Rosjanie ostrzelali rejon czerwonogrodzki w pobliżu granicy z Polską

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Rosjanie ostrzelali rejon czerwonogrodzki w pobliżu granicy z Polską
Rosjanie ostrzelali rejon czerwonogrodzki w pobliżu granicy z PolskąTVN24
wideo 2/22
Rosjanie ostrzelali rejon czerwonogrodzki w pobliżu granicy z PolskąTVN24

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 160 dni. Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na rejon czerwonogrodzki, w pobliżu granicy z Polską. Nie wiadomo na razie, czy ktoś ucierpiał. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:03

  Instytut Studiów nad Wojną: Siły rosyjskie – zamiast czekać, aż siły ukraińskie wycofają się z przygotowanych pozycji obronnych - prawdopodobnie zdecydowały się na przeprowadzenie z obwodu donieckiego frontalnego ataku na Awdijiwkę.

 • 2:29

  Wizyta spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie jest nieodpowiedzialna i może negatywnie wpłynąć na sytuację na Ukrainie - pisze we wtorek na łamach "New York Timesa" Thomas Friedman. Publicysta zasugerował, że Chiny dotąd powstrzymywały się od wspierania Rosji pod naciskiem ze strony USA.

 • 1:11

  Nowe kanadyjskie sankcje wobec Rosji dotyczą osób i podmiotów, powiązanych z morderstwami w Buczy na Ukrainie – poinformowała w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

  "W celu zwiększenia nacisku na rosyjską machinę wojenną, Kanada nakłada nowe sankcje na 43 wojskowych i 17 podmiotów, odpowiedzialnych za bezsensowny rozlew krwi dokonywany przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym – za przerażające wydarzenia w Buczy na Ukrainie" - napisano w komunikacie kanadyjskiego MSZ, podkreślając, że Kanada będzie dążyć do przeprowadzenia pełnego dochodzenia w sprawie naruszeń prawa międzynarodowego na terenie Ukrainy.

 • 23:47

  Ukraińskie wojsko informuje, że w sumie osiem pocisków manewrujących zostało wystrzelonych w kierunku Ukrainy – siedem z nich udało się strącić. Sześć pocisków strącono przy pomocy systemów antyrakietowych, a jeden przez myśliwiec. Rakieta spadła na bazę wojskową, w której znajdowały się rakiety przeciwlotnicze.

 • 23:20

  Słowo "HIMARS" stało się dla Ukrainy niemal synonimem słowa "sprawiedliwość", ale siły ukraińskie nie są jeszcze w stanie zniwelować przewagi artyleryjskiej wroga – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku.

  Podkreślił, że armia rosyjska wciąż ma przewagę w artylerii i "sile żywej", co "jest bardzo odczuwalne podczas walk, szczególnie na Donbasie", m.in. w Piskach i Awdijiwce w obwodzie donieckim. - Tam jest po prostu piekło. Nie da się tego opisać słowami - zaznaczył prezydent.

 • 20:47

  Rosyjski pocisk manewrujący trafił we wtorek w system rakietowy w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy. Pozostałe siedem rosyjskich rakiet zostało strąconych - poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy na Facebooku.

 • 20:40

  Potępiamy ze wszystkich sił atak rakietowy na rejon czerwonogrodzki, podobnie jak wszystkie inne ataki na Ukrainę, jakie miały dziś miejsce - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Jak przekazał, nie ma informacji o tym, by w którymś z nich ucierpieli obywatele Polski.

 • 20:20

  Rosyjskie wojska przeprowadziły we wtorek atak rakietowy na rejon czerwonogrodzki, w pobliżu granicy z Polską - poinformowa szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.

 • 19:28

  Polska jest jednym z największych adwokatów Ukrainy na arenie międzynarodowej – oświadczył ukraiński premier Denys Szmyhal, spotykając się w Kijowie z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem.

 • 18:56

  Bezpośrednie straty Ukrainy na skutek zniszczenia infrastruktury podczas wojny z Rosją wynoszą już 108,3 mld dolarów, a na odbudowę tych obiektów potrzeba co najmniej 185 mld USD - poinformowała Kijowska Szkoła Ekonomii.

 • 18:27

  Statek Razoni przewożący eksportowane ukraińskie zboże dopłynął do Turcji - podał Reuters. W środę rano ma się rozpocząć inspekcja statku.

  To pierwsza jednostka, która opuściła ukraiński port na mocy porozumienia o wznowieniu eksportu, zablokowanego w wyniku rosyjskiej agresji.

  Według danych ONZ Razoni przewozi ponad 26 tysięcy ton kukurydzy. Zboże ma trafić do Libanu.

 • 18:00

  Do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na autobus ewakuacyjny w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Pięć osób jest ciężko rannych – powiedziała portalowi Suspilne szefowa grupy współpracy ugrupowania wojsk Kachowka, Oksana Kozyrenko.

 • 17:14

  Polski minister spraw zagranicznych Zgnigniew Rau spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 • 16:27

  Ukraińska armia nie straciła dotąd w wojnie z Rosją ani jednego systemu artylerii rakietowej HIMARS, co pokazuje, jak szybko i efektywnie nauczyliśmy się korzystać z tej amerykańskiej broni - poinformował dowódca zgrupowania Południe ukraińskich sił zbrojnych generał Andrij Kowalczuk.

 • 15:16

  Wykorzystamy wszystkie możliwości, jakie oferuje OBWE, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w Ukrainie - zapowiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

 • 15:10

  Władze Ukrainy na tej pory nie otrzymały oficjalnej listy ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w wyniku eksplozji w rosyjskim tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce na wschodzie kraju.

  Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow powiedział w ukraińskiej telewizji, że sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych od razu zwrócił się do władz Rosji o przekazanie listy zabitych i rannych oraz o przekazanie ciał zabitych, ale strona rosyjska do tej pory nie udzieliła oficjalnej odpowiedzi.

  Według Jusowa można korzystać z list opublikowanych w internecie, ale nie ma podstaw do uznania ich za wiarygodne, gdyż nie zostały potwierdzone.

  Jak poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec, przedstawiciele Rosji deklarują, że są gotowi zwrócić ciała ukraińskich wojskowych, którzy zginęli w Ołeniwce, jednak dopiero "po zakończeniu śledztwa".

 • 13:34

  Komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych Ylva Johansson przybyła do Kijowa, gdzie będzie rozmawiać o realizacji wymogów unijnych i działaniach na rzecz wstąpienia Ukrainy do UE - poinformowało przedstawicielstwo Unii Europejskiej.

 • 13:21

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim między innymi o wsparciu wojskowym dla tego kraju, jak również o eksporcie zboża z Ukrainy.

 • 12:00

  Przedstawiciele Rosji deklarują, że są gotowi zwrócić ciała ukraińskich wojskowych, którzy zginęli w wyniku ostrzelania tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce, jednak dopiero "po zakończeniu śledztwa" - poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

 • 11:42

  Płynący z Odessy pierwszy od najazdu Rosji na Ukrainę statek z ukraińskim zbożem przybędzie do Stambułu we wtorek w nocy - podało tureckie Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC).

 • 11:33

  Rozpoczęła się obowiązkowa ewakuacja ludności cywilnej z obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując wicepremier kraju Irynę Wereszczuk. Rząd nakazał ewakuację, tłumacząc to brakiem dostaw gazu na te tereny.

  "Pierwszy pociąg przybył dziś rano do Kropywnyckiego. Kobiety, dzieci, osoby starsze, wiele osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wszyscy zostali powitani i zakwaterowani, wszyscy otrzymali pomoc" – napisała Wereszczuk na Telegramie.

  Wicepremier Ukrainy podziękowała lokalnym urzędnikom, organizacjom międzynarodowym i wolontariuszom za pomoc. Dołączyła do wpisu zdjęcia przedstawiające ewakuowanych, w tym dzieci i osoby z niepełnosprawnościami, wysiadających z pociągu.

 • 10:07

  Nowy pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy jest inwestycją w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - ocenił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, komentując we wtorek na Twitterze najnowszy pakiet amerykańskiej pomocy o wartości 550 mln USD.

  "To kolejna inwestycja w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i wsparcie dla demokracji w UE" - napisał Reznikow. Zapewnił, że żołnierze ukraińscy są "gotowi pracować dzień i noc, by wypędzić z Ukrainy rosyjskich najeźdźców".

  Minister podziękował władzom USA za zatwierdzoną w ostatnich dniach pomoc wojskową dla Kijowa. W skład tego pakietu wejdzie dodatkowa amunicja do zestawów artylerii rakietowej HIMARS oraz do artylerii 155 mm.

 • 9:58

  Trzech mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach przeprowadzonych przez wojska rosyjskie – poinformował we wtorek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Trzy osoby zostały ranne.

  Kyryłenko przekazał we wpisie na komunikatorze Telegram, że dwie osoby zginęły w Marjince, a jedna - w Bachmucie.

 • 8:54

  Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau rozpoczął swoję wizytę w Kijowie.

 • 8:25

  Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,201 mln osób – poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 23,6 tys. osób.

 • 7:58

  "Płynący pod banderą Sierra Leone statek towarowy Razoni opuścił 1 sierpnia ukraiński czarnomorski port Odessa, kierując się do portu Trypolis w Libanie załadowany 26 tys. tonami ukraińskiego zboża. Jest to pierwszy transport zboża z ukraińskiego portu od czasu rozpoczęcia inwazji, co umożliwiło porozumienie pomiędzy Ukrainą, Turcją, ONZ i Rosją z 22 lipca o korytarzu tranzytowym dla eksportu zboża" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony.

  "Odnotowany atak na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu w Dniu Marynarki Wojennej jest najnowszym ciosem dla Floty Czarnomorskiej w pięciomiesięcznej wojnie z Ukrainą, które obejmują utratę jej okrętu flagowego, krążownika Moskwa w kwietniu 2022 roku. Po doniesieniach o odwołanych paradach jest mało prawdopodobne, że Flota Czarnomorska może prowadzić wysokiej rangi wydarzenia publiczne równolegle z działaniami wojennymi" - dodano.

 • 7:35

  Dwaj kanadyjscy politycy polskiego i ukraińskiego pochodzenia zorganizowali pomoc dla Ukrainy wartości 35 mln dolarów kanadyjskich. W sprawę był zaangażowany polski rajdowiec, polskie organizacje, LOT, a dni zbiórki zablokowały śródmieście Edmonton.

 • 7:30

  Rosja już wielokrotnie w Ukrainie dopuściła się aktów o charakterze terrorystycznym, bo mordowanie ludności cywilnej nie ma sensu strategicznego, ma wyłącznie wywołać przerażenie; zamordowanie jeńców w Ołeniwce nie powinno pozostać bez konsekwencji - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

 • 7:02

  Armia ukraińska odparła ataki wojsk rosyjskich w pobliżu kilku miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie kraju; trwają walki w rejonie Bachmutu - poinformował we wtorek w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "Żołnierze ukraińscy odparli działania szturmowe w rejonach miejscowości: Jakowliwka, Werszyna, Kodema i Trawne. W rejonie miejscowości Bachmut i Zajcewe trwają działania bojowe" - głosi komunikat, opublikowany na Facebooku.

  Na kierunku donieckim siły rosyjskie koncentrują się na atakach w kierunku Bachmutu i Awdijiwki; ostrzeliwują miejscowości wokół Bachmutu, Słowiańska, Kramatorska. Na wschodzie Ukrainy wciąż ostrzeliwane są dzielnice Charkowa i pobliskie miejscowości.

  Celem systematycznych ostrzałów są obszary w rejonie Mikołajewa, ważnego portu na południu Ukrainy, jak i miejscowości na pograniczu obwodów mikołajewskiego i chersońskiego - informuje sztab.

 • 4:54

  Instytut Studiów nad Wojną: Rosja odpowiada za zabicie 53 ukraińskich jeńców wojennych w Oleniwce. Siły rosyjskie podobno przenoszą żołnierzy z północnego obwodu donieckiego, aby wesprzeć pozycje obronne na południu Ukrainy.

  Wycofanie się rosyjskich wojsk z północnego obwodu donieckiego wpłynie na skuteczność ataków na Słowiańsk, w taki sam sposób jak zaniedbania na froncie zaporoskim i chersońskim podczas operacji ofensywnych w obwodzie Ługańskim.

  Wycofanie się wojsk rosyjskich może dać siłom ukraińskim okazję do rozpoczęcia kontrofensywy pod Iziumem. Rosyjskie przemieszczanie wojsk do obwodu zaporoskiego sugeruje, że ukraińskie kontrofensywy nie ograniczają się do obwodu chersońskiego i prawdopodobnie będą miały miejsce na całej osi południowej.

 • 4:53

  Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji wprowadziło sankcje wobec 39 obywateli Wielkiej Brytanii, którym zakazano wjazdu na terytorium rosyjskie - poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na rosyjski resort.

 • 4:53

  Według wstępnych danych międzynarodowych ekspertów, ukraińscy jeńcy wojenni w tzw. rosyjskim obozie filtracyjnym w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy zostali zabici bronią termobaryczną - poinformował prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.

 • 4:53

 • 4:52

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken nazwał działania Rosji wokół największej ukraińskiej elektrowni atomowej w Enerhodarze "szczytem nieodpowiedzialności", oskarżając Moskwę o wykorzystanie jej jako "tarczy nuklearnej" w atakach na siły ukraińskie.

 • 4:52

  Łączna wartość majątku 25 najbogatszych rosyjskich oligarchów zmniejszyła się od początku roku z blisko 383 mld do około 322 mld dolarów, co stanowi spadek o około 15 proc. - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza, który przeanalizował dane finansowe z rankingu Bloomberg Billionaires Index.

 • 4:52

  Statek z ładunkiem 26 tysięcy ton kukurydzy wypłynął w poniedziałek z Odessy, ale nie możemy mieć złudzeń, że Rosja po prostu powstrzyma się przed próbami zerwania ukraińskiego eksportu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

  Dodał, że Rosja konsekwentnie wywoływała głód w krajach Afryki i Azji, które tradycyjnie importowały dużo ukraińskich towarów, a teraz - w warunkach wyjątkowych upałów w Europie - "kryzys cenowy i deficyt artykułów spożywczych zagraża także niektórym krajom europejskim".

Autorka/Autor:asty, mart, ads// now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty: