Haluk Bayraktar: Rosja nigdy nie otrzyma naszych dronów

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP

Haluk Bayraktar, dyrektor tureckiej firmy Baykar produkującej drony bojowe znane jako Bayraktar, powiedział w rozmowie z CNN, że Rosja "nigdy ich nie otrzyma". - Nie wspieraliśmy Rosji naszym sprzętem i nigdy tego nie uczynimy, ponieważ zaangażowaliśmy się w obronę niepodległości Ukrainy, walczącej z agresją Kremla - dodał Bayraktar.

- Jesteśmy dumni z tego, że staliśmy się jednym z symboli wielkiego oporu Ukraińców przeciwko Rosji - oświadczył szef tureckiego koncernu w rozmowie z amerykańską telewizją CNN. - Zdecydowaliśmy, że w ślad za kampaniami społecznymi i zbiórkami pieniędzy na zakup Bayraktarów (w Ukrainie i Litwie) przekażemy Kijowowi ten sprzęt bezpłatnie - stwierdził Haluk Bayraktar.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Jak podkreślił, drony mogą być wykorzystywane nie tylko do prowadzenia działań rozpoznawczych, ale także do precyzyjnych ataków na cele wroga. W ocenie dyrektora firmy Baykar, Bayraktary zostały w ostatnich latach sprawdzone w warunkach bojowych i udowodniły swoją skuteczność w walce (przede wszystkim na wyposażeniu armii Azerbejdżanu podczas wojny z Armenią o Górski Karabach, która wybuchła na nowo jesienią 2020 roku).

Bayraktar TB2Materiały prasowe

Długa tradycja współpracy z Ukrainą

- Mamy długą tradycję współpracy z Ukrainą. Jeszcze przed rosyjską agresją z naszych dronów korzystały ukraińskie lotnictwo i marynarka wojenna - wyjaśnił. - Rozwijamy z Kijowem obopólnie korzystne strategiczne partnerstwo wojskowe, zwłaszcza w sferze obrony powietrznej. Łącznie eksportujemy Bayraktary do co najmniej 22 krajów - dodał.

Pod koniec czerwca firma Baykar przekazała bezpłatnie Kijowowi trzy Bayraktary w odpowiedzi na rekordowo szybkie zebranie pieniędzy na ich zakup przez obywateli Ukrainy. Wcześniej, w maju, litewski dziennikarz i działacz społeczny Andrius Tapinas zainicjował akcję zbiórki pieniędzy na zakup tureckiego drona. W ciągu trzech dni zebrano prawie 6 mln euro. Firma oświadczyła, że nie przyjmie pieniędzy i podaruje bezzałogowca Litwie, by ta mogła przekazać maszynę Ukrainie. Dron trafił na pole walki 8 lipca.

Podobna akcja społeczna na rzecz ukraińskiego wojska trwa obecnie również w Polsce.

Zbiórka na Bayraktara dla ukraińskiej armii. Zebrano już 15 milionów złotych. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości