TVN24 | Świat

Serbskiego wojska nie będzie na granicy z Polską. Efekt "ogromnej i niezasłużonej presji"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe
Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/28
Ministerstwo Obrony RosjiRosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe

W przededniu manewrów na Białorusi serbskie władze zawiesiły udział we wszystkich zagranicznych ćwiczeniach wojskowych. Jako przyczynę podano rzekome naciski ze strony Unii Europejskiej - poinformowała agencja AP, powołując się na słowa ministra obrony Serbii.

Żołnierze z Serbii razem z wojskowymi z Rosji i Białorusi w dniach 10-15 września na poligonie pod Brześciem, przy granicy z Polską, mieli wziąć udział w manewrach Słowiańskie Braterstwo 2020. Serbski minister obrony Aleksandar Vulin oświadczył, że decyzja rządu o sześciomiesięcznym zawieszeniu udziału we wszystkich zagranicznych ćwiczeniach wojskowych zapadła "po ogromnej i niezasłużonej presji" ze strony UE.

Vulin poinformował, że zawieszenie obejmuje wszystkie manewry, w tym ćwiczenia z siłami NATO. Oznajmił, że "presja" Unii Europejskiej była częścią "histerii UE" i "nasilających się ataków na nasz kraj". Bruksela nie odpowiedziała na słowa Vulina - podała agencja AP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Serbska armia nie weźmie udziały w manewrach na Białorusivs.rs

Manewry w cieniu demonstracji

Serbia, która uczestniczy w NATO-wskim programie Partnerstwo dla Pokoju, formalnie zadeklarowała neutralność wojskową. Brała jednak udział w ćwiczeniach wojskowych z Rosją i jej sojusznikami. Kraj stara się jednocześnie o członkostwo w Unii Europejskiej.

Manewry Słowiańskie Braterstwo 2020 przebiegać będą w czasie, gdy na Białorusi trwają protesty przeciwko prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence, a Rosja sygnalizowała, że w razie konieczności jest gotowa wysłać tam siły porządkowe.

Serbia odrzuciła wyniki sierpniowych wyborów prezydenckich na Białorusi i skrytykowała represje wobec protestujących, domagających się odejścia prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: vs.rs

Tagi:
Raporty: