Ukraina apeluje o usunięcie profili Rosji z zachodnich platform społecznościowych

Źródło:
TVN24 PAP

W czwartek wieczorem na oficjalnym koncie twitterowym Ukrainy zaapelowano o usunięcie profili Rosji z mediów społecznościowych. Nie powinno się im pozwolić na wykorzystywanie tych platform do promowania swojego wizerunku w czasie brutalnego zabijania ukraińskiego narodu – podkreślono. O prowadzonej przez Rosję dezinformacyjnej wojnie mówił wcześniej minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.

"Zażądajmy od Twittera usunięcia konta Rosji. Na zachodnich platformach społecznościowych nie ma miejsca dla agresorów, takich jak Rosja. Nie powinno się im pozwolić na wykorzystywanie tych platform do promowania swojego wizerunku w czasie brutalnego zabijania ukraińskiego narodu" – napisano na oficjalnym koncie Ukrainy na Twitterze.

"Znajdujemy się teraz faktycznie w centrum dezinformacyjnej, hybrydowej wojny" - oświadczył na początku tygodnia szef ukraińskiego resortu kultury Ołeksandr Tkaczenko. Jak poinformował, tylko w ciągu minionego weekendu wykryto 10 "klasycznych fejków" rosyjskich w sprawie sytuacji w Donbasie.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Jak dodał Tkaczenko, strona ukraińska weszła w posiadanie jednego ze szkiców, na podstawie którego są produkowane fejki. - Zgodnie z nim media w Donbasie i Rosji, wykorzystując manipulacje i prowokacje, próbują dezinformować nasze społeczeństwo - powiedział minister. - Musimy odpowiadać na to, informować Ukraińców i świat o tym, co naprawdę się dzieje - podkreślił.

Szef MI6: żadna ilość dezinformacji nie ukryje, że to Rosja jest agresorem

" Wywiady USA i Wielkiej Brytanii ujawniły plany Putina wobec Ukrainy. Zdemaskowaliśmy jego próby zaaranżowania ‘fałszywej flagi’, sfingowanych ataków, aby uzasadnić inwazję. Odsłoniliśmy jego plany zamordowania ukraińskich przywódców i urzędników wyższego szczebla. Ten atak był od dawna planowaną, niesprowokowaną, okrutną agresją. Żadna ilość rosyjskiej dezinformacji nie ukryje tego faktu przed społecznością międzynarodową" - napisał szef MI6, czyli brytyjskiego wywiadu, Richard Moore na Twitterze.

Jak zwróciła uwagę stacja BBC News, wygląda na to, że wywiady USA i Wielkiej Brytanii miały niezwykły i bardzo dokładny wgląd w plany i strategię prezydenta Rosji Władimira Putina, a bezprecedensowe upublicznienie niektórych informacji wywiadowczych odniosło taktyczny sukces, częściowo zakłócając jego plany - w tym prowokacje i operacje pod fałszywą flagą. Dodano, że być może pomogło to również zbliżyć do siebie kraje zachodnie, ale nawet to wszystko nie powstrzymało Putina przed wydaniem rozkazu napaści na Ukrainę.

W czwartek kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, północne oraz południowe granice Ukrainy. W nocy ze środy na czwartek Rosja rozpoczęła ostrzał ukraińskich miast. Celem agresji stały się m.in. Kijów, Charków oraz znajdujące się w obwodzie lwowskim obiekty wojskowe.

Rosja atakuje Ukrainę

Atak Rosji na płac studentów w Odessie. Dziesiątki rannych i ofiary śmiertelne
Atak Rosji na płac studentów w Odessie. Dziesiątki rannych i ofiary śmiertelneReuters
wideo 2/20

Czytaj więcej: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Autorka/Autor:asty/gp

Źródło: TVN24 PAP

Tagi:
Raporty: