancerzonych. Media w Kijowie komentują, że aż takich wysokich strat w szeregach sił agresora nie było od początku inwazji zbrojnej. Zdaniem brytyjskiego resortu obrony, utrata przez Rosję śmigłowców bojowych w wyniku użycia przez Ukrainę amerykańskich pocisków ATACMS do ataku na bazę lotniczą Rosjan w pobliżu okupowanego Berdiańska znacząco wpłynie na możliwości sił rosyjskich na tym odcinku frontu.

CZYTAJ TEŻ: Tak wysokich strat rosyjska armia jeszcze nie miała. Duży problem Rosjan na części frontu

> - Jeśli nie powstrzymamy Putina, nie zatrzyma się na Ukrainie. Już zagroził i "przypomniał" Polsce, że jej zachodnie ziemie są "darem" od Rosji - powiedział prezydent USA Joe Biden w orędziu do narodu na temat konieczności dalszej pomocy Ukrainie i Izraelowi.

> Biały Dom zwrócił się w piątek do Kongresu o ponad 60 mld dolarów na wydatki związane z pomocą gospodarczą i wojskową Ukrainie. Jak wynika z opublikowanego przez Biały Dom listu szefowej Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) Shalandy Young, administracja wnioskuje m.in. o przeznaczenie ponad 11,8 mld dolarów na bezpośrednie wsparcie budżetu Ukrainy, a także około 50 mld dol. na wsparcie wojskowe i inne wydatki, w tym między innymi zwiększenie produkcji amunicji, wsparcie wywiadu, a także pożyczki oraz granty dla Ukrainy i państw wschodniej flanki NATO.

> Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie przekazał, że wojska ukraińskie nasilają działania na wschodzie obwodu chersońskiego.

> "Będziemy działać przeciwko podmiotom z państw trzecich, które wspierają wojnę Rosji przeciwko Ukrainie" - zapowiedzieli w piątek przywódcy USA i UE we wspólnym oświadczeniu po spotkaniu w Białym Domu.

> Szkolenia przygotowujące nastolatków do służby na froncie są organizowane przez Rosjan w obwodzie ługańskim i innych okupowanych regionach Ukrainy – poinformowały w piątek lojalne wobec Kijowa władze obwodu ługańskiego na Facebooku. Według władz w pierwszym etapie okupanci zamierzają zaangażować w działania wojenne około 4 tys. nastolatków w wieku od 14 do 17 lat.

> Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zabrał głos po spotkaniu premiera Węgier Viktora Orbana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Mam nadzieję, że premier Węgier Viktor Orban przynajmniej umył ręce po uścisku z Władimirem Putinem – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Autorka/Autor:FC//mm

Źródło: TVN24.pl

Tagi:
Raporty: