TVN24 | Świat

100 milionów zaszczepień w Unii. Trwają rozmowy w sprawie dostaw w kolejnych latach

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

27 milionów Europejczyków zostało w pełni zaszczepionych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Dobra wiadomość jest taka, że szczepienia w Europie przyspieszają. Dziś (w środę) osiągnęliśmy 100 mln zaszczepień. Z tego 27 milionów Europejczyków zostało w pełni zaszczepionych, czyli otrzymało dwie dawki - poinformowała Ursula von der Leyen. Zastrzegła jednak, że "wciąż istnieje wiele czynników, które mogą zakłócić planowany harmonogram dostaw szczepionek". Jej zdaniem "widać to chociażby po ogłoszeniu we wtorek przez firmę Johnson & Johnson wstrzymania wprowadzania na rynek swojego preparatu".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Dlatego z przyjemnością informuję, że osiągnęliśmy porozumienie z BioNTech-Pfizer, aby po raz kolejny przyspieszyć dostawy szczepionek. 50 milionów dodatkowych dawek szczepionek BioNTech-Pfizer zostanie dostarczonych w drugim kwartale tego roku, począwszy od kwietnia. Początkowo przewidziano, że dostawa tych 50 milionów dawek nastąpi w czwartym kwartale 2021 roku. Obecnie są one dostępne w drugim kwartale - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Ursula von der Leyen przekazała również, że KE rozpoczęła negocjacje z koncernami BioNTech/Pfizer w sprawie dostawy 1,8 mld dawek szczepionek w latach 2022-2023. - Rozpoczęliśmy negocjacje z BioNtech/Pfizer w sprawie trzeciego kontraktu. Ten kontrakt zakłada dostawy 1,8 mld dodatkowych dawek szczepionek na lata 2022-2023. Będzie dotyczył nie tylko produkcji szczepionek, ale także niezbędnych komponentów. Wszystko to będzie miało miejsce w UE - dodała von der Leyen, wyrażając nadzieję na szybkie zakończenie rozmów.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: