ISW: siły ukraińskie utworzyły przyczółki na wschodnim brzegu Dniepru, prowadzą działania lądowe

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 633 dni. Ukraińscy urzędnicy oświadczyli, że siły ukraińskie utworzyły przyczółki na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim i prowadzą działania lądowe, których celem jest odepchnięcie sił rosyjskich – poinformował Instytut Studiów nad Wojną. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Ukraińska piechota morska poinformowała o przeprowadzeniu "serii pomyślnych działań" na okupowanym, wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Potwierdziła też doniesienia o utworzeniu kilku przyczółków na tym odcinku frontu. W piątkowym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych przekazał, że jednym z głównych celów działań sił obronnych na lewym brzegu Dniepru jest "jak najdalsze odepchnięcie Rosjan".

> Ukraińscy urzędnicy oświadczyli, że siły ukraińskie utworzyły przyczółki na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim i prowadzą działania lądowe, których celem jest odepchnięcie sił rosyjskich tak, aby zachodni brzegu rzeki znalazł się poza zasięgiem rosyjskiej artylerii – poinformował Instytut Studiów nad Wojną.

> Biały Dom zapowiedział, że zorganizuje w grudniu konferencję przedstawicieli władz i przemysłu USA i Ukrainy w ramach rozmów na temat wspólnej produkcji broni na Ukrainie. Jest to część starań USA, by zwiększyć produkcję uzbrojenia na potrzeby obronne Kijowa.

> Emerytowany biegacz i trener szpiegował na rzecz Rosjan - przebiegał od 10 do 50 km dziennie, fotografując i filmując strategiczne obiekty. Sąd skazał go na 15 lat pozbawienia wolności - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na swojej stronie internetowej.

> Rosja dąży do podzielenia ukraińskiego społeczeństwa i siania chaosu w Ukrainie - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Bloomberg. - Rosyjski plan dezinformacji określany jest jako "Majdan 3" - dodał przywódca.

Żołnierze 1. batalionu piechoty morskiej Ukrainy. Zdjęcie ilustracyjnefacebook.com/1okremiybmp

> Już 151 statków skorzystało z nowego, tymczasowego korytarza na Morzu Czarnym utworzonego przez marynarkę Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waśkow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

> Kanclerz Olaf Scholz nie zgodził się na dostawę rakiet dalekiego zasięgu Taurus dla Ukrainy. Rakiety te pomogłyby ukraińskiej armii w zakłócaniu rosyjskich dostaw na Krym. Opozycyjna frakcja Unii CDU/CSU wywiera nadal nacisk na rząd w tej sprawie, składając wniosek do Bundestagu – twierdzi portal niemieckiej gazety "Tagesschau".

> Cypr może pomagać przedstawicielom rosyjskich elit objętym sankcjami za wspieranie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w praniu pieniędzy - poinformował w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), powołując się na Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ).

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/1okremiybmp