Na wschodzie ofensywa, w Ankarze sąd nad liderem. Kurdowie na tureckim celowniku

TVN24

Aktualizacja:
Voice of America | Salih TuranNa wschodzie Turcji trwa operacja wojskowa przeciwko bojownikom kurdyjskim

Sąd w Ankarze wszczął postępowanie wobec współprzewodniczącego prokurdyjskiej, lewicowej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) Selahattina Demirtasa, oskarżając go o działania wymierzone w konstytucję kraju - poinformowała turecka agencja Anatolia.

Demirtas oskarżony jest o przestępstwa wymierzone w "porządek konstytucyjny" kraju. Postępowanie wszczęto po niedzielnym wystąpieniu lidera HDP, w którym wspomniał o możliwości uzyskania autonomii dla mniejszości kurdyjskiej w Turcji.

Główny przeciwnik Erdogana

Według tureckich mediów Demirtas miał powiedzieć, że Kurdowie powinni zdecydować, czy chcą autonomii, czy też żyć "pod rządami jednego tyrana". AFP przypomina, że przywódca HDP uznawany jest za głównego przeciwnika prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

18 grudnia w Diyarbakirze na południowym wschodzie Turcji Demirtas wezwał podczas konferencji prasowej do przeciwstawienia się prowadzonym przez rząd operacjom przeciwko bojownikom z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Również tego dnia policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby rozpędzić kilka tysięcy osób, które w Diyarbakirze protestowały przeciwko operacjom sił bezpieczeństwa wymierzonym w kurdyjskich bojowników.

Ofensywa na wschodzie Turcji

W lipcu sąd w Diyarbakirze wszczął postępowanie przeciw Demirtasowi, oskarżając go o "zakłócanie porządku publicznego” i "nakłanianie do przemocy" podczas prokurdyjskich demonstracji, do których doszło w 2014 roku. Grozi mu za to do 24 lat więzienia.

Tureckie siły bezpieczeństwa prowadzą od dwóch tygodni ofensywę w regionach zamieszkanych przez Kurdów na południowym wschodzie kraju. Według danych opublikowanych przez armię w działaniach wojennych zginęło 211 bojowników PKK; agencja AFP zastrzega, że informacji tych nie udało się potwierdzić w niezależnych źródłach.

Według tureckich mediów w operacji tej bierze udział 10 tys. policjantów wspieranych przez wojsko.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: