Szef MSZ w Helsinkach: akcesja Finlandii do NATO znacząco zwiększy bezpieczeństwo w rejonie Morza Bałtyckiego

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP
Zbigniew Rau w Helsinkach
Zbigniew Rau w HelsinkachTVN24
wideo 2/7
Zbigniew Rau w Helsinkach

Polska wita z zadowoleniem wasz wniosek o przystąpienie do NATO, w moim kraju jest konsensus polityczny, by jak najszybciej procedować ratyfikację - powiedział w Helsinkach szef MSZ Zbigniew Rau. Jego zdaniem akcesja Finlandii do NATO "wzmocni Sojusz i znacząco przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego". Rau mówił też, że potrzebne są kolejne sankcje wobec Rosji.

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau przebywa w piątek w Helsinkach, gdzie został przyjęty przez prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto, a także spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Pekką Haavisto oraz minister ds. europejskich i aktywów państwowych Tytti Tuppurainen.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefem fińskiej dyplomacji Rau podkreślił, że jest to jego pierwsza wizyta jako ministra w Finlandii i przypadła w niezwykle ważnym momencie, czyli po szczycie NATO w Madrycie, na którym oficjalnie zaproszono Finlandię do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Polska wita z zadowoleniem wasz wniosek o przystąpienie do NATO, w moim kraju jest konsensus polityczny, by jak najszybciej procedować ratyfikację. Jestem przekonany, że wasza akcesja wzmocni Sojusz i znacząco przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz stabilności politycznej w rejonie Morza Bałtyckiego - mówił.

Rau przypomniał, że po inwazji Rosji na Ukrainę cała Europa znalazła się w nowej sytuacji strategicznej. - Rosji nie można już postrzegać jako partnera - podkreślił. - Reżim rosyjski powinien zostać odizolowany od społeczności międzynarodowej i gospodarki. Obecne sankcje są niewystarczające, musimy kontynuować prace nad nowym pakietem środków ograniczających - apelował minister.

Dziękował też Finlandii za jej solidarność z Ukrainą i za pomoc, jakiej ten kraj udziela Ukrainie. Zwracał też uwagę na bardzo dobrą współpracę bilateralną Polski i Finlandii między innymi na rzecz bezpieczeństwa oraz obronności. Rau przypomniał, że obroty gospodarcze między Polską i Finlandią osiągnęły w zeszłym roku wartość 4,3 miliarda euro.

Szef fińskiego MSZ przekazał z kolei, że rozmowa z Rauem dotyczyła również współpracy w ramach Unii Europejskiej i działań OBWE. Podkreślił, że oczywiście Polska i Finlandia potępiają agresję Rosji na Ukrainę. Zapewnił o solidarności Polaków z Ukraińcami, o czym świadczy fakt, że Polska przyjęła kilka milionów uchodźców.

Haavisto mówił, że w Finlandii jest ponad 20 tysięcy uchodźców z Ukrainy, a także że jego kraj przeznacza 70 milionów euro na odbudowę Ukrainy. Dodawał, że Finlandia zostanie członkiem NATO, a zdecydowała się przyśpieszyć ten krok po 24 lutego, czyli po rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: