Świat

Pięć ugrupowań, zdecydowany lider. Na Ukrainie skończyli liczyć głosy

Świat


Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy (CKW) zakończyła w piątek opracowywanie protokołów elektronicznych z przedterminowych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 21 lipca. Oficjalne, ostateczne wyniki wyborów mają być ogłoszone do 5 sierpnia.

Ukraińcy głosowali w ostatnią niedzielę według systemu mieszanego: 225 posłów wybierali z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a 199 - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa). W Radzie Najwyższej Ukrainy formalnie powinno zasiadać 450 deputowanych, jednak od 2014 roku nie ma w niej przedstawicieli zaanektowanego przez Rosję Krymu oraz części Donbasu, gdzie trwa konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami.

Pięć partii, zdecydowany lider

Zwycięskie ugrupowanie, Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, w głosowaniu na listy partyjne otrzymało 43,16 procent poparcia i zdobyło 130 miejsc w parlamencie w okręgach jednomandatowych. Ogółem partia ta będzie miała w nowej Radzie Najwyższej 254 posłów, co daje jej samodzielną większość.

43 deputowanych wprowadzi prorosyjska Opozycyjna Platforma - Za Życie. W głosowaniu na listy partyjne zajęła drugie miejsce z poparciem 13,05 procent (37 deputowanych), a w okręgach jednomandatowych zwyciężyło jej sześciu kandydatów.

Na trzecim miejscu znalazła się Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko. Na listach partyjnych poparło ją 8,18 procent wyborców, co daje 24 mandaty. Dwa mandaty ugrupowanie uzyskało w okręgach jednomandatowych.

Poniżej uplasowała się Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki, na której listy partyjne głosowało 8,1 procent (23 mandaty). W okręgach jednomandatowych zdobyła dwa miejsca w Radzie Najwyższej.

Ostatnią partią, która dostała się do parlamentu, jest Hołos (Głos) muzyka rockowego i lidera zespołu Okean Elzy Swiatosława Wakarczuka. Otrzymała ona 5,82 procent poparcia w głosowaniu na listy partyjne, co daje jej 17 mandatów. Trzy kolejne otrzymali jej kandydaci startujący w okręgach jednomandatowych.

Z okręgów jednomandatowych do Rady Najwyższej weszło także 10 przedstawicieli innych partii oraz 46 kandydatów niezależnych.

Nowy prezydent, nowy parlament

CKW ogłosi ostateczne wyniki wyborów do 5 sierpnia, po otrzymaniu oryginalnych protokołów z komisji wyborczych. Następnie wyniki głosowania mają być opublikowane do 10 sierpnia w oficjalnej prasie rządowej. Zgodnie z zapowiedziami polityków Sługi Narodu, pierwsze posiedzenie Rady Najwyższej może odbyć się w Dniu Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia.

Prezydent Zełenski zapowiedział rozwiązanie parlamentu w dniu swojej inauguracji, 20 maja. Dekret, którym rozpisał przedterminowe wybory na 21 lipca, wydał w pierwszym dniu swojego urzędowania. Zgodnie z kalendarzem wyborczym wybory do Rady Najwyższej miały odbyć się w końcu października.

Wybory parlamentarne na UkrainiePAP

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości