Trump: zmiana na stanowisku szefa Pentagonu

Źródło:
PAP
Twitter: po końcu kadencji Trump zacznie być traktowany jak zwykły użytkownik
Twitter: po końcu kadencji Trump zacznie być traktowany jak zwykły użytkownikTVN24
wideo 2/21
Twitter: po końcu kadencji Trump zacznie być traktowany jak zwykły użytkownikTVN24

Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek, że zdymisjonował szefa Pentagonu Marka Espera. Jego obowiązki przejmie Christopher Miller.

O zdymisjonowaniu Espera Trump poinformował na Twitterze. Podziękował mu przy tym za służbę.

"Mam przyjemność poinformować, że Christopher C. Miller, szanowany dyrektor Narodowego Centrum Zwalczania Terroryzmu (jednogłośnie potwierdzony przez Senat), będzie pełnił obowiązki sekretarza obrony ze skutkiem natychmiastowym. Chris wykona świetną robotę! Mark Esper został zdymisjonowany. Chciałbym mu podziękować za jego służbę" - napisał Trump na Twitterze.

Czas eskalacji napięć

Mark Esper na czele Pentagonu zastąpił Jamesa Mattisa, który zrezygnował w grudniu 2019 roku, gdy Trump zdecydował się wycofać amerykańskie wojska z północnej Syrii. Krótko po tym nastąpiła turecka inwazja na tereny kontrolowane przez kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), sojuszników USA, na których przez lata spoczywał główny ciężar walki z tzw. Państwem Islamskim (IS).

Służba Espera przypadła na czas eskalacji napięć między USA i Iranem oraz przesunięcia środka ciężkości w polityce zagranicznej Waszyngtonu na przeciwdziałanie wzrostowi znaczenia Chin.

Esper w listopadzie 2017 roku został zaprzysiężony jako sekretarz ds. sił lądowych; wcześniej przez siedem lat pracował jako wiceprezes ds. relacji z rządem w koncernie zbrojeniowym Raytheon.

Wcześniej pracował jako doradca ds. bezpieczeństwa narodowego dla byłego przywódcy republikańskiej większości w Senacie Billa Frista. Należał do personelu komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów oraz senackiej komisji spraw zagranicznych, a także był doradcą senatora Chucka Hagela, późniejszego ministra obrony w administracji Baracka Obamy (2013-2015).

Sprawował też wysokie stanowisko w Pentagonie oraz był planistą wojskowym w armii USA. Pracował w konserwatywnym think tanku Heritage.

W 1986 roku ukończył prestiżową akademię wojskową West Point. W wojsku spędził ponad 10 lat, m.in. służąc podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1990 i 1991 roku jako oficer piechoty 101. Dywizji Powietrznodesantowej, a później dowodził powietrznodesantową kompanią strzelców w Europie.

Autorka/Autor:kb/dap

Źródło: PAP