Niespokojne obchody trzeciej rocznicy śmierci Jasera Arafata w mieście Gaza. W dwóch niezależnych incydentach zginęło co najmniej pięć osób. Rannych kilkadziesiąt osób.
Wśród rannych są osoby w stanie krytycznym, w tym działacz radykalnego Hamasu, postrzelony w głowę. Niektóre źródła mówią nawet o ponad 100 osobach, które odniosły obrażenia
Hamas w stanie pogotowia
Oba zamachy miały miejsce na wiecu poświęconym zmarłemu trzy lata temu Arafatowi, na którym zgromadziły się setki tysięcy zwolenników proprezydenckiej Fatah.
Nagle - jak donoszą członkowie tej organizacji - jeden z ekstremistów Hamasu otworzył ogień ze znajdującego się w pobliżu Uniwersytetu Islamskiego, raniąc kilku ludzi. Przedstawiciele Hamasu zaprzeczają i twierdzą, że ich człowiek odpowiedział tylko ogniem po tym, jak sam został ostrzelany przez członka Fatah.
W drugim, niezależnym incydencie niedaleko wiecu bojownik Hamasu ostrzelał samochód, którym Palestyńczycy jechali na uroczystości. Lekarze potwierdzili, że ciało jednego zabitego pasażera dostarczono później do kostnicy w Gazie.
- Dziś wszyscy powstaniemy, a pewnego dnia agresja Hamasu się zakończy - powiedział agencji Reutera Khaled, jeden z uczestników wiecu.
Miało być pokojowo
Bezpośrednio przed uroczystościami Fatah zaapelował do swych zwolenników, by przybyli bez broni, co pozwoliłoby uniknąć potyczki z rywalizującym Hamasem.
Hamas tłumaczył, że jego działacze otworzyli ogień w kierunku manifestantów, którzy rzucali kamieniami w budynki sił porządkowych. Hamasowcy zajęli pozycje na dachach domów wokół Gazy. Na odgłos strzałów ludzie zaczęli w panice uciekać.
Rzecznik palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa określił poniedziałkową manifestację jako "gest odrzucenia puczu Hamasu w Gazie i znak poparcia dla prawowitego prezydenta".
Związana z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem Fatah i sprzeciwiający się negocjacjom z Izraelem Hamas pozostają w ostrym konflikcie od lipca. Doszło wtedy do ostrego starcia między członkami obu organizacji, a ówczesny rząd Autonomii Palestyńskiej został rozwiązany. W wyniku krótkiej wojny terytoria palestyńskie podzieliły się na dwie części: kontrolowaną przez Hamas Strefę Gazy i pozostający pod kontrolą Fatah Zachodni Brzeg.
Źródło: Reuters, TVN24