"The Times": Ukraina otrzyma od Wielkiej Brytanii 20-30 dronów transportowych

Źródło:
PAP
Ukraińcy zestrzelili rosyjskiego drona za pomocą brytyjskiego pocisku Martlet
Ukraińcy zestrzelili rosyjskiego drona za pomocą brytyjskiego pocisku Martletdshv.mil.gov.ua/Facebook
wideo 2/21
Ukraińcy zestrzelili rosyjskiego drona za pomocą brytyjskiego pocisku Martletdshv.mil.gov.ua/Facebook

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że wśród sprzętu przekazanego Ukrainie znajdą się drony transportowe. Dziennik "The Times" podał we wtorek, że Ukraina otrzyma od 20 do 30 dronów Malloy T150.

W ramach kolejnej partii pomocy wojskowej Wielka Brytania przekaże Ukrainie drony transportowe Malloy T150, które dopiero od niedawna używane są przez brytyjskie siły zbrojne - podał we wtorek dziennik "The Times".

W przemówieniu wygłoszonym tego dnia do członków ukraińskiego parlamentu brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział, że wśród sprzętu o wartości 300 milionów funtów, znajdą się również drony transportowe, ale nie precyzował ich typu i liczby.

Drony miałyby być wykorzystywane do dostarczania zaopatrzenia dla żołnierzy na froncie.

"The Times": Wielka Brytania przekaże Ukrainie drony Malloy T150

Według źródeł wojskowych, na które powołuje się "The Times", chodzi o drony produkowane przez brytyjską firmę Malloy Aeronautics. Model Malloy T150 jest sterowany poprzez laptopa, ma zasięg około 65 kilometrów, czas pracy 36 minut i może przenosić ładunki o wadze do 68 kilogramów.

W 2020 roku drony były testowane przez członków Royal Marines w różnych warunkach atmosferycznych. Nie jest jasne, ile takich dronów mają obecnie brytyjskie siły zbrojne i czy te, które zostaną przekazane Ukrainie, będą pochodzić z własnych zasobów ministerstwa obrony, czy też będą kupowane specjalnie dla Ukraińców.

Dziennik "The Times" podał - powołując się na źródła - że Ukraina otrzyma od 20 do 30 takich maszyn.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: