Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin 

Źródło:
PAP, Reuters
Szef kancelarii Zełenskiego: Rosjanie ostrzeliwują pola pociskami zapalającymi
Szef kancelarii Zełenskiego: Rosjanie ostrzeliwują pola pociskami zapalającymi Telegram/Andrij Jermak (t.me/ermaka2022/717)
wideo 2/21
Szef kancelarii Zełenskiego: Rosjanie ostrzeliwują pola pociskami zapalającymi Telegram/Andrij Jermak (t.me/ermaka2022/717)

Ukraina od 109 dni broni się przed rosyjską agresją. Francuskie władze oświadczyły, że są gotowe, aby pomóc odblokować port w Odessie. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdajojska poinformował, że wojska ukraińskie utrzymują kontrolę nad szturmowanymi przez wojska Rosji zakładami chemicznymi Azot w Siewierodoniecku. Wcześniej Hajdaj przekazał, że rosyjski ostrzał tej fabryki spowodował olbrzymi pożar przez pociski, które uszkodziły zbiornik z łatwopalnymi materiałami. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdajojska poinformował w nocy z soboty na niedzielę, że wojska ukraińskie utrzymują kontrolę nad zakładami chemicznymi Azot w Siewierodoniecku, w którym schroniły się setki cywilów. Według władz ukraińskich w kilku schronach pod fabryką Azot znajduje się ok. 800 osób, w tym 200 pracowników fabryki i 600 mieszkańców miasta. Trwają tam zacięte walki.

> W sobotę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że w szturmowanych przez wojska Rosji zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy doszło do wycieku smarów, wybuchł duży pożar.

> "Biorąc pod uwagę obecną dominację przedłużonych walk pozycyjnych, szczególnie na obszarze Siewierodoniecka-Lisiczańska, siły ukraińskie pilnie potrzebują świeżych dostaw systemów artyleryjskich. Używają ostatnich zapasów broni i amunicji z epoki sowieckiej i będą potrzebowały konsekwentnego wsparcia Zachodu w przechodzeniu na nowe łańcuchy dostaw amunicji i kluczowych systemów artylerii" - ocenili eksperci ISW.

> Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjechała do Kijowa, gdzie spotkała się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, by rozmawiać o przyszłej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Przesłanie jest jednak jasne: nie ma drogi na skróty i kraj będzie musiał spełnić konkretne warunki. - Wszyscy widzimy, że naród ukraiński tak bardzo ceni wolność, tak bardzo jest gotowy do podjęcia walki o swoją przyszłość, że zrobi wszystko, by zapewnić sukces integracji europejskiej. Projekt europejski nie jest możliwy bez nas - oświadczył Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z szefową KE.

> Zagraniczne przedsiębiorstwa mające filie w Rosji straciły z powodu sankcji 59 miliardów dolarów. Wojna i restrykcje to kolejne problemy. Blisko tysiąc kolejnych zachodnich firm zamierza wycofać z rosyjskiego rynku - pisze "Wall Street Journal".

> Francuskie władze oświadczyły, że są gotowe do udziału w operacji, której celem byłoby odblokowanie portu w Odessie oraz eksport ukraińskiego zboża. W komunikacie Pałacu Elizejskiego zapewniono, że Francja pragnie, by Ukraina wyszła zwycięsko z prowadzonej przez Rosję wojny.

Autorka/Autor:MAK/adso

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: