Świat

Ukraina "gotowa na całkowite przerwanie ognia w Donbasie"

Świat

Ministerstwo Obrony UkrainyŁamany rozejm w Donbasie

Ukraina wypełnia wzięte na siebie zobowiązania dotyczące przerwania ognia na całej linii rozgraniczenia stron konfliktu w Donbasie i mimo napiętej sytuacji jest gotowa zachowywać bezterminowo rozejm - oświadczył generał Borys Kremenecki, który szefuje ukraińskiej stronie we Wspólnym (ukraińsko-rosyjskim) Centrum Kontroli i Koordynacji ds. sytuacji w Donbasie.

- Sytuacja na linii rozgraniczenia pozostaje napięta, lecz możliwa do kontrolowania. Strona ukraińska Wspólnego Centrum (...) oznajmia, że Ukraina konsekwentnie wypełnia zobowiązania związane z podtrzymaniem zawieszenia broni na całej linii rozgraniczenia stron i jest gotowa w dalszym ciągu podtrzymywać pełne i całkowite przerwanie ognia w Donbasie - głosi oświadczenie zamieszczone we wtorek wieczorem na Facebooku przez służby prasowe sztabu operacji przeciwko prorosyjskim separatystom, którą władze ukraińskie nazywają operacją antyterrorystyczną (ATO).

Generał Kremenecki odwołał się też do trójstronnej grupy kontaktowej ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy, która na wtorkowej telekonferencji zaapelowała do wszystkich stron konfliktu o wypełnienie zobowiązań w sprawie pełnego i całościowego przerwania ognia. Rzeczniczka reprezentującego w grupie trójstronnej Ukrainę byłego prezydenta Leonida Kuczmy Daria Olifer poinformowała, że w telekonferencji uczestniczyli też przedstawiciele poszczególnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego.

Zacharczenko obiecuje rozejm

Wcześniej we wtorek lider separatystycznej samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko oznajmił, że DRL wprowadza w nocy ze środy na czwartek jednostronne zawieszenie broni. Jego deklarację przekazała telewizja Rossija-24. Separatystyczny lider zaapelował w swym oświadczeniu do strony ukraińskiej, by potraktowała to poważnie.

Podkreślił, że separatyści są "w pełni oddani spawie mińskich porozumień" i widzą w nich "jedyne rozwiązanie".

Wojna bez końca

Mińskie porozumienia, które zakładały m.in. wycofanie ciężkiej broni z linii rozgraniczenia stron walczących w Donbasie, zostały wprowadzone w życie tylko częściowo, a rozejm jest bardzo kruchy. Strony konfliktu oskarżają się nawzajem o jego naruszanie. W trwającym od kwietnia 2014 roku konflikcie między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na Ukrainie zginęło ponad 9,5 tys. osób.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: