Szef MSZ Włoch: UE może przyjąć setki tysięcy migrantów


Minister spraw zagranicznych Włoch Paolo Gentiloni wyraził w poniedziałek opinię, że Europa może przyjąć setki tysięcy migrantów. Ale warunkiem tego, dodał w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, jest wspólna unijna polityka imigracyjna.

- Kryzys jest, ale myślę, że Europa, gdzie mieszkają setki milionów ludzi, może przyjąć setki tysięcy migrantów, lecz pod jednym warunkiem; że będzie miała wspólną politykę i nie będzie chciała zostawić tego obowiązku tylko krajom na granicach UE - oświadczył szef włoskiej dyplomacji.

- To niebywałe - dodał - że do tej pory nie mieliśmy europejskiej polityki w sprawie migracji.

Rosja, Syria, Ukraina

Mówiąc zaś o kwestii utrzymania sankcji nałożonych na Rosję w związku z konfliktem ukraińskim minister Gentiloni ocenił: - Nie należy mieszać kryzysu syryjskiego z Ukrainą.

- Sytuacja na Ukrainie wskazuje na pewien pozytywny postęp, na przykład przełożenie przez separatystów lokalnych wyborów - podkreślił Gentiloni. Zauważył jednak, że sytuacja jest wciąż "bardzo krucha".

Odnosząc się do zarazem zaangażowania militarnego Rosji w Syrii szef włoskiego MSZ zaznaczył: - W sprawie sankcji zdecydujemy zatem nie myśląc o Syrii, ale o protokole z Mińska i jego realizacji w najbliższych dwóch miesiącach.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Raporty: