Ukradli obrazy za 100 milionów


Z brazylijskiego Muzeum Sztuki w Sao Paulo skradziono obrazy warte 100 mln dolarów. Z budynku zniknęły najcenniejsze eksponaty - dzieło Pabla Picassa i Candida Portinariego.

- Z muzeum w brazylijskim Sao Paulo skradziono dwa obrazy o szacowanej wartości 100 mln dolarów - Pabla Picassa i brazylijskiego malarza Candida Portinariego - poinformowała policja.

Na nagraniu z kamery przemysłowej widać, jak trzy osoby około godziny piątej rano wchodzą do muzeum głównym wejściem, przy którym nie było strażników. Cała kradzież trwała trzy minuty, po czym złodzieje opuścili budynek. Według doniesień medialnych oba płótna wisiały na drugim piętrze.

Skradzione dzieła to portret Suzanne Bloch Picassa z 1904 roku i pochodzący z 1939 roku obraz przedstawiający zbieracza kawy na plantacji (O Lavrador de Café) Portinariego. Były to jedne z najcenniejszych eksponatów w kolekcji placówki.

Złodzieje zostawili na miejscu przestępstwa swoje narzędzia - poinformowała Ana Catarina Flaquer z departamentu bezpieczeństwa Sao Paulo. Na czas śledztwa muzeum zostało zamknięte.

Portinari (1903-1962) to jeden z najważniejszych brazylijskich malarzy. Jest znany m.in. z dużych kompozycji o tematyce rodzajowej.

Źródło: PAP, tvn24.pl