Dinesh Gunawardena zaprzysiężony na nowego premiera Sri Lanki

Autor:
ft/kab
Źródło:
Reuters, PAP
Dinesh Gunawardena nowym premierem Sri Lanki
Dinesh Gunawardena nowym premierem Sri Lanki
Reuters
ReutersDinesh Gunawardena nowym premierem Sri Lanki

Dinesh Gunawardena został w piątek zaprzysiężony na nowego premiera Sri Lanki - podały krajowe media. Dzień wcześniej przysięgę prezydencką złożył dotychczasowy szef rządu Ranil Wickremesinghe. Zmiany na szczytach lankijskiej władzy to wynik protestów związanymi z kryzysem gospodarczym w kraju.

Dinesh Gunawardena zastąpił na stanowisku premiera Ranila Wickremesinghe, sześciokrotnego szefa rządu, który od ubiegłego piątku sprawował funkcję pełniącego obowiązki prezydenta kraju po tym, jak dotychczasowy szef państwa Gotabaya Rajapaksa podał się do dymisji po ucieczce z kraju. Rajapaksa opuścił kraj pod naciskiem społecznych protestów.

Protesty i zmiana władzy na Sri Lance

Masowe demonstracje spowodowane zostały potężnym kryzysem finansowym, w którym znalazła się Sri Lanka i o którego spowodowanie społeczeństwo oskarża właśnie byłego prezydenta. Rezerwy walutowe kraju spadły do rekordowo niskiego poziomu, wskutek czego w budżecie państwa zabrakło środków na regulowanie należności za podstawowe importowane produkty, w tym żywność, leki i paliwo.

9 lipca tłum wdarł się do rezydencji prezydenta Rajapaksy oraz podpalił rezydencję Ranila Wickremesinghe, który sprawował wówczas funkcję premiera. Po ucieczce Rajapaksy z kraju Wickremesinghe automatycznie objął stanowisko pełniącego obowiązki prezydenta, a jego zwycięstwo w środowym głosowaniu oznacza, że będzie głową państwa do końca obecnej prezydenckiej kadencji, która upływa w listopadzie 2024 roku. Protestujący domagali się wcześniej, by i on ustąpił z wszelkich stanowisk, lecz Wickremesinghe odrzucił te żądania.

Prezydent Sri Lanki Ranil WickremesinghePAP/EPA/Sri Lankan Parliament Media Unit

Teraz stoi przed zadaniem wyprowadzenia kraju z zapaści gospodarczej i przywrócenia porządku publicznego po miesiącach masowych protestów. Będzie również dążył do przywrócenia stabilności politycznej na Sri Lance, aby mogła wznowić wstrzymane negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pakietu ratunkowego dla kraju.

Agencja Reutera podkreśliła, że wybór Ranila Wickremesinghe na prezydenta zmniejsza ryzyko kolejnych zawirowań w kraju.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kab

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości