Ukraińcy chcą komika na prezydenta. Zełenski wyraźnym liderem kolejnego sondażu

Zełenski od lat parioduje polityków. "Fakty o Świecie" z 22.02
Zełenski od lat parioduje polityków. "Fakty o Świecie" z 22.02
Fakty o Świecie TVN 24 BiS
Zełenski faworytem sondaży. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS z 22 lutegoFakty o Świecie TVN 24 BiS

Komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski pozostaje najwyżej notowanym kandydatem w zaplanowanych na 31 marca wyborach prezydenta Ukrainy. W kolejnym sondażu wyraźnie wyprzedza urzędującego szefa państwa Petra Poroszenkę oraz byłą premier Julię Tymoszenko.

Według opublikowanego w poniedziałek sondażu grupy socjologicznej Rating na Zełenskiego chce głosować 25,1 procent respondentów, którzy deklarują, że z pewnością pójdą do urn i dokonali już wyboru kandydata. W grupie tych, którzy wezmą udział w głosowaniu, lecz nie są do końca przekonani, kogo poprzeć, komik uzyskał 19,1 procent, zaś w ogólnej grupie badanych 17 procent.

Petro Poroszenko, który w końcu marca będzie ubiegał się o reelekcję, zajmuje drugie miejsce z poparciem w wysokości 16,6 procent wśród zdecydowanych, 12,6 procent wśród tych, którzy nie wybrali swego kandydata i 11,3 procent wśród wszystkich uczestników sondażu.

Na trzecim miejscu uplasowała się Julia Tymoszenko, która otrzymała odpowiednio: 16,2 procent, 12,3 procent oraz 11 procent.

W pierwszej piątce kandydatów o najwyższym poparciu znaleźli się także: Jurij Bojko z prorosyjskiego Bloku Opozycyjnego (11,3 procent wśród zdecydowanych) oraz były minister obrony Anatolij Hrycenko (7,7 procent).

Wybory prezydenckie na Ukrainie

To kolejne w ostatnich tygodniach badanie preferencji wyborczych na Ukrainie, które wskazuje na największe poparcie dla Wołodymyra Zełenskiego.

Jeśli pierwsza tura wyborów prezydenckich nie przyniesie rozwiązania, druga tura ma odbyć się 21 kwietnia. Zgodnie z wynikami sondażu grupy Rating prezydent Poroszenko przegrywa w niej zarówno z Zełenskim, jak i z Tymoszenko. Potyczka tej ostatniej dwójki zakończyłaby się zwycięstwem showmana.

Zamiar uczestniczenia w marcowych wyborach zadeklarowało ogółem 85 procent badanych. 69 procent z nich jest pewnych, że to uczyni, zaś 16 procent odpowiedziało, że "raczej tak". Na wybory nie wybiera się 11 procent respondentów, a pozostali nie zajęli w tej sprawie stanowiska.

Grupa Rating spytała także respondentów, kto ich zdaniem wygra tegoroczne wybory prezydenckie. Według 24,3 procent badanych, którzy mają zamiar głosować oraz 22,9 procent wszystkich badanych będzie to Poroszenko. Na drugim miejscu znalazła się Tymoszenko (odpowiednio: 19,1 oraz 18,6 procent), zaś na trzecim Zełenski (17,1 oraz 16,1 procent).

Sondaż przeprowadzono w dniach 19-28 lutego na grupie 2,5 tysiąca osób w wieku powyżej 18 lat.

Autor: asty,mm / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: