"Jesteśmy całkowicie odcięci od świata". W Słowenii woda ustępuje, osuwiska ziemi głównym zagrożeniem

Źródło:
PAP

W północnych regionach Słowenii, najbardziej dotkniętych przez gwałtowne powodzie, woda zaczyna ustępować. Główne zagrożenie stanowią obecnie osuwiska, ponieważ woda podtopiła glebę w wielu górzystych regionach - poinformowała w niedzielę agencja STA.

Z powodu osuwisk ekipy ratownicze mają problemy w dotarciu do wielu miejscowości. Najpoważniejsza sytuacja jest w Korošce, w dolinie rzeki Meža i w Dravogradzie, gdzie większość dróg pozostaje zamknięta z powodu osuwisk. - Jesteśmy całkowicie odcięci od świata - powiedział burmistrz Dravogradu Anton Preksavec, cytowany przez STA.

W dolinie rzeki Meža zagrożenie poważnym osunięciem się ziemi spowodowało ewakuację dużej części doliny.

Największa klęska żywiołowa w historii

Premier Robert Golob oraz prezydent Natasza Pirc Musar oceniają, że to największa klęska żywiołowa w historii niepodległej Słowenii. Wstępne szacunki mówią o stratach przekraczających koszt 500 milionów euro. W przypadku małych przedsiębiorstw mówi się o szkodach znacznie przewyższających 250 milionów euro.

Premier Golob podziękował w niedzielę przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za pomoc zaoferowaną przez Komisję Europejską. Rząd Słowenii postanowił w sobotę zwrócić się do KE o pomoc z unijnego Funduszu Solidarności po tym, gdy dwie trzecie kraju zostało dotknięte przez powodzie.

- To silny wyraz europejskiej solidarności i wspólnoty, który bardzo doceniamy - powiedział szef słoweńskiego rządu, cytowany przez STA.

Jak przekazała minister spraw zagranicznych Słowenii Tanja Fajon, przewodnicząca Komisji Europejskiej ma w najbliższych dniach odwiedzić dotknięty powodziami kraj.

Pomoc humanitarna z Polski

W niedzielę do Słowenii zaczęła napływać pomoc z zagranicy, w tym ciężarówki z pomocą humanitarną z Polski i Węgier. Jak poinformował członek Zarządu Głównego PCK Michał Mikołajczyk, w niedzielę rano z Polski wyruszył pierwszy transport z pomocą oraz ratownicy.

Na początek wyjechały dwie 18-tonowe ciężarówki. W transporcie znajdują się pakiety higieniczne damskie i męskie, środki czystości, szczoteczki i pasty do zębów, żywność długoterminowa i przetworzona o łącznej wartości ponad 300 tysięcy złotych.

- Nie chcemy robić ogromnego konwoju. Wolimy to dawkować ze względu na moce magazynowe. W drugiej kolejności pojadą osuszacze, środki czystości i być może kolejni ratownicy - wyjaśnił Mikołajczyk. Dodał, że PCK uzgadnia rodzaj pomocy ze Słoweńskim Czerwonym Krzyżem.

Pomoc napływa od wielu Słoweńców mieszkających za granicą. Wsparcie finansowe zaproponował również austriacki Caritas. W ostatnich dniach do Słowenii dotarły też ciężarówki z wodą pitną od chorwackiego Czerwonego Krzyża.

Gwałtowne deszcze w Słowenii

W czwartek i piątek Słowenia doświadczyła gwałtownych deszczy, a w ich wyniku - powodzi. Doniesienia medialne mówią o co najmniej czterech ofiarach śmiertelnych.

Od czwartku w Słowenii przeprowadzono kilka tysięcy akcji ratowniczych. Tylko w niedzielną noc obrona cywilna udzieliła pomocy w 186 miejscach.

Autorka/Autor:kz

Źródło: PAP