Władze: Rosjanie zaatakowali obwód odeski pociskiem kierowanym Raduga Ch-59

Aktualizacja:
Autor:
kz,
ft,
tas/adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Zełenski: powinniśmy mieć świadomość, że w tym tygodniu Rosja może spróbować zrobić coś szczególnie paskudnego
Zełenski: powinniśmy mieć świadomość, że w tym tygodniu Rosja może spróbować zrobić coś szczególnie paskudnegoFacebook/zelenskiy.official
wideo 2/21
Facebook/zelenskiy.officialZełenski: powinniśmy mieć świadomość, że w tym tygodniu Rosja może spróbować zrobić coś szczególnie paskudnego

Rosyjski atak na Ukrainę trwa od 180 dni. Władze obwodu odeskiego poinformowały, że Rosjanie zaatakowali ich region pociskiem kierowanym Raduga Ch-59, wystrzelonym z myśliwca Su-35. Istotne postępy i zdobycze terytorialne wojsk rosyjskich w Ukrainie wydają się mało prawdopodobne w najbliższych miesiącach - podał w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW). Jak ocenił, siły rosyjskie nie posiadają zdolności przekształcenia sukcesów taktycznych w postępy operacyjne. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:31

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w przemówieniu wideo, że Rosja nie przestaje bawić się strukturami międzynarodowymi i po raz kolejny wykazuje się bezczelnością, wnioskując o zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu przedyskutowania kwestii Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze.

 • 22:18

  Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) są oskarżani o niepowodzenia w wojnie z Ukrainą i gremialnie osadzani w owianych złą sławą moskiewskich więzieniach Lefortowo i Matrosskaja Tiszyna; powodem tego ma być niedbalstwo, którego się dopuszczają - poinformował niezależny rosyjski kanał w Telegramie, Możem Objasnit.

 • 22:00

  Rosja stara się zaangażować Ukrainę w nowe negocjacje, aby mieć czas na przywrócenie swoich zdolności wojskowych i rozpoczęcie nowej ofensywy militarnej - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

 • 22:00

  Podczas niezapowiedzianej wizyty w Kijowie holenderskich ministrów obrony oraz handlu zagranicznego i współpracy rozwojowej, Kajsy Ollongren i Liesje Schreinemacher, szefowe resortów zadeklarowały pomoc dla Ukrainy rzędu 80 milionów euro - informuje portal NOS.

 • 21:34

  Rumunia pomogła wyeksportować z ogarniętej od końca lutego wojną Ukrainy ponad milion ton zbóż i nasion - podał szef Stowarzyszenia Ukraińskich Przedsiębiorców Rolnych Roman Slaston, cytowany przez tygodnik Newsweek Romania.

 • 21:34

  "Testament Buczy", to nazwa ekspozycji, otwartej w poniedziałek na centralnej ulicy Berlina - Kurfuerstendamm. Eksponatem jest spalony samochód, w którym w wyniku ataku wojsk rosyjskich zginęły cztery kobiety. - Nie można pozwolić, by ta wojna została zapomniana – oświadczył ambasador Ukrainy w Niemczech.

 • 21:15

  Do końca sierpnia pojawią się pierwsze rekomendacje w sprawie międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, opracowane przez grupę z udziałem byłego szefa NATO Andersa Fogha Rasmussena - zapowiedział Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 • 20:53

  Rosja kontynuowała natarcia w obwodzie donieckim, skupiając swoje wysiłki na kierunkach Bachumutu i Awdijiwki – poinformował w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 19:57

  Dalszą pomoc niezbędną Ukrainie podczas wojny z Rosją oraz wsparcie dla powojennej odbudowy zadeklarowali na wspólnej konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Scholz przebywa z wizytą w Kanadzie.

 • 18:54

  Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) zaapelował do obywateli o szczególną ostrożność w okresie Dnia Niepodległości, obchodzonego 24 sierpnia. Jak ocenił, rośnie w tym czasie ryzyko rosyjskich ostrzałów rakietowych i prowokacji.

 • 18:27

  Ukraiński pułk Azow oświadczył, że rzekoma zabójczyni Darii Duginej nie ma nic wspólnego z tą formacją. Azow zakwestionował dokument, który służby rosyjskie przedstawiły jako legitymację sprawczyni zamachu. "Kobieta, której nazwisko i legitymację wojskową opublikowała FSB (...), nie ma nic wspólnego z pułkiem Azow i nigdy nie należała do naszego oddziału" - oświadczyli w komunikacie przedstawiciele tej formacji.

 • 18:00

  Polska i Ukraina pracują nad nowym traktatem, który jeszcze bardziej wzmocni nasze wzajemne stosunki – oświadczył w Kijowie szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

 • 18:00

  Unia Europejska rozważa znaczne zwiększenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy poprzez utworzenie misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii w krajach sąsiednich - poinformował przebywający w Hiszpanii szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell.

 • 16:56

  "Propaganda Rosji znowu tworzy fikcyjne światy" - ocenił na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując twierdzenia rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), iż zabójstwa Darii Duginej dokonała obywatelka Ukrainy.

 • 14:57

  Ukraina wciąż nie ma oficjalnych informacji o liczbie zabitych i rannych ukraińskich jeńców wojennych w wyniku rosyjskiego ataku na kolonię karną w Ołeniwce - powiedział rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

  Przypomniał, że Ukraina wysłała oficjalne prośby do Federacji Rosyjskiej z prośbą o udostępnienie list zabitych i rannych, jednak jak dotąd nie otrzymała odpowiedzi.

  W obozie filtracyjnym na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, w którym przetrzymywano ukraińskich jeńców, w nocy z 28 na 29 lipca doszło do wybuchu. Zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 zostało rannych.

 • 14:31

  Ukraińskie wojska ponownie zaatakowały most Antonowski pod Chersoniem, uniemożliwiając rosyjskim okupantom naprawienie tej przeprawy przez Dniepr i wykorzystanie jej do celów militarnych - ponformowała agencja UNIAN za rzeczniczką ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalią Humeniuk.

  - Rosjanie starają się przywrócić funkcjonowanie tego mostu, ale takiej (uszkodzonej) przeprawy nie da się naprawić przy pomocy wiaderka betonu. Wymagałoby to dosyć poważnego remontu. Właśnie dlatego utrzymujemy kontrolę ogniową nad (mostem Antonowskim) i z daleka przypominamy o naszej obecności - powiedziała Humeniuk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

  Rzeczniczka podkreśliła, że Rosjanom nie uda się naprawić obiektu na tyle, by dało się transportować tą drogą żołnierzy i sprzęt wojskowy.

 • 14:28

  Prawie dziewięć tysięcy ukraińskich bohaterów zginęło w wojnie z Federacją Rosyjską – poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny.

  Na początku sierpnia doradca szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak przekazał, że dzienne straty w szeregach ukraińskich sił zbrojnych zmniejszyły się trzykrotnie w porównaniu ze stratami odnoszonymi na początku czerwca.

 • 14:08

  92 procent Ukraińców wierzy w zwycięstwo swojego kraju nad Rosją - tak wynika z sondażu, przeprowadzonego w sierpniu przez kijowskie Centrum imienia Razumkowa i fundację Demokratyczne Inicjatywy.

  Zdaniem 31 procent ankietowanych zwycięstwo zostanie odniesione jeszcze przed końcem tego roku, podobny odsetek ankietowanych twierdzi, że za rok lub dwa lata.

  Ponad 75 procent respondentów uważa, że po zwycięstwie Ukraina powinna zerwać wszelkie stosunki z Rosją.

 • 13:10

  Rosyjskie wojska ostrzelały sześć miejscowości w obwodzie zaporoskim - poinformowała tamtejsza policja na kanale Telegram.

  W mieście Hulajpołe został zniszczony teren kompleksu sportowego. W miejscowości Tawrijske pociski spadły na budynek przeznaczony do rehabilitacji osób niepełnosprawnych - przekazała zaporoska policja.

 • 12:47

  Władze zaanektowanego Krymu "proszą" użytkowników portali społecznościowych, "by nie robili zdjęć na tle systemów obrony przeciwlotniczej" i nie podawali nazw miejscowości.

  Prośba pojawiła się po po tym, jak wczasowicze sfotografowali systemy obrony przeciwlotniczej S-400 w pobliżu Eupatorii - podała rosyjska sekcja Radio Swoboda.

 • 11:50

  Władze okupacyjne i kolaboranci w obwodzie chersońskim na południu kraju rekrutują obywateli Ukrainy na stanowiska wójtów gmin, aby te lokalne organy władzy mogły ukazać pseudoreferendum o przyłączeniu do Rosji jako inicjatywę samych Ukraińców - oznajmił wiceszef rady regionu chersońskiego Serhij Chłań.

  Samorządowiec potwierdził wcześniejsze doniesienia, że obwodem chersońskim faktycznie zarządza rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), a miejscowi kolaboranci zostali odsunięci od kierowniczych stanowisk i mają skoncentrować się na "pracy w terenie".

  "FSB zajmuje się teraz głównie grabieżą ukraińskiego majątku, czyli 'nacjonalizacją' przedsiębiorstw, których właściciele wyjechali na tereny kontrolowane przez rząd w Kijowie" - powiadomił Chłań na antenie telewizji Kanał 24.

  Przedstawiciel regionalnych władz poinformował, że Rosjanie próbują rozwiązać problemy z logistyką, powstałe wcześniej w wyniku ukraińskich ataków na przeprawy przez Dniepr - most Antonowski w pobliżu Chersonia i most w Nowej Kachowce.

 • 11:39

  W niedzielę ukraińskie siły powietrzne zestrzeliły rosyjski śmigłowiec Ka-52, siedem dronów i dwa pociski manewrujące Kalibr - poinformowały na kanale Telegram Siły Zbrojne Ukrainy.

  Ukraińskie lotnictwo w tym dniu dokonało około dziesięciu nalotów na pozycje wojsk rosyjskich.

 • 11:25

  Agresja Rosji na Ukrainę może trwać latami, ponieważ obecnie żadna ze stron nie ma sposobu na zakończenie wojny – uważa minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto. Jego zdaniem przedłużanie się wojny może prowadzić do ryzyka eskalacji na skalę światową, o czym nie można zapominać.

  Minister przemawiał w poniedziałek w Helsinkach podczas pierwszego dnia zjazdu ambasadorów i szefów fińskich placówek dyplomatycznych.

  W miarę jak wojna na Ukrainie się przeciąga – mówił Haavisto – wzrasta również ryzyko nieporozumień czy szkód związanych z działaniami militarnymi, jak użycie broni chemicznej czy masowego rażenia, co "w nieuchronny sposób postawiłoby Europę w obliczu nowej sytuacji".

  Szef dyplomacji odniósł się także do postępującego procesu ratyfikacji członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Przypomniał, że rosyjska agresja na Ukrainę pół roku temu spowodowała, że "obudziliśmy się w nowym świecie", dlatego wiosną Finlandia musiała działać "szybko", a niezwykle ważne był dołączenie do NATO wspólnie ze Szwecją.

 • 11:13

  Od poniedziałku rosyjskie władze okupacyjne Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy drastycznie ograniczyły dostawy pomocy humanitarnej, tłumacząc, że będzie ona wydawana tylko "etnicznym Rosjanom", czyli ludziom powyżej 65. roku życia i dzieciom do lat 3 - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

  "Praktycznie zaprzestano przekazywania pomocy humanitarnej" - napisał Andriuszczenko na kanale Telegramie.

  Tłumaczenia okupantów dotyczące wspierania tylko "etnicznych Rosjan" mają opierać się na przekonaniu, że wszyscy mieszkańcy Mariupola w wieku od 3 do 65 lat są z pochodzenia Ukraińcami i dlatego nie należy im się pomoc. "Rosyjski faszyzm wreszcie pokazuje swoje prawdziwe oblicze" - skomentował Andriuszczenko.

 • 10:27

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu dwóch mężczyzn, którzy informowali wojska rosyjskie o miejscach dyslokacji systemów artylerii rakietowej HIMARS i innego uzbrojenia armii ukraińskiej.

  "W trakcie działań antydywersyjnych w rejonach przyfrontowych w obwodzie donieckim SBU zatrzymała dwóch informatorów wroga, którzy przekazywali lokalizacje celów na terenie regionu" – przekazała SBU na kanale Telegram.

  Mężczyźni udostępnili armii rosyjskiej także koordynaty infrastruktury krytycznej, w tym systemów zaopatrzenia w wodę w miejscowości Sełydowe, które zostały ostrzelane.

  SBU podała, że agenci Rosji przekazywali informacje przez pracownika tzw. milicji ludowej z separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, wysyłając mu zdjęcia z lokalizacjami na mapie.

  Mężczyznom postawiono zarzuty, dotyczące kolaboracji z wrogiem – podało biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

 • 9:59

  Jeśli ktoś sądził, że nasza kontrofensywa na południu kraju będzie oznaczała przemarsz przez stepy obwodu chersońskiego, to wyjaśniamy, że w warunkach współczesnej wojny takie operacje wyglądają inaczej i polegają na metodycznym osłabianiu sił wroga - oświadczyła rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

  - Kontrofensywa ma na celu głównie wyczerpanie wojsk przeciwnika i właśnie tym się zajmujemy. Chodzi o niszczenie magazynów z uzbrojeniem, atakowanie centrów dowodzenia i uderzanie w węzłowe punkty, w których Rosjanie koncentrują swoje oddziały, broń i sprzęt wojskowy. Takie działania mają poważny wpływ na morale (agresora) - wyjaśniła Humeniuk, cytowana przez agencję UNIAN.

 • 9:11

  Rosyjscy okupanci uprowadzają w obwodzie ługańskim nieletnich w wieku 14-18 lat, a następnie stawiają ich bliskim ultimatum: na wojnę z Ukrainą muszą pójść albo schwytani nastolatkowie, albo ktoś z opiekujących się nimi mężczyzn, np. ojciec lub brat - przekazał szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

  "Mieszkańcy Ługańska zgłaszają częste przypadki zaginięcia dzieci w wieku 14-18 lat. Nieletni są zatrzymywani w celu ustalenia ich tożsamości. Procedura ta nie trwa jednak zwyczajowych 72 godzin, ale do czasu odebrania dziecka przez ojca lub brata. (Mężczyźni) są (wówczas) stawiani przed wyborem: albo na front pójdzie dziecko, albo ktoś zamiast niego (z członków rodziny)" - napisał Hajdaj na kanale Telegram.

  "Rosjanie zaczęli przygotowywać dzieci do udziału w wojnie. W rejonie biłowodskim w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej, w 225. rocznicę założenia wsi Nowoderkuł, miało miejsce uroczyste złożenie przysięgi przez nowych członków ruchu wojskowo-patriotycznego Młoda Gwardia. (Powołano) 30 dzieci w wieku szkolnym" - oznajmił Hajdaj.

 • 8:41

  Rosja ma coraz większe problemy z motywowaniem sił pomocniczych, które wykorzystuje do uzupełnienia regularnych wojsk w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, a niektóre jednostki są uważane za niepewne w walce - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "15 sierpnia 2022 roku ukraińskie kanały mediów społecznościowych rozpowszechniły wideo, na którym członkowie jednostki wojskowej samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) mają wygłaszać deklarację odmowy rozlokowania ich w ramach operacji ofensywnych w obwodzie donieckim" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  Separatyści twierdzili, że wypełnili swoje obowiązki w zakresie zapewnienia kontroli ŁRL nad całym obwodem ługańskim, co zostało osiągnięte w lipcu 2022 roku, i nie chcą walczyć w obwodzie donieckim mimo gróźb i zastraszania przez wyższych rangą dowódców.

 • 8:39

  Władze w Kijowie podejmują próby ewakuacji Ukraińców z okupowanych przez wojska rosyjskie terenów w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju, którzy zostali przymusowo zmobilizowani do armii wroga i wysłani na wojnę przeciwko swojej ojczyźnie - poinformował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  Na łamach serwisu przedstawiono w niedzielę historię dwóch mężczyzn wcielonych do sił zbrojnych samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). Żołnierze skontaktowali się z niezależnym proukraińskim blogerem i aktywistą, a następnie zostali ewakuowani przez wojska specjalne Ukrainy. Jak powiadomiono, obaj mieszkańcy Ługańszczyzny "nie będą brali udziału w walkach, lecz udadzą się w bezpieczne miejsce i otrzymają możliwość osiedlenia się z dala od linii frontu".

  Operację przeprowadzono dzięki wsparciu wolontariuszy z niezależnego portalu InformNapalm - dodało Centrum Narodowego Sprzeciwu.

 • 8:38

  W wyniku rosyjskich ostrzałów co najmniej dwie osoby zginęły w niedzielę w obwodzie donieckim, a cztery zostały ranne w obwodzie dniepropietrowskim na wschodzie Ukrainy – poinformowały władze regionalne. Charków ponownie był ostrzeliwany z terytorium rosyjskiego Biełgorodu.

  W obwodzie dniepropietrowskim wojska rosyjskie ostrzeliwały z wyrzutni Grad i artylerii lufowej Nikopol, cztery osoby odniosły obrażenia. Atakowane były także powiaty krzyworoski i synelnykowski.

 • 7:58

  Rosyjskie wojska odniosły częściowy sukces nieopodal miejscowości Błahodatne na granicy obwodów mikołajowskiego i chersońskiego na południu Ukrainy. Wszystkie natarcia wroga w Donbasie zostały odparte - poinformował w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Błahodatne znajduje się około 30 km na północny zachód od Chersonia - stolicy regionu chersońskiego i jedynego miasta tej rangi na Ukrainie pozostającego pod kontrolą Rosjan.

  Władze i dowództwo wojskowe w Kijowie zapowiadały w minionych tygodniach przeprowadzenie kontrofensywy na tym kierunku operacyjnym.

 • 7:41

  Istotne postępy i zdobycze terytorialne wojsk rosyjskich w Ukrainie wydają się mało prawdopodobne w najbliższych miesiącach – pisze w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW), oceniając, że siły rosyjskie nie posiadają zdolności przekształcenia sukcesów taktycznych w postępy operacyjne.

  Według amerykańskiego think tanku powodzenie związane ze zdobyczami terytorialnymi pod koniec lipca w rejonie Bachmutu i Awdijiwki, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, najwyraźniej się wyczerpało, chociaż Rosjanie będą prawdopodobnie mieli jeszcze bardzo niewielkie postępy na froncie.

  "25-26 lipca siły rosyjskie zdobyły Nowołuhanske i Wuhłehirską Elektrownię Cieplną na południowy wschód od Bachmutu, konsolidując kontrolę wokół zbiorników wodnych po wielu tygodniach walk. Rosyjskie źródła fetowały te zdobycze jako znaczące zwycięstwa, pomijając jednak fakt, że siłom ukraińskim udało się skutecznie wycofać" – ocenił ISW.

 • 7:34

  Rosjanie ostrzelali szkołę w obwodzie donieckim. Budynek został poważnie uszkodzony - poinformował szef obwodowych władz Pawło Kyrylenko.

  - Celem dla Rosjan stała się kolejna szkoła w obwodzie donieckim – tym razem w Kostiantyniwce. Uderzyli o czwartej nad ranem, budynek został poważnie uszkodzony, ale nikt nie został ranny - przekazał urzędnik.

  Dodał, że od początku inwazji zbrojnej wojska rosyjskie zniszczyły 594 placówki oświatowe w obwodzie donieckim, w tym 263 szkoły.

 • 6:53

  - To, co dzieje się w Chersoniu, to cichy terror. Tam nie słychać syren alarmowych, a do niedawna nie było słychać nawet wybuchów. Horror, który tam trwa, odbywa się w kompletnej ciszy - powiedziała dziennikarka Oksana Naumowa, która uciekła ze swego rodzinnego miasta w południowej Ukrainie.

  - W Chersoniu, w tej przerażającej ciszy, znikają ludzie, ograbiane są domy i sklepy, w tej ciszy nie działa żadne prawo. W środku miasta, w środku dnia możesz być zgarnięty wprost z ulicy i wrzucony do jakiejś piwnicy. W każdej chwili do twojego mieszkania mogą wtargnąć z rewizją uzbrojeni rosyjscy żołnierze. Mogą założyć ci worek na głowę i wywieźć w nieznanym kierunku – mówi.

  Z tego powodu, jak opowiada, życie w mieście zamiera już po godzinie 16. Ulice pustoszeją. Chodzą po nich jedynie patrole rosyjskich żołnierzy i jeżdżą pojazdy wojskowe, oznakowane literą Z. Ci mieszkańcy Chersonia, którzy odważą się wyjść na zewnątrz, starają się nie odchodzić daleko od domu. Żeby w razie zatrzymania przez Rosjan ktoś z sąsiadów poinformował o tym rodzinę.

 • 6:21

 • 6:11

  Jeśli Rosja zorganizuje proces pokazowy ukraińskich jeńców, to żadne negocjacje nie będą możliwe - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo wyemitowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek

 • 1:52

  Wojska rosyjskie atakowały w niedzielę kilkakrotnie rejon miasta Sumy położonego w północno-wschodniej Ukrainie, przy granicy z Rosją. Jak poinformowała agencja Ukrinform, podczas odpierania ataków siły ukraińskie zestrzeliły rosyjskiego drona. "Dobra wiadomość na dobranoc: nieprzyjacielski dron został tego wieczoru zestrzelony nad obwodem sumskim" - napisał na Facebooku Dmytro Żywickij, szef obwodowej administracji wojskowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz, ft, tas/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości