Rosyjskie wojsko "weszło trzy kilometry w głąb Ukrainy"


- Wojska Federacji Rosyjskiej zagłębiły się na trzy kilometry w terytorium Ukrainy w obwodzie ługańskim i przygotowały tam zasadzkę - podała w sobotę wieczorem Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy cytowana przez ukraińskie media.

Rzecznik RBNiOU Andrij Łysenko poinformował, że prawdopodobnie Rosjanie usiłowali utworzyć "korytarz", by przewieźć nim sprzęt wojskowy i najemników z Rosji do Ukrainy.

Powołując się na rzecznika operacji antyterrorystycznej media ukraińskie poinformowały również o ostrzelaniu miejscowości Marjinka w obwodzie donieckim z artyleryjskich wyrzutni rakietowych Grad.

- Podczas ostrzału dzielnicy mieszkalnych wiele domów zostało uszkodzonych, a pod zwałami gruzu wciąż znajdują się ludzie - powiedział Andrij Łysenko. Separatyści mieli uniemożliwiać ratownikom wydobywanie uwięzionych ludzi.

Ostrzeliwane są również dzielnice mieszkalne Doniecka. Separatyści dokonują ostrzałów moździerzowych z moździerza dużego kalibru, który przewożą na ciężarówce.

Rzecznik RBNiOU poinformował również, że mieszkańcy Marjinki są zmuszani do udziału w akcjach separatystów i patrolowaniu wjazdów do Doniecka i Ługańska.

Walki na wschodzie Ukrainy

W sobotę na skutek działań bojowych w jednej z dzielnic Doniecka sześć osób zginęło, a osiem zostało rannych - poinformował w oświadczeniu departament zdrowia w tym mieście. Według władz miejskich noc z soboty na niedzielę także była niespokojna, słychać było odgłosy wybuchów.

Biuro prasowe ministerstwa obrony podało, że ukraińskie lotnictwo przeprowadziło pięć nalotów na bazy nielegalnych ugrupowań zbrojnych, niszcząc sprzęt wojskowy oraz zabijając co najmniej 40 separatystów. Według ukraińskiej straży granicznej w nocy z soboty na niedzielę pododdziały sił zbrojnych Ukrainy w miejscowościach Zełenopilja, Diakowe, Biriukowe i Izwaryne w obwodzie ługańskim były ostrzeliwane w wyrzutni rakietowych BM-21 Grad od strony granicy rosyjskiej. Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej powiadomiły zaś o ostrzale pozycji wojsk ukraińskich w okolicach Mariupola w obwodzie donieckim

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz\mtom / Źródło: Ukraińska Prawda, PAP

Tagi:
Raporty: