TVN24 | Świat

100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 roku według magazynu "Time". Wśród nich Polka

TVN24 | Świat

Autor:
momo,
karol
Źródło:
Time, Reuters, CNN
100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 roku według magazynu "Time"Reuters
wideo 2/4
Reuters 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 roku według magazynu "Time"

Amerykański magazyn "Time" opublikował listę 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 roku. Znaleźli się na niej m.in. książę Harry i jego żona Meghan Markle. Sussexowie widnieją na jednej z sześciu wersji okładek gazety. Wśród wyróżnionych są także m.in. były prezydent USA Donald Trump czy przywódca talibów Abdul Ghani Baradar. Na liście znalazła się również Polka, profesor Lidia Morawska.

"Time", jak co roku od ponad dwóch dekad, opublikował listę 100 najbardziej wpływowych ludzi świata. Znalazły się na niej 54 kobiety. Lista jest podzielona na sześć kategorii: ikony, pionierzy, tytani, artyści, przywódcy oraz innowatorzy. Wśród wyróżnionych są osoby ze świata kultury, nauki, polityki oraz sportu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W tym roku na czele pierwszej z wymienionych kategorii znaleźli się książę Harry i jego żona Meghan Markle. Wywiad, który z parą przeprowadziła Oprah Winfrey w marcu tego roku, był szeroko komentowany, podobnie jak ich decyzja o rezygnacji z pełnienia oficjalnych obowiązków członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Harry i Meghan tłumaczyli, że pragną więcej przestrzeni i chcą się skupić na działalności charytatywnej.

"W świecie, w którym każdy ma opinię na temat ludzi, których nie zna, książę i księżna mają współczucie dla ludzi, których nie znają. Nie tylko wygłaszają opinie. Oni biegną do walki" - napisał w oficjalnym uzasadnieniu ich wyboru Jose Andres, słynny szef kuchni i przyjaciel pary. 

Twarzą kategorii "pionierzy" została piosenkarka Billie Eilish. "To wyjątkowa dusza, z własnym, bezkompromisowym głosem, stylem i postawą. (...) Jest rzadkim duchem, który przemawia prosto z serca, bez udawania" - czytamy na łamach "Time". Laureatka nagrody Grammy Megan Thee Stallion pisze o młodej piosenkarce, że jest to "kobieta, która staje w obronie samej siebie oraz kobiet na całym świecie". 

Na czele kategorii "tytani" w tym roku znalazła się Simone Arianne Biles, amerykańska gimnastyczka, czterokrotna złota medalistka olimpijska, zdobywczyni brązowego medalu olimpijskiego oraz wielokrotna mistrzyni świata. Spośród wyróżnionych artystów na okładkę trafiła aktorka Kate Winslet.

Liście przywódców 2021 roku przewodzi Ngozi Okonjo-Iweala, nigeryjska ekonomistka i pierwsza Afrykanka, która stanęła na czele Światowej Organizacji Handlu. Twarzą kategorii "innowatorzy" został Jen-Hsun Huang - współzałożyciel i prezes firmy Nvidia Corporation.

Na słynnej liście TIME 100 znalazły się również takie postaci jak: tenisistka Naomi Osaka, piosenkarka Britney Spears, założyciel SpaceX Elon Musk, prezes Apple Tim Cook, rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, prezydent USA Joe Biden, jego poprzednik Donald Trump, przywódca Chin Xi Jinping, premier Indii Narenda Modi oraz współzałożyciel i jeden z najważniejszych przywódców talibów Abdul Ghani Baradar.

Na liście znalazła się także Polka, profesor Lidia Morawska, która stoi na czele międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia (LAQH), jest także członkinią Australijskiej Akademii Nauk oraz doradcą Światowej Organizacji Zdrowia. 

Autor:momo, karol

Źródło: Time, Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Reuters/TIME