Świat

Siedem godzin w kolejce do trumny patriarchy

Świat

Aktualizacja:
Rosjanie oddają hołd Aleksemu II
Reuters, fot. PAP/EPARosjanie oddają hołd Aleksemu II

Tysiące Rosjan w niedzielę przez cały dzień przychodziły do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, głównej świątyni Rosji, aby oddać hołd zmarłemu w piątek zwierzchnikowi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Aleksemu II. Otwarta trumna z ciałem patriarchy została tam wystawiona na widok publiczny w sobotę wieczorem.

Pierwszą liturgię żałobną celebrował metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl, którego Święty Synod w tajnym głosowaniu wybrał w tym dniu na strażnika patriarszego tronu, czyli tymczasowego zwierzchnika Cerkwi.

Również w niedzielę Cyryl odprawił żałobne nabożeństwo przy trumnie z ciałem Aleksego II. Metropolita, który jest uważany za głównego kandydata na nowego patriarchę, zaapelował do wiernych o zachowanie jedności Cerkwi.

Cyryl przypomniał, że dbałość o cerkiewną jedność było jedną z głównych trosk Aleksego II. - Stojąc nad tą drogą naszym sercom trumną, powinniśmy odpowiedzieć na apel o zachowanie jedności, braterskie współdziałanie oraz wspólną obronę piękna i siły naszej Cerkwi, aby przez to bogactwo i piękno siła boża ukazała się całemu naszemu narodowi - powiedział metropolita.

Kolejka na kilka kilometrów

Według moskiewskiego Głównego Urzędu Spraw Wewnętrznych, w nocy z soboty na niedzielę z patriarchą Moskwy i Wszechrusi pożegnało się ok. 10 tys. osób.

W niedzielę obok trumny z ciałem Aleksego II przeszło ponad 25 tys. ludzi. Momentami kolejka przed wejściem do Soboru Chrystusa Zbawiciela rozciągnęła się na kilka kilometrów. Aby wejść do środka, trzeba było czekać nawet siedem godzin.

We wtorek pogrzeb

Dostęp do trumny z ciałem patriarchy będzie otwarty do wtorku, do godz. 8.00 czasu moskiewskiego (6.00 czasu polskiego). Pogrzeb Aleksego II odbędzie się we wtorek o godz. 13.00 (11.00 czasu polskiego) w Bogojawleńskim Soborze Katedralnym w Moskwie. Poprzedzi go - o godz. 11.00 (9.00 czasu polskiego) - nabożeństwo żałobne w Soborze Chrystusa Zbawiciela.

Prezydent nakazuje żałobę

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wydał w niedzielę dekret, w którym zalecił wszystkim placówkom kulturalnym, a także stacjom telewizyjnym i radiowym odwołanie w dniu pogrzebu Aleksego II wszelkich imprez oraz programów rozrywkowych.

Miedwiediew nakazał też rządowi Rosji i władzom Moskwy udzielenie Patriarchatowi Moskiewskiemu pomocy w organizacji uroczystości pogrzebowych zwierzchnika Cerkwi, a stacjom telewizyjnym i radiowym - zapewnienie relacji.

Aleksy II zmarł w piątek rano w swojej podmiejskiej rezydencji w Pieriediełkinie, 5 km na południowy Zachód od Moskwy. Miał 79 lat. Przyczyną zgonu była niewydolność krążenia.

Nowy patriarcha zostanie wybrany na Soborze Pomiestnym, czyli zgromadzeniu hierarchów, kleryków, osób zakonnych i świeckich ze wszystkich eparchii Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Sobór powinien zebrać się w ciągu pół roku po śmierci patriarchy. Zwołuje go Święty Synod. Gremium to zapowiedziało już, że datę tego zgromadzenia wyznaczy nazajutrz po pogrzebie Aleksego II.

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters, fot. PAP/EPA