Sąd Rejonowy w Moskwie oddalił w czwartek ostatnie z zażaleń stowarzyszenia Memoriał na postępowanie Głównej Prokuratury Wojskowej Rosji w sprawie rehabilitacji ofiar mordu NKWD dokonanego na polskich oficerach w 1940 roku. Skarga dotyczyła starszego posterunkowego Marcina Świderskiego, którego rozstrzelano w Kalininie (obecnym Twerze) i pogrzebano w Miednoje.
prokuratura odmawia rehabilitacji Świderskiego i innych ofiar zbrodni katyńskiej, twierdząc, że dokumenty dotyczące tego mordu nie zachowały się, przez co nie może ona rozpatrzyć złożonych wniosków.
W czwartek sąd zgodził się z tą argumentacją i odrzucił skargę Memoriału. Stowarzyszenie zapowiedziało odwołanie się od tego wyroku do Moskiewskiego Sądu Miejskiego.
Zamordowano 22 tysiące Polaków
Na mocy rozkazu Stalina strzałami w tył głowy NKWD uśmierciło w 1940 r. ok. 22 tys. polskich oficerów, policjantów, lekarzy, profesorów i duchownych, wziętych do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.
Wśród nich 15 tysięcy stanowili więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Rozstrzeliwano ich wiosną 1940 r. w Katyniu, Charkowie i w Kalininie (dziś - Twerze). Po wyjściu zbrodni na jaw próbowano odpowiedzialnością za nią obarczyć Niemców.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24