Serbia nie przyjęła sankcji wobec Rosji. Ambasador Ukrainy: trudno nam zrozumieć argumenty Belgradu

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Serbia jest jedynym krajem regionu Bałkanów Zachodnich, który nie przyjął przeciwko Rosji żadnych sankcji. Ukraiński ambasador w Serbii Wołodymyr Tolkacz powiedział w poniedziałek, że coraz trudniej jest mu zrozumieć argumenty Belgradu. Ambasador przyznał, że państwa doskonale rozumieją się w kwestiach humanitarnych.

- Chcielibyśmy widzieć w Serbii przyjaciela i sojusznika, dlatego trudno nam zrozumieć argumenty Belgradu - powiedział w udzielonym telewizji N1 wywiadzie ukraiński ambasador w Serbii Wołodymyr Tolkacz.

Serbia jest jedynym krajem regionu Bałkanów Zachodnich, który nie przyjął przeciwko Rosji żadnych sankcji. Pod koniec września ministrowie spraw zagranicznych Serbii i Rosji - Nikola Selaković i Sergiej Ławrow - podpisali obejmujący lata 2023-34 plan konsultacji międzyresortowych.

BelgradShutterstock

- Serbia nie wprowadza wymierzonych w Rosję sankcji, ponieważ walczy o swoje interesy na każdym możliwym polu - przyznał w sobotę serbski prezydent Aleksandar Vuczić.

Ukraina wzywa Serbię do nałożenia sankcji na Rosję

Tolkacz wezwał w poniedziałek serbskie władze do wprowadzenia sankcji i wspólnej walki za podzielane wartości. - Oczekujemy wsparcia Serbii i przyłączenia się do sankcji. Pomoże nam to podkreślić przywiązanie do wspólnych wartości - ocenił dyplomata. - Potrzebna jest też pomoc militarna - dodał.

Ambasador przyznał, że państwa doskonale rozumieją się w kwestiach humanitarnych. - Istnieje wzajemne zrozumienie w sprawie pomocy uciekającym przed wojną uchodźcom - zapewnił Tolkacz, podkreślając, że przebywający w Serbii Ukraińcy nie spotykają się z żadnymi problemami.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości