Skandal w USA. Szopka obok symboli szatana. "Prawo zapewnione pierwszą poprawką"

Dantejskie sceny przed stanowym Kapitolem

Obyczajowy skandal w amerykańskim stanie Michigan. W stolicy stanu - Lansing przed stanowym Kapitolem pojawiły się dwie konkurencyjne instalacje - chrześcijańska i satanistyczna.

Przedstawiciele mieszczącej się w Detroit filii Kościoła Szatana w niedzielny poranek umieścili przed Kapitolem stanu Michigan "Scenę wężową". Metrowa instalacja przedstawia węża owiniętego wokół satanistycznego krzyża, trzymającego książkę "Rewolta Aniołów". Na krzyżu widnieje napis "Wiedza jest największym darem".

Przed Kapitolem stoi też chrześcijańska szopka, przedstawiająca narodzenie Jezusa. Umieszczenie w jej sąsiedztwie instalacji satanistycznej oburzyło chrześcijan i wywołało protesty.

Stanowy Kapitol wydał zgodę

Zanim władze stanowe udzieliły Kościołowi Szatana zgodę na umieszczenie instalacji, skonsultowały się ze stanowym prokuratorem generalnym. - To prawo zapewnione pierwszą poprawką do konstytucji - wytłumaczył ostateczną zgodę przedstawiciel lokalnego Kapitolu.

Pierwsza poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych mówi, że "Kongres nie ustanowi ustaw wprowadzających religię lub zabraniających swobodnego wykonywania praktyk religijnych; ani ustaw ograniczających wolność słowa lub prasy, lub naruszających prawo do pokojowych zgromadzeń i wnoszenia do rządu petycji o naprawę krzywd".

Rzeczniczka prasowa Kościoła Szatana Jex Blackmore powiedziała w wywiadzie dla lokalnej gazety, że ich grupa nie czci szatana, tylko "promuje indywidualność, współczucie i krytyczne spojrzenie" na konserwatywne wierzenia chrześcijan.

Republikański senator ze stanu Michigan Rick Jones wyraził ogromne oburzenie faktem umieszczenia w sąsiedztwie szopki symboli satanistycznych. - Mogli postawić swoje instalacje w lipcu, kwietniu czy kiedykolwiek. Nie musieli tego robić w okresie świątecznym. Po prostu ich zignorujemy - zapowiedział.

Kościół Szatana uzyskał zezwolenie na ustawienie swoich instalacji także w Miami na Florydzie i w Baphomet w Oklahomie.

Autor: kło//rzw / Źródło: CBS, Christian Today, Washington Times, npr.org