TVN24 | Świat

Brytyjski miliarder wyraził zainteresowanie projektem nowego samolotu Mrija

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
tas,
akw/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Zniszczona przez Rosjan Mrija na lotnisku w Hostomlu
Zniszczona przez Rosjan Mrija na lotnisku w Hostomlutwitter.com/StratcomCentre
wideo 2/5
twitter.com/StratcomCentreZniszczona przez Rosjan Mrija na lotnisku w Hostomlu

Brytyjski miliarder Richard Branson odwiedził zniszczone lotnisko wojskowe w Hostomlu, gdzie na początku inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę trwały intensywne walki. Przedsiębiorca wyraził zainteresowanie pomocą w odbudowie zrujnowanego, strategicznego obiektu, gdzie stacjonował najpotężniejszy samolot świata An-225 Mrija. Szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija poinformował także, że Branson zainteresował się także projektem nowego samolotu.

Szef lokalnej administracji wojskowej w Hostomlu Taras Dumenko poinformował o wizycie miliardera i twórcy firmy Virgin Galactic we wpisie na kanale Telegram, opublikował też zdjęcia. Podkreślił, że "Richard Branson stale wspiera Ukrainę, jej suwerenność, integralność terytorialną, a także najostrzejsze sankcje wobec Rosji, jej przywódców i gospodarki".

Richard Branson odwiedza zniszczone lotnisko w Hostomlu t.me/s/tarasdumenko

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

"W Hostomlu (Branson) interesował się lotniskiem Antonowa, a także możliwościami jego odbudowy. Wraz z przedstawicielami koncernu Ukroboronprom i przedsiębiorstwa Antonow opowiedzieliśmy naszemu gościowi o takich perspektywach, jak również o istniejących projektach dotyczących odbudowy lotniska" - napisał Dumenko.

Richard Branson w otoczeniu ukraińskich urzędników w Hostomlu t.me/s/tarasdumenko

Szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija oświadczył w środę, że Branson wyraził zainteresowanie projektem nowego samolotu Mrija i współpracą w sferze kosmicznej. Dodał, że projekt nowego samolotu już jest opracowywany, a maszyna będzie wyposażona w nowoczesne, cyfrowe oprogramowanie.

Jak napisał Arachamija na Telegramie, Branson zadeklarował gotowość pomagania "wszystkim, czym może" i "był mile zaskoczony" optymizmem władz Ukrainy oraz tym, że nawet w takich trudnych chwilach myślą one o tym, jak rozwijać kraj w sferze lotniczo-kosmicznej.

"Dla Ukraińców to było marzenie, dla fanów lotnictwa - arcydzieło". Reporter TVN24 na lotnisku w Hostomlu
"Dla Ukraińców to było marzenie, dla fanów lotnictwa - arcydzieło". Reporter TVN24 na lotnisku w HostomluTVN24

Atak w pierwszym dniu inwazji

Podkijowskie lotnisko w Hostomlu zostało zaatakowane 24 lutego, pierwszego dnia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W wyniku rosyjskich nalotów został zniszczony między innymi największy samolot transportowy świata, jedyny w swoim rodzaju An-225 Mrija. Koncern Ukroboronprom poinformował później, że maszyna była w remoncie, dlatego nie opuściła Ukrainy.

>> An-225 Mrija spalona przez Rosjan. Dlaczego została w hangarze?

Według wstępnych szacunków przedsiębiorstwa Antonow, szkody, spowodowane w wyniku rosyjskich ataków na lotnisko w Hostomlu, sięgają miliarda dolarów. Odbudowę samolotu Ukraińcy wycenili na ponad trzy miliardy dolarów.

Mrija powstała w drugiej połowie lat 80. Wysokość maszyny, sięgająca ponad 18 metrów, niemal odpowiadała wysokości sześciokondygnacyjnego budynku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas, akw/dap

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: t.me/David_Arakhamia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości