"Imigracja nie idzie w parze z terroryzmem". Włoska odpowiedź na politykę Trumpa


- Stawianie znaku równości między imigracją i terroryzmem jest błędne i niedopuszczalne - oświadczył w niedzielę szef MSW Włoch Marco Minniti. Według agencji Ansa słowa te brzmią jak wyraźna i jednoznaczna odpowiedź na politykę prezydenta USA Donalda Trumpa.

Podczas zjazdu przedstawicieli rządzącej centrolewicowej Partii Demokratycznej w Rimini minister spraw wewnętrznych powiedział: "Bądźmy ostrożni. Najgorszą rzeczą jest wsadzanie wszystkiego do jednego worka. Niezadowolenie i marginalizacja stają się żyzną ziemią dla terroryzmu".

Zmiany od zaraz

Wyraził również przekonanie, że konieczne jest znaczne skrócenie czasu rozpatrywania we Włoszech wniosku o przyznanie statusu uchodźcy. Zdaniem ministra dwa lata, ile trwa to obecnie, to zdecydowanie za długo, gdyż wprowadza utrudnienia w systemie przyjmowania migrantów.

- Potrzebne są zmiany legislacyjne i wzrost środków finansowych dla komisji, które rozpatrują wnioski, zaś czas ten należy drastycznie skrócić - mówił szef włoskiego MSW.

Wyjaśnił, że przygotowywany przez jego resort plan zmian polityki imigracyjnej przewiduje też podpisanie porozumienia ze wspólnotami muzułmańskimi we Włoszech w sprawie wyznaczenia oficjalnych meczetów i ośrodków kultu, a także konieczności wygłaszania w nich kazań po włosku.

- Plan zakłada również przyspieszenie i usprawnienie procedury wydalania nielegalnych imigrantów - przypomniał minister spraw wewnętrznych.

Autor: lukl, kib / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: