Szewach Weiss nie żyje

Źródło:
Haaretz, tvn24.pl, PAP
Zmarł Szewach Weiss
Zmarł Szewach WeissTVN24
wideo 2/5
Zmarł Szewach WeissTVN24

Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce, zmarł w wieku 87 lat - przekazała ambasada Polski w Izraelu. - Jego życie to była próba znalezienia tego co wspólne w losach Polski, Żydów w Polsce i współczesnego Izraela. Wyjątkowa postać - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Portal "Haaretz" poinformował, że Weiss zmarł w piątek. Dodał, że pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie.

"Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Szewacha Weissa, byłego przewodniczącego Knesetu, ambasadora w Polsce i prawdziwego przyjaciela odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski. Niech spoczywa w pokoju" – napisała w sobotę ambasada Polski w Izraelu. 

Szewach Weiss urodził się w 1935 roku w Borysławiu pod Drohobyczem, wówczas mieście leżącym w Polsce, a teraz znajdującym się na terenie Ukrainy jako Szejwach Weiss. Po wybuchu II wojny i wkroczeniu wojsk niemieckich jego rodzinie udało się uciec z getta. Pomogli im sąsiedzi: Polacy - Maria Potężna z synem Tomaszem oraz polskie małżeństwo Anna i Michał Górale, a także Ukrainka Julia Lasotowa.

Były przewodniczący Knesetu i ambasador Izraela

Weiss był izraelskim politykiem, profesorem nauk politycznych. W latach 1981–1999 był posłem do Knesetu. Od 1992 do 1996 roku pełnił funkcję przewodniczącego. Był także przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. Od 2001 do 2003 był ambasadorem Izraela w Polsce.

Za swą działalność społeczno-polityczną był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Nagrodę Tolerancji, nagrodę ministra kultury za zasługi dla kultury polskiej, w 2004 roku prezydent uhonorował go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. A pięć lat później za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej otrzymał od ministra spraw zagranicznych Odznakę Honorową "Bene Merito". W 2017 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Był doktorem honoris causa między innymi Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz honorowym obywatelem Wałbrzycha i Kalisza.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Szewach Weiss o uczuciach do Polski. "Człowiek może mieć dwie tożsamości, dwa sentymenty":

"Wielka strata dla nas i dla polsko-izraelskich relacji", "Przyjaciel Polski"

Weissa pożegnał na Twitterze Andrzej Duda. "Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł J.E. Szewach Weiss. Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował. Kawaler Orderu Orła Białego. Wielka strata dla nas i dla polsko-izraelskich relacji. R.I.P." - napisał.

Weissa wspomniał także premier Mateusz Morawiecki. "Przyjaciel Polski, ale też po prostu dobry i mądry człowiek, którego będzie nam bardzo brakowało" - napisał o zmarłym.

"Czuł się i Żydem, i Izraelczykiem, i Polakiem"

Na temat Szewacha Weissa wypowiedział się dla Polskiej Agencji Prasowej były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Przypomniał, że poznał Weissa, gdy ten był przewodniczącym Knesetu, czyli izraelskiego parlamentu, natomiast potem Weiss był przez kilka lat ambasadorem w Polsce.

- Czuł się i Żydem, i Izraelczykiem, i Polakiem, to było takie połączenie trzech różnych doświadczeń - powiedział Kwaśniewski. - Był niezwykle oddany w kwestii upamiętnienia zbrodni w Jedwabnem, ale też ze zrozumieniem polskiej wrażliwości - dodał.

Były prezydent podkreślił, że ma jak najlepsze wspomnienia ze współpracy z Szewachem Weissem, który, przypomniał, gdy już nie pełnił funkcji, mieszkał w Polsce, wykładał tu i udzielał się w mediach. - Jego życie to była próba znalezienia tego co wspólne w losach Polski, Żydów w Polsce i współczesnego Izraela. Wyjątkowa postać - ocenił Kwaśniewski.

Autorka/Autor:js / prpb

Źródło: Haaretz, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Michał Zieliński/PAP