Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 7 czerwca

Źródło:
PAP
Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"
Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"Katarzyna Sławińska/Fakty TVN
wideo 2/2
Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

W Nowej Kachowce Rosjanie wysadzili zaporę elektrowni wodnej. W Wielkiej Brytanii przed sądem stanął książę Harry. Z kolei w Polsce szeroko komentowano najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24. Oto rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Rosjanie wysadzili zaporę elektrowni wodnej w Nowej Kachowce

Ukraińskie władze poinformowały, że Rosjanie wysadzili zaporę elektrowni wodnej w Nowej Kachowce. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Poziom wody w zbiorniku szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

Wieczorem Ołeksandr Prokudin, szef władz obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, przekazał, że "dotychczas wiadomo o 1335 budynkach na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, które znalazły się pod wodą". Na lewym brzegu częściowo zatopionych jest kilka miejscowości. Wsie Korsunka i Dnipriany są całkowicie zalane. Trwa ewakuacja z podtopionych miejscowości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: wysadzona zapora w Nowej Kachowce

2. Biały Dom o wysadzeniu zapory

- Nie możemy definitywnie potwierdzić, co stało się w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Według NBC News, amerykańskie służby mają informacje wskazujące, że za wysadzeniem w powietrze zapory stała Rosja.

- Widziałem doniesienia, że Rosja jest odpowiedzialna za eksplozję na tamie, którą, jak przypominam, rosyjskie siły zajęły nielegalnie w ubiegłym roku i od tej pory okupowali. Robimy wszystko, co możemy, by ocenić te doniesienia i pracujemy z Ukraińcami, by zebrać więcej informacji - powiedział Kirby podczas briefingu prasowego w Białym Domu.

3. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

W najnowszym sondażu partyjnym Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 Koalicja Obywatelska znalazła się na czele z poparciem na poziomie 32 procent. 31 procent ankietowanych deklaruje, że zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę, a po 10 procent na koalicję Polski 2050 i PSL oraz na Konfederację.

Poniżej progu wyborczego znalazły się AgroUnia (2 procent) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (0 procent).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: poparcie dla partii politycznych, wyniki sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Komisja "lex Tusk". Wyniki sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24

4. Książę Harry stanął przed sądem

We wtorek książę Harry, młodszy syn króla Karola III i nieżyjącej już księżnej Diany, rozpoczął składanie zeznań w procesie, który wraz z kilkoma innymi celebrytami wytoczył Mirror Group Newspapers (MGN), wydawcy tabloidów "Daily Mirror", "Sunday Mirror" i "People". Zarzuty dotyczą niezgodnego z prawem zdobywania informacji na temat życia prywatnego, w tym poprzez włamywanie się do poczty głosowej telefonów.

Książę powiedział, że historie, które jego zdaniem pochodzą z podsłuchów, nie tylko spowodowały obawy o bezpieczeństwo, ale także zaszkodziły jego związkom. - Czułem, że nie mogę nikomu ufać, co było dla mnie okropnym uczuciem, szczególnie w tak młodym wieku - mówił. Dodał, że przez to cierpiał na "napady depresji i paranoi", a przyjaciele i dziewczyny stawali się "natychmiastowymi celami" dla tabloidów.

5. Białuchy pomagają Putinowi?

Czy białucha Hvaldimir, pierwszy raz zauważona u wybrzeży Norwegii w 2019 roku, mogła być tajną bronią Władimira Putina? - pyta na łamach magazynu "Foreign Policy". Rosja, podobnie jak Stany Zjednoczone i inne kraje świata, ma długą historię wykorzystywania zwierząt w operacjach wojskowych - czytamy. Niedawno Hvaldimira zauważono u wybrzeży Szwecji. "Białuchy, które czują się dobrze wśród ludzi to absolutna rzadkość w tym regionie" - zauważa Braw, dodając, że przypłynięcie Hvaldimira na wody Skandynawii unaocznia "niezwykłą pracę zwierząt wojskowych".

6. Karim Benzema podpisał kontrakt z nowym klubem

Stało się to, o czym światowe media donosiły od kilku dni. We wtorek oficjalnie ogłoszono, że Karim Benzema będzie kontynuował piłkarską karierę w Arabii Saudyjskiej. Decyzję przekazał nowy klub Francuza - Al-Ittihad.

W ubiegły weekend Benzema pożegnał się z Realem Madryt. W ekipie ze stolicy Hiszpanii napastnik spędził 14 lat. Dla Królewskich rozegrał 647 spotkań, w których strzelił 353 gole i zanotował 165 asyst.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock